zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Klip Akvárium je inspirativní neandrtálské retro

Kyąperský a Pilgr Duo (Foto: Emil Kyąperský)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Desku Duo oslavující dvacet let společného právě vydávají Martin Kyšperský a Aleš Pilgr z kapely Květy. Upozorňují na ni klipem k písni Akvárium, kterou na ruční kameru natočila Tereza Richterová. Tím ovšem bilancování kolem Květů nekončí. Vydavatelství Polí5 zároveň vydává i dlouho očekávané dvojalbum Starý kortykoid, na němž se nachází třiadvacet dosud nikde nepublikovaných skladeb Květů.

Kyšperský i Pilgr jsou pamětníci různých technických období. Včetně časů, kdy poslední novinkou byla ruční videokamera, do níž se ještě dávaly pásky. To, co se na ni natočilo, mělo často úplně jiné barvy než ve skutečnosti, měla velké problémy zaostřit obraz a vytvářela nevyzpytatelné kazy. „Tyto věci jsou dnes technicky překonané každou kamerou i ve špatném telefonu. Ale my v ‚nekvalitě obrazu‘ vidíme velké kouzlo. V tom pocitu jsme se shodli s Terezou Richterovou, která nás touto kameru přišla náhodně točit na náš koncert. Domluvili jsme se, že se potkáme v Brně a věnujeme den natáčení, společně s kamarádkou Zlatou Stránskou, co nám dělala v klipu ženskou figuru,“ říká Kyšperský.
O střih klipu se postaral umělec a videoartista Jonáš Svoboda. „Co může někomu připadat jako neandrtálské retro, to je pro nás způsob, jak ohmatat možnosti práce s páskou a taky s lidmi, kteří pro nás představují nový směr inspirace ve vizuálním světě,“ dodává Pilgr.
Překvapením pro většinu fanoušků je vydání dvojalba Starý kortykoid. Kapela Květy ho chystala mnoho let a jsou na něm nikdy nevydané skladby z období desek Střela zastavená v jantaru, Myjau, Bílé včely, Miláček slunce a Květy Květy. „Ukázalo se, že je z čeho vybírat, takže jsme dali dohromady 23 písní, vyčistili a rozsvítili je s Ondřejem Ježkem. Něco je nahrané v sestavě ještě s houslemi, něco v té pozdější s kytarami a klávesy. Natočili jsme písně pro různé kompilace, filmy, seriály... To nejlepší z toho tam je poskládáno tak, aby to dávalo smysl. Některé písničky jsme hrávali léta na koncertech, jako třeba Město, jiné jsme úplně zapomněli a byli nadšení, že to zní tak fajn a že je to dohromady pestrý,“ říká Kyšperský. Mezi hosty desky jsou k slyšení třeba Filip Nebřenský z Hm..., Nikola Mucha, Marta Kovářová, Bára Ungerová z Dva nebo v Norsku žijící bubenice Míša Antalová. Obal vytvořila Vendulka Chalánková v duchu typografií à la Karel Teige a se zářivě barevným obalem kontrastují velké černobílé fotografie kapely, vložené uvnitř.

Album Kyšperský & Pilgr – Duo vyšlo 4. listopadu 2022 u Polí5 na všech formátech: digitálně, na vinylu, kazetě i na CD. Desku ohlásil už před měsícem singl Basketbal. Obal desky vznikl ve spolupráci s Jakubem Horským z dvacet let starých polaroidových fotek pořízených Kyšperského tátou. Ten fotil většinou kvůli pojistným událostem, ale i čistě z radosti, že si tehdy fotoaparát koupil. Zároveň s albem putuje do světa i větší brožura s texty a fotografiemi. Na obou místech Květy pokřtí i dvojvinyl Starý kortykoid.

14.11.2022 09:11:00 Redakce | rubrika - Novinky...

Časopis 06 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Neklan (NdB)

Články v rubrice - Novinky...

Nový videoklip Spokojenej Davida Pomahače

David Pomahač (Foto: Tomáš Carl Allen)

Filmový experiment o zdánlivé spokojenosti i vnitřním boji o smyslu tvorby přináší německá umělkyně Heike Mayh ...celý článek


Chinaski natočili klip ke své nejhranější skladbě

Chinaski

Většinou se na nejvyšších místech české rádiové hitparády objevují písně minimálně několik měsíců staré, v pří ...celý článekČasopis 06 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 7. týden

Bitva u Thermopyl

13. komnata Barbory Jánové
Herečka známá z mnoha televizních seriálů zažila v dospívání posměch kvůli svému celý článek

další články...