zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zdeněk Podskalský - 100 let

Ztracená revue

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jizvy, jiskry, jistoty se Zdeňkem Podskalským
Unikátní rozhovor herečky Jiřiny Jiráskové se svým životním partnerem a režisérem, jehož sté výročí narození si dnes připomínáme. Jejich setkání z roku 1969 provází nahlédnutí do Podskalského rodného kraje i ukázky z tvorby jeho oblíbených komediálních autorů – Skoumala a Vodňanského a Lasici a Satinského. Režie J. Dudek. Kulturní magazín Jizvy, jiskry, jistoty vznikal v průběhu roku 1969 s cílem mapovat kulturní klima v Československu. Kvůli narážkám na oklešťování kultury a společenské ovzduší po srpnové okupaci se však tento poslední natočený díl na obrazovku dostal až v roce 1990. V jednom z dílů se průvodkyně Jiřina Jirásková vypravila za tehdy novými uměleckými impulsy s filmovým a televizním režisérem a také jejím životním partnerem Zdeňkem Podskalským (1923–1993), tvůrcem řady populárních veseloher, jež často obsahovaly příměsi operety a muzikálu. Společný hovor se nedotkl jen umění tvořit humor či role komedie ve společnosti, ale také lokálního patriotismu režiséra, jenž byl spjatý s jižními Čechami a jeho rodištěm blízko obce Putim, v němž ho formovala i zdejší švejkovská tradice. Humor dokázal ocenit i ve výtvarných dílech oblíbených autorů, mezi něž patřil Josef Hlinomaz či Eva Švankmajerová, kterou štáb navštívil na Novém Světě. Dvojice průvodců se vydala i na mezinárodní televizní festival Zlatá Praha či zhlédla kultovní představení S úsměvem idiota.
Vysílání: 18.2., 20.15 hod., ČT art

Ztracená revue
Hudební groteska oceněná na MTF v Montreux z tvůrčí dílny režiséra Zdeňka Podskalského, jehož nedožité sté narozeniny si právě dnes připomínáme (1961). Účinkují: M. Kopecký, J. Brejchová, W. Matuška, E. Pilarová, J. Suchý, J. Čeřovská, J. Vršťala a další. Scénář B. Moravec a Z. Podskalský. Kamera J. Kadaňka.
Hudební a taneční revue o klaunovi (J. Vršťala) a dívce z plakátu (J. Brejchová) se odehrává v pražských ulicích, tichých zákoutích Starého Města, Malé Strany a Hradčan s pověstnými motivy gotických chrličů Svatovítské katedrály na Pražském hradě, ale i na klávesnici mechanického psacího stroje a na dramaturgických poradách tehdejší Československé televize, na nichž hlavní slovo má Miloš Kopecký. Zábavný pořad v rytmu charlestonu, který oplývá množstvím režijních nápadů, byl v roce 1962 oceněn na mezinárodním televizním festivalu v Montreux Stříbrnou růží a Cenou kritiky a zároveň na televizní přehlídce v Alexandrii získal ocenění Zlatá sluneční loď. Uslyšíte písně Klokočí z autorské dílny J. Šlitra a J. Suchého, Souvenir v interpretaci Judity Čeřovské, To všechno vodnes čas v osobitém podání Waldemara Matušky. Poctu vznosnému andaluskému městu Granadě v českém přebásnění Zdeňka Borovce přednáší Milan Chladil, Blues na cestu poslední zpívá Rudolf Pellar a Po kom to dítě je – takovou otázku si klade Edita Štaubertová.
Slavný filmový a televizní režisér Zdeněk Podskalský (*18. 2. 1923 – †29. 10. 1993) byl výsostným autorem filmových hitů, hudebních komedií, a muzikálů, k nimž mnohdy psal scénář, a především je opatřoval svými režijními nápady. Jeho tvorba čítá na desítky děl, z filmů od šedesátých let připomeňme komedie Kam čert nemůže, dlouho zakázanou satiru Bílá paní, Světáci, muzikál Noc na Karlštejně, nebo Trhák. Pro tehdejší Československou televizi natočil např. seriál Fantom operety, sérii o Alfonsi Karáskovi, nebo o Ohnivých ženách, cyklus Babiččina krabička, řadu silvestrovských pořadů, komedie Lásky Emanuela Přibyla, Námluvy komtesy Gladioly, Blázinec v prvním poschodí a další. V televizním prostředí natočil jedny z prvních revuí Půjčovna talentů a Ztracená revue, a v neposlední řadě byl průkopníkem předchůdce klipu, tzv. televizní písničky (vedle režisérů Roháče, Svitáčka, Rychmana...).
Vysílání: 18.2., 20.50 hod., ČT art

30.1.2023 09:01:20 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Žebrácká opera (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 14. týden

Cirque du Soleil: Kurios

13. komnata Alexandry Myškové
Česká herečka, režisérka a divadelní pedagožka, přišla v mládí o malého syna, ...celý článek


Divadelní tipy 13. týden

Cirkus Kludský

Úsměvy Jany Hlaváčové
Hostem J. Hanzlíka je významná herečka, která nedávno oslavila 85. narozeniny (2001). ...celý článekČasopis 12 - sekce

HUDBA

Portrét art rockové legendy Genesis

Genesis

Genesis
Titulní britská art rocková skupina založená v roce 1967. S více než sto padesáti miliony prodaných celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Víra tipy 13. týden

Naše tradice: Pašijový týden

Sváteční slovo arcibiskupa Simeona
O marnotratném synovi
Arcibiskup Simeon (vlastním jménem Radivoj Jako celý článek

další články...