zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 45. týden

Za Werichem na Kampu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Za Werichem na Kampu
Historická procházka po Karlově mostě a zejména slavném pražském ostrově s jeho legendárními paláci, mlýny i hospůdkami, spojené s osudy osobností kulturního a uměleckého života země i zdejšími dlouhodobě žijícími pamětníky. Připravil O. M. Morgenstern. Film Olivera Maliny Morgensterna představuje jednotlivé zahrady, zákoutí, domy, mlýny a osobnosti Kampy, Karlův most trochu jinak a postavy z historie i současnosti. Jindřich Horel tak vypráví o vodníkovi Kabourkovi, o svém slavném mlýnském kole a názorně ukazuje způsob, jakým Kabourek získává své duše. Představují se například i mlýn Huť či Zlomkovský mlýn. Díky vyprávění místních mohou diváci nahlédnout do historie dávné i novější, do zákoutí známých i běžně očím skrytých. Roman Kotrč, nejznámější výtvarník z Karlova mostu, vzpomíná, jak jako malý kluk kreslil a pak za pětikorunu prodával obrázky psů, ale připomíná i dobu, kdy Kampa sice byla nevzhlednější a neudržovaná, ale pospolitá a všude otevřená. Dokument také například upozorňuje na zajímavou skutečnost, že ke sjednocení do té doby pozemkově rozdělené Kampy pomohli za války paradoxně nacisti, kteří měli na Kampě v Lichtenštejnském paláci krajskou centrálu NSDAP. Dochází i na řadu krásných a zajímavých příběhů a opominuta samozřejmě nemůže být Werichova vila, která byla už od dob Nosticů kulturním centrem a za dob Josefa Dobrovského, který v domě ve vlastnictví Nosticů žil v letech 1798 až 1803, navíc obrozeneckým. Kampu prostě měla a má ráda řada lidí, a není divu. A je jedno, jestli to byli a jsou místní či přespolní, lidé od kumštu či třeba řemeslníci. Kampa dokáže přitáhnout a potěšit každého.
Vysílání: 10.11., 13.55 hod., ČT2
Opakování: 11.11., ČT2., 12.11., ČT2

Krásné živé památky (10/16) - V Brně
Jak se zachraňuje vzácná sokolovna, zaniklá destilérka nebo unikátní parní lokomotiva zvaná „Němka“? Mirek Vladyka objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát v Brně. Režie A. Sirotková. Brno je sídlem s tisíciletou historií. Patřilo mu postavení hlavního města Moravy a mnozí Brněné to tak pociťují dodnes. Brno leží na soutoku řek Svitavy a Svratky. Už na první pohled je městem kostelů a chrámů, s nespočtem památek z období gotiky, baroka i renesance. Pozoruhodné je však také svými neorenezančními domy, stejně jako perlami funkcionalismu a stavbami pestrého industriálního dědictví. A především za těmi novodobějšími památkami a jejich zachránci se při pátrání po krásných živých památkách do Brna vypravil Miroslav Vladyka. Brno není jenom městem živých památek ukrytých v architektuře. Uvidíme tedy industriál, funkcionalismus, neorenezanci i středověké podzemí. A také si prohlédneme krásný stroj. Zatím je mašina mrtvá, ale už pomalu ožívá. V bývalém depu Dolního nádraží přechovává část své sbírky milovník a zachránce železniční historie Jiří Kotas. Nejnovějším přírůstkem sbírky je tu lokomotiva Kriegslok zvaná „Němka“.
Vysílání: 12.11., 16.40 hod., ČT2
Opakování: 13.11., ČT2

Kambodža a její chrámy
Stovka chrámů a nejrůznějších staveb odhaluje krásu a historii komplexu Angkor. Francouzský dokument (Premiéra). Chrámový komplex Angkor, ležící v Kambodži, tvoří soubor památek rozkládající se na ploše o rozloze přibližně 230 kilometrů čtverečních. Od 9. do 15. století se zde nacházelo hlavní město khmerské říše. Stovka chrámů a nejrůznějších staveb představovala ve své době zcela výjimečné administrativní a náboženské centrum. Celý komplex i dnes ukazuje propracovanost khmerského umění. To se vyznačovalo působivým zobrazováním bohů, lidí a zvířat. Rozvíjelo se od 7. až do 15. století, kdy byl hinduismus nahrazen buddhismem. Dle názoru odborníků je khmerské umění, vyznačující se formální dokonalostí, jedním z nejrafinovanějších v Asii.
Vysílání: 13.11., 08.45 hod., ČT2
Opakování: 15.11., ČT2., 18.11., ČT2

