zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hroby barbarů

Výstava Hroby barbarů

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Hroby barbarů – Svět živých a mrtvých doby stěhování národů je název výstavy probíhající v Muzeu hlavního města Prahy.
Hned jak vstoupí návštěvník do výstavního sálu, doslova se na něj sesype příval informací. Na panelech úryvky z kronik ze 4. a 5. století, které zachycují vpád východních dobyvatelů a následný pohyb kmenů po celém kontinentu, podobné vyprávění je slyšet odněkud shůry, na stropě probíhá ilustrativní projekce k tématu, která se odráží v zrcadle na zemi, přecházejícím v mozaiku, na sloupech ve středu interaktivní mapy dokumentují rozvoj kultur, civilizací, říší i pohyby obyvatelstva, na stěnách vyobrazení některých důležitých center a staveb v římské říši. Avšak v& nbsp;tomto zdánlivě nepřehledném oceánu dat a faktů se lze zcela dobře orientovat a vybrat si právě to, co každého nejvíce zajímá.

Obecně jsou to asi kresby postav a vystavené nálezy ve vitrínách. Pocházejí z našeho území, Čech, Moravy i ze Slovenska a dokládají vysoký životní standard našich tehdejších obyvatel ovlivněný antickou kulturou. Zlaté, pozlacené, stříbrné i bronzové šperky - náramky, nákrčníky, náhrdelníky, prsteny, náušnice, přívěsky, nejrůznější varianty spon, kování k opaskům, přezky. Tito lidé dbali na osobní vzhled a hygienu, i když je v tomto směru často podceňujeme, v hrobech se objevují i kroužky s přivěšenou pinzetou a lžičkou na čištění uší a dokonce i fragmenty kulmy! Vitríny obsahuj&ia cute; nálezové soubory z jednotlivých hrobů, pohřebišť i sídlišť vedle ozdobných předmětů i mince, kovová pisátka – styly, předměty denní potřeby a keramiku.
Zcela unikátní jsou skleněné výrobky – sada pohárů zcela „moderních“ tvarů pocházejících ze Středomoří nebo Porýní, skleněné misky, lahvičky, korálky. Představu o prostředí, odkud předměty pocházejí, přibližují fototapety lesa a velký strom „zasazený“ před rekonstrukcí chaty ve druhé místnosti. V ní si diváci mohou „osahat“ způsob konstrukce ale také se podívat v dokumentárním snímku, jak se keramika, sklo nebo železné nástroje v oněch dobách vyráběly.

Většina životních aktivit už byla pojednána, a tak nyní vede cesta na hřbitov. V černě vyložené místnosti je další unikátní expozice – rekonstrukce řady hrobů ze zatím největšího germánského pohřebiště u nás v Praze na Zličíně, zkoumaného od roku 2005. Dojem je neobyčejně skutečný a situaci ještě dotváří další smyčka o tom, jak archeologický výzkum probíhal. Je zde snad poprvé názorně prezentován i fakt vykrádání hrobů, který si většinou spojujeme jen se starověkým Egyptem. V malé „svatyňce“ v sousedství jsou nashromážděné poklady- ´věci, které unikly vykradačům.
Nakonec se můžeme osobně seznámit i s těmi, do jejichž posmrtného soukromí jsme poněkud bezohledně nahlédli- v životní velikosti jsou zde vymalovány osoby pohřbené v hrobech oděné podle nalezených pozůstatků látek a s osobní výbavou. Na jednom z displayů se vynořuje podoba ženy, rekonstruovaná pře našimi zraky podle její lebky.
Kdo se chce znát více podrobností, může si v závěru vyslechnout komentář k archeologickému výzkumu na Zličíně od odborníků- archeologů, technologů, antropologů opět na filmové smyčce.
Po opuštění výstavy, které je věnován jen standardní prostor muzea, se vnucuje pocit, že jsme se vrátili z jiného světa a času. Moderní technika, architektonické řešení a jedinečnost exponátů tu fungují v dokonalé spolupráci a dokáží vtáhnout do minulosti. Poskytují nejen poučení ale i všestranný zážitek. Organizátorům jakýchkoliv výstav pak příklad hodný následování.
„Hroby barbarů“ bude možné zkoumat v budově Muzea hlavního města Prahy na Florenci do 14. února příštího roku.

12.10.2015 13:10:07 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy