zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Svatovítský poklad

Svatovítský poklad

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Na Pražské hradě byla zpřístupněna veřejnosti nová stálá expozice. Do bývalé dvorní kaple sv. Kříže na druhém nádvoří se po 21 letech vrátil Svatovítský poklad. Z rozsáhlé chrámové sbírky vznikající při kostele, později katedrále sv. Víta, už od 11. století bylo vybráno zhruba 140 děl nejvyšší umělecké kvality.

Nejvíce obohacen byl Svatovítský poklad v době Karla IV., který katedrále daroval velkolepou sbírku ostatků světců, pro něž přední zlatníci a stříbrníci vyráběli drahocenné schránky. Impozantním dílem mezi nimi je zlatý relikviářový kříž, nazývaný též korunovační, který se skutečně používal při korunovacích. Zaujme i o něco menší kříž s ostatkem Kristovy bederní roušky, zdobený rytinami zobrazujícími Karla IV. a jeho syna Václava IV. Při korunovačních obřadech se využívaly také relikviářové busty hlavních světců katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, které koncem 15. století objednal král Vladislav Jagellonský. K dalšímu rozšíření chrámového pokladu došlo v baroku, kdy pro svatovítskou kapitulu pracovali přední pražští zlatníci Jan Jiří Lux a bratři Packenyové. Poklad se rozrůstal ještě v 19. a 20. století.

Výstava vedle zlatnických prací představuje gotické malby, které ve 14. století byly uctívány podobně jako relikvie, a dále ukázky textilií, které byly součástí pokladu od nejstarší doby. Expozice dokládá mimořádné bohatství chrámové sbírky, zachované i přes velké ztráty, k nimž docházelo v dobách společenského neklidu.

2.1.2012 14:01:58 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 19 - sekce

HUDBA

Iveta Bartošová - Ve jménu lásky

Přebal alba

Zpěvačka Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Z celý článek

další články...