Hledání ztraceného času: Česká paleta
Karel Čáslavský představuje významné české malíře na dobových filmových záznamech (1994). Režie P. Vantuch. V dnešním pokračování cyklu Hledání ztraceného času uvidíme několik slavných českých malířů, jak byli nafilmováni ve dvacátých a třicátých letech. Portréty některých z nich jsou doplněny novějšími snímky z konce jejich života. Ilustrátor Babičky Adolf Kašpar bydlel na Kampě a kamera ho zachytila při jeho padesátinách. Ludvík Kuba byl také spisovatel, folklorista a sběratel lidových písní. Maxe Švabinského uvidíme jako osmdesátníka a krajináře Otakara Nejedlého kamera zachytila s jeho pojízdným ateliérem. Dále spatříme Oldřicha Blažíčka, Vlastimila Radu, Václava Rabase, Vincence Beneše, Václava Špálu, Emila Fillu a Alfonse Muchu při práci na Slovanské epopeji a ve svatovítské katedrále.
Vysílání: 14.11., 08.45 hod., ČT2

Starobylé stavby: Velká čínská zeď
Jaká tajemství skrývají starobylé stavby? Satelitní snímky i rozbor na molekulární úrovni mohou vědcům pomoci porozumět stavebním technikám stavitelů Velké čínské zdi. Dokumentární cyklus (Premiéra). Uprostřed Asie, v srdci největšího kontinentu, křižuje Velká čínská zeď celou zemi od východu k západu. Zeď vybudovaná na horských hřebenech je svou délkou, objemem a celkovou plochou největší stavbou na planetě.
Vysílání: 14.11., 14.35 hod., ČT2
Opakování: 17.11., ČT2., 19.11., ČT2

Čas bohémy 1906–1916 (2/6)
Dobrodružství moderního umění. Picassova skupina. Apollinaire, Gris, Derain, Braque, Jacob. Francouzský cyklus dokumentů. V listopadu 1906 se vrhne Picasso do práce. Ti, kterým dovolí navštívit jeho ateliér, objeví náčrtky jakéhosi námořníka v nevěstinci. Postupně námořník mizí a obraz se mění. Po dokončení se objeví na plátně pět nahých žen, z nich čtyři stojí. Dvě ústřední postavy nesou pečeť iberských sošek vystavených v Louvru. Postava na levé straně, a zejména dvě postavy na pravé straně, se zase podobají černošským maskám. Čisté geometrické tvary ohlašují příchod kubismu. Když malíř dílo dokončil, otevřel dveře ateliéru. Zavládlo všeobecné zděšení. Nikdo nic nechápe. Dokonce ani Apollinaire, který předtím neváhal bránit odvážné činy moderního umění, nenapíše jediný řádek... "Avignonské slečny" změnily dějiny umění.
Vysílání: 08.11., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 13.11., ČT art

Tomáš Bím, malíř sváteční všednosti
Komorní dokumentární portrét malíře, grafika a ilustrátora Tomáše Bíma. Uvádíme u příležitosti jeho 75. narozenin. Dokument formou osobní výpovědi mapuje vývoj tvorby a životní příběh českého malíře magického realizmu, Tomáše Bíma, jehož dílo ovlivnila inspirace americkými precizionisty. Čisté barevné plochy, specifický laskavý humor, krajiny bez lidí a schopnost zachytit jedinečnost okamžiku jsou poznávacím znamením jeho obrazů. Tomáš Bím se ve vzpomínkách vrací k atmosféře a tvůrčímu kvasu dob minulých, kdy se zabýval užitou grafikou a kdy v litografické dílně v Říční tiskli své grafiky také Adolf Born, Ctirad Stehlík, Jiří Šalamoun, Kamil Lhoták a další vynikající umělci. Vyznává se z pokory vůči litografickému kameni a dává též nahlédnout do svého ateliéru i do umělecké galerie, ve které pořádá výtvarné i fotografické vernisáže pro své kolegy z řad tvůrců.
Vysílání: 09.11., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 14.11., ČT art

Na plovárně s Michaelem Rittsteinem
Rozhovor Marka Ebena se známým malířem a pedagogem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Výtvarník Michael Rittstein (*1949) vystudoval SOŠV Václava Hollara a pod vedením Arnošta Paderlíka AVU. Na této škole je sám od r. 2001 vedoucím Malířského ateliéru III. Jeho expresivní figurální malba zaznamenává všechny podněty i zdánlivě všední zážitky. Jedná se o groteskní alegorie s filozofickým, existencionálním a humanistickým podtextem. Hodně cestuje a pracuje rád na Šumavě. Je členem výtvarných skupin „12:15“, „Pozdě, ale přece“, „Nová skupina“ a „SVU Mánes“.
Vysílání: 10.11., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 14.11., ČT2

