zvláštní poděkování
Volný.cz

Série diskuzí ND Talks: Inventura

ND Talks: Inventura

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Výměna uměleckého vedení v Činohře Národního divadla dává možnost ohlédnout se za tím, o co tým v čele s Danielem Špinarem usiloval, co se povedlo, co se nepovedlo, ale také za tím, jaká je obecně situace v českém divadle, s jakými se potýká problémy nejen uměleckými, ale i existenčními, ekonomickými a provozními. Činohra ND tak navazuje na své debaty #kulturajenarod a na předcházející sezony s ND Talks.

Letošní sérii debat, tentokrát s podtitulem „Inventura“, zahájí právě diskuze s Danielem Špinarem, který působí sedmým rokem jako umělecký ředitel Činohry Národního divadla a na konci této sezony svou pozici opustí. Před sedmi lety nastoupil do funkce s koncepcí „Nová krev“, jež přinesla celou škálu nových participačních programů a dramaturgických změn. Zahájil tak svébytnou éru, v níž vznikly doprovodné programy ND+, na mezinárodní scéně se etabloval festival Pražské křižovatky a Národní divadlo se stále intenzivněji angažovalo jako společenská a ideová platforma, která není lhostejná vůči světovému dění.

Do jaké míry lze mluvit o proměně činoherní scény ND v posledních šesti divadelních sezonách a v jakém smyslu? Jak se změnil program Národního divadla a způsob jeho fungování? Jaké úspěchy i překážky Činohra ND pod vedením Daniela Špinara zaznamenala, které z jeho vizí naplnila a které bylo nutné opustit a proč?
Divadlo jako médium i jako instituce stojí v současném kulturním klimatu před nejednou výzvou a musí hledat dosud neznámé cesty, jak komunikovat s divákem. Doba environmentální, faktické a systémové krize a zejména pak pandemická situace ukázaly, jak důležitou roli sehrává kultura v životě člověka jako jednotlivce i v lidském společenství. Jaká je tedy současná pozice Činohry ND v rámci divadelní scény a jiných kulturních platforem v českém a mezinárodním kontextu?
Také o tom a mnohém dalším bude řeč už v pondělí 25. října od 17:30 hod ve foyer Nové scény .
Můžete se zúčastnit buď osobně, anebo online prostřednictvím interaktivního webu www.ndtalks.cz, kde také můžete pokládat otázky diskutujícím. Náměty či dotazy můžete psát také na adresu ndtalks@narodni-divadlo.cz.
Vstup na akci je zdarma, při návštěvě je nutné dodržet všechna aktuálně platná nařízení vlády.

22.10.2021 14:10:41 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Nebesa (NdB)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Pražské křižovatky přivezou country operu

Burt Turrido: An Opera

Pražské křižovatky přivezou v prosinci úplně první operu legendární newyorské skupiny Nature Theater of Oklaho ...celý článek


Činohru ND povede od příští sezony duo SKUTR

Duo SKUTR

Činohru české první scény povede režijní duo SKUTR. Generální ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian ...celý článekČasopis 48 - sekce

OPERA/ TANEC

Operní tipy 48. týden

Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem
Paní Ela Stein-Weissbergerová vzpomíná na dětství a na účinkování v dě celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 48. týden

Krásné živé památky (13/16) - Střední Čechy
Jak se opravuje větrný mlýn nebo parostrojní pivovar? Mirek Vla celý článek

další články...