zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ďáblův sluha: detektivka plná pověr a nevědomosti

P. Oubram, J. Dvořák, V. Hlaváčková, T. Kobr (Ďáblův sluha)

autor: Alexandr Hudeček  

zvětšit obrázek

Jihočeské divadlo uvádí od března 2019 historickou detektivku Vlastimila Vondrušky ĎÁBLŮV SLUHA. Autor je v současné době jedním z nejúspěšnějších českých spisovatelů. Není divu, že dramaturgie divadla zařadila do repertoáru dramatizaci jedné z jeho knih. Oldřich z Chlumu, panoš Ota a věrný velitel Diviš vystupují v řadě jeho románů. Nejinak je tomu i v příběhu, kdy jsou všichni tři pozváni do jižních Čech, aby na hradě jednoho z mocných Vítkovců vyšetřili sérii podivných zločinů…

Režisérka Martina Schlegelová si výborně poradila nejen s dramatizací knižní předlohy, na které se podílela spolu s dramaturgyní Olgou Šubrtovou, ale zejména se jí podařilo vystihnout danou dobu, morální hodnoty hrdinů a logiku příběhu. A určitě to v případě tak složitého příběhu nebylo jednoduché. Ku prospěcha diváka promlouvala i jednoduchá, ale za to výstižná scéna Nikola Tempíra se všemi prostředími jako hodovní síń, přijímací komnata, ložnice, mnišská kobka, hrobka ad. Velmi zajímavá v rytmu i v koloritu dané doby je hudba Filipa Vereta.

Pavel Oubram coby Oldřich z Chlumu velí svým dvěma pomocníkům, ale zároveň dokazuje velké znalosti a vědomostní přehled. Dokáže využívat dedukci spolu s analýzou všech faktů. Vedle toho ale působí velmi noblesně a s velkou dávkou šlechetnosti. Velitel a jeho pomocník Diviš v podání Petra Halíčka je dostatečně rovný chlap, byť trochu jednoduchý, ale vždy se na něj nechá spolehnout. Jakub Koudela coby panoš Ota neupře nic svému mládí. Někdy je až neurvalý ve své moudrosti, a taktéž nemůžeme přehlédnout jeho zálibu v dobývání slabšího pohlaví. Jako trojice jsou velmi spojení a sounáležití.
Věra Hlaváčková, Marie z Hardeka, je paní hradu na správném místě. V době nepřítomnosti manžela ho dokáže dostatečně zastoupit. Divák ocení její rozhodnost, ale i vlídnost. Lásku projevuje zejména k Marušce, své dceři.
Z dalších postav uveďme Tomáše Kobra (inkvizitor), je dostatečně přísný a komisní, zejména v otázce víry. Dětřich, švagr Marie z Hardeka, v podání Dana Kranicha je velmi namyšlený, lstivý a proradný, což se mu také nevyplatí.

Inscenace Ďáblův sluha je přitažlivá zejména díky napětí, ale také díky svůdným ženám. I když zde zejména v rozuzlení případu neplatí, že máme za vším hledat ženu, i když i ta je příčinou všeho dění kolem symboliky ďábla. A tak jeden nešťastný porod má za následek sérii zločinů, které hýbou celým hradem v duchu pověr dřívější nevědomosti. A tak nezbývá než souhlasit s názory diváků, kteří tuto inscenaci ověnčili titulem nejoblíbenější inscenací v anketě Jihočeská Thálie 2019.

Vlastimil Vondruška: Ďáblův sluha
Režie, dramatizace: Martina Schlegelová; dramaturgie, dramatizace Olga Šubrtová; scéna Nikola Tempír; hudba Filip Veret; kostýmy Vladimíra Fomínová; pohybová spolupráce Martin Pacek; pohybová spolupráce / souboje Jan Šauer; asistent režie Václav Alexa.
Osoby a obsazení: Oldřich z Chlumu (Pavel Oubram); Ota, jeho panoš (Jakub Koudela); Diviš (Petr Halíček); Inkvizitor (Tomáš Kobr); Markvart z Hrádku (Tomáš Drápela); Marie z Hardeka (Věra Hlaváčková); Hedvika, její neteř (Eliška Brumovská); Markéta, její druhá neteř (Milada Vyhnálková); Dětřich, její švagr (Dan Kranich); Maruška, její dcera (Karin Schlegelová/ Barbora Bosáková); Klára, služebná (Teresa Schel); Převor (Jiří Untermüller); Armando, trubadúr (René Šmotek); Purkrabí (Jan Dvořák); Kuchařka (Daniela Bambasová); Kořenářka Tereza (Jaroslava Červenková); Strážný, Bratr Filip (Jaroslav Kukrál); 2. Strážný (Jan Mrkvička) a 2. Služebná (Markéta Heidenreichová).
Psáno z reprízy 2. února 2023.

www.jihoceskedivadlo.cz

6.2.2023 13:02:10 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Soumrak monster: Zrození apokalypsy

Články v rubrice - Recenze

Bakchantky: první a poslední mejdan

Miloslav König a Petr Vančura (Bakchantky)

Činohra Národního divadla v Praze uvedla na scéně Stavovského divadla Eurípidéovu hru BAKCHANTKY. Režisér Jan ...celý článek


Pohled z mostu: vyrovnaný a plastický boj o čest a právo

B. Slaninová, P. Štěpán, M. Sedláčková (Pohled z mostu)

Městské divadlo Brno uvádí od února 2023 klasické drama Arthura Millera POHLED Z MOSTU. Tuto inscenaci v české ...celý článek


Perplex: absurdní logická smyčka

Perplex

Soubor činohry Jihočeského divadla České Budějovice představil v rámci pražské přehlídky Jižní spojka 2023 hru ...celý článekČasopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 14. týden

Neznámá Země: Očima Ericha von Dänikena

Horští Židé
Život v poslední židovské obci v Ázerbajdžánu pohledem novináře, spisovatele a spoluzakladatele celý článek

další články...