Nejvýznamnější malíři: od impresionismu k abstrakci (10/12) - Joan Miró
Životní příběhy a průřez tvorbou nejvýznamnějších malířů od impresionismu k abstrakci. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). Surrealismus se zrodil po první světové válce. Tento nový umělecký směr těžil ze snů, představivosti, projevů psychických strádání, a především z nevědomí každého jednotlivce. K původně literárnímu hnutí, jež chtělo osvobodit lidstvo od omezující morálky a umění od akademismu, který ničil jeho tvořivou sílu, se připojili malíři, mimo jiné Chagall, Magritte, Dali i Joan Miró. Miró si dal za cíl „zabít malířství“, jak se o jeho tvorbě vyjádřili kritici. A on s tím vyjádřením pak souhlasil: chtěl „zabít“ tradiční malířství, jeho náměty i kompozici. V dětství byl snivý, uzavřený a také velmi špatný student. Kreslit začal ve svých sedmi letech a za několik málo roků nastoupil do téže školy výtvarných umění v Barceloně, kde dříve studoval Picasso. Inspirovali ho Van Gogh, Cézanne i kubismus. První výstavu měl v roce 1917 v Barceloně, když mu bylo 24 let. Krátce poté odjel poprvé do Paříže, kde začal experimentovat s fauvismem a kubismem, aby se nakonec přidal k surrealistickému hnutí. Vyhovoval mu nepředvídatelný surrealistický humor a velký důraz na imaginaci. Výtvarná řeč, kterou zformoval, se skládala z tenkých linií, barev a biomorfních tvarů a sloužila k vyjádření pocitů a dojmů vycházejících z představivosti, světa snů a poezie.
Vysílání: 10.11., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 15.11., ČT art

S láskou Vincent
Vincent Van Gogh a jeho tvorba ve strhujícím animovaném filmu. Britsko-polský film (2017). Režie Dorota Kobielová a Hugh Welchman. Celovečerní snímek o malíři Vincentovi van Goghovi S láskou Vincent (Loving Vincent) navazuje na slova samotného génia, který jednou pronesl, že "může komunikovat pouze skrze své malby". Byl natočen kombinací hraného filmu a animace originálních olejomaleb. V téměř hodinu a půl dlouhém snímku, který vznikal několik let, divák uvidí skoro 67 tisíc originálních olejomaleb. Kdyby se rozložily, dokázaly by podle tvůrců svou plochou pokrýt celý Londýn nebo newyorský Manhattan. Jedná se o první film svého druhu na světě. Předlohou pro animované obrazy jsou hrané scény se skutečnými herci. V obsazení figurují jména jako Saoirse Ronan, Aidan Turner nebo Helen McCroryová. Scénář vznikl na základě 800 van Goghových dopisů adresovaných především jeho bratrovi. Příběh vrcholí v červenci 1890, kdy se van Gogh léčící se z deprese postřelí do hrudníku a o dva dny později, ve svých 37 letech, na následky tohoto zranění umírá. Okolnosti jeho smrti nebyly nikdy zcela objasněny. Film byl nominován na Oscara a vyhrál cenu publika na Mezinárodním festivalu animovaných filmů v Annecy.
Vysílání: 11.11., 20.15 hod., ČT art

Artmix
V listopadovém měsíčníku o vizuálním umění se zaměříme na patnáctileté výročí jedné unikátní galerie. Trafačku, později s názvem Trafo Gallery, zakládali spolu s Blankou Čermákovou tři umělci Jan Kaláb, Jakub Nepraš a Martin Cimala. S kterými tvůrci spolupracují dodnes a co si na nich cení? Režie J. Chytilová (Premiéra). Trafo Gallery chystá skupinovou výstavu 51 umělců, kterou chce připomenout 15 let od založení uměleckého uskupení Trafačka. To vychází z principu tří vlivových skupin, které vědomě či podvědomě vznikaly v časovém horizontu existence Trafačky v bývalé vysočanské trafostanici. Ústřední umělci výstavy a zakládající členové spolku Trafačka Jan Kaláb, Michal Cimala a Jakub Nepraš kolem sebe vytvářeli podhoubí umělců, se kterými Trafo Gallery úzce spolupracovala a pracuje dodnes. Projekt Trafačka/ Trafo Gallery je ojedinělým transformačním modelem, který ve svém pohybu postupně mění strukturu, tj. rub i líc své podstaty. Na této základní tezi je postavena také koncepce výstavního projektu. Jeho záměrem je především prezentovat samotný proces proměny, který je vložen do jednotlivých výtvarných děl. Od nehmotného gesta k artefaktu. O tom všem si budeme, možná srozumitelnější formou, povídat se zakládající trojicí umělců a ředitelkou Trafo Gallery Blankou Čermákovou. Artmix plus jako obvykle přinese ty nejzajímavější události z domácí vizuální scény.
Vysílání: 11.11., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 15.11., ČT art

1.11.2021 11:11:24 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Franz Kafka – 100 let

Amerika

Franz Kafka – známý neznámý
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Výtvarné tipy 23. týden

Tom of Finland

Egypt (3/6)
Faraón a dobrodruh. V roce 1817 objevil Giovanni Belzoni v Údolí králů největší hrobku, rozsáhl ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Tenká červená linie

Tenká červená linie

Tenká červená linie
Válka v lůně přírody. Bitva v srdci člověka. Slavné a hvězdně obsazené válečné drama Te ...celý článek


Film Franca Zeffirelliho s Cher

Čaj s Mussolinim

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Ku ...celý článek


Životem a dílem Gerharda Richtera

Nikdy neodvracej zrak

Nikdy neodvracej zrak
„Krásné je vše, co je pravdivé.“ Výpravné drama, inspirované životem Gerh ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z ...celý článek


Tragický příběh romského chlapce

Cigán

Cigán
Příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v ...celý článek



Časopis 22 - sekce