zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Galerie hlavního města Prahy a sametová revoluce

Z výstavy TENKRÁT NA VÝCHODĚ

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Dvacetiletému výročí pádu komunistickému režimu věnuje GHMP několik svých současných výstav.
V Městské knihovně řeší výstava NARUŠITELÉ HRANIC problémy umělecké identity tvůrců na východ od našich hranic, pro něž se podobně jako pro nás pádem železné opony otevřela cesta do světa, a kteří teď mohou narušovat hranice reálné ale i hranice imaginární (do 10. ledna 2010).

TENKRÁT NA VÝCHODĚ – výstava v Domě U kamenného zvonu – nám ve fotografiích význačných autorů jako jsou Karel Hájek, Pavel Dias, Pavel Štecha, Bohdan Holomíček, Karel Cudlín, Dana Kyndrová a další ale i autorů ne tak známých jako Miloslav Kubeš nebo Ivo Loos – připomíná, jak jsme žili. Záležitosti běžného života, které se nám pomalu vytrácí z paměti a o kterých už mladá generace nemá ani zdání – fronty v obchodech, prázdné regály, nepořádek, naproti tomu budovatelské nápisy, oslavy prvního máje, spartakiády, líbací scény komunistických funkcionářů, momentky disidentů pořízené agenty Stb a konečně listopad 1989. Na 300 fotografií zapůjčených z veřejných sbírek, z pozůstalosti i od žijících fotografů ale i oficiální agenturní snímky představují smutné i humorné svědectví o absurditě doby od komunistického převratu do listopadu 1989 (do 3. ledna 2010).

V Domě U Zlatého prstenu byla příznačně 17. listopadu otevřena nová dlouhodobá expozice s příznačným názvem PO SAMETU – ČESKÉ VIZUÁLNÍ UMĚNÍ PO ROCE 1989. Přináší díla generačně vzdálených umělců vytvořená z posledních dvacet let. Jsou zde práce osobností, jejichž tvorba jinak sahá daleko před rok 1989, autorů, kteří založili vlastní školy a vychovávají své nástupce i mladých umělců, využívající vedle malby a kresby jiných forem výrazu pomocí nových médií. Exponáty jsou rozděleny do čtrnácti sekcí nikoliv podle chronologického hlediska ale podle dobových tendencí. V blízkosti se tak nacházejí práce různých tvůrců, jejichž uspořádání odhaluje skryté souvislosti a nabízí nové výklady.

Mimo rámec tématu od 27.listopadu do 21. února 2010 ukazuje ve druhém patře Staroměstské radnice výsledky svých aktivit jeden z nejznámějších zástupců generace narozené v 70. letech, absolvent AVU, Josef Bolf (1971) na výstavě s názvem „Ty nejsi Ty, Ty jsi já“. Josef Bolf se soustřeďuje na zachycování svých nálad a prožitků, které se pohybují v chmurné sféře - úzkost, nejistota, ohrožení, destrukce, smrt a jejich ztvárňováním se s nimi pokouší vyrovnávat. Pracuje často „školáckým“ způsobem – pomaluje obraz voskovkami, pak ho natře tuší a vyškrabává do něj své pocity. Překračuje rovněž hranice mezi žánry, kresba navazuje na malbu, sochu, komiks nebo film a jeho obrazy mohou připomínat i scénář k jakémusi apokalyptickému filmu.

1.12.2009 02:12:35 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy