zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 6. týden

Všechno bude

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Všechno bude
Čtrnáctiletý Mára za volantem auta utíká z domova. Parťákem je mu dvanáctiletý Heduš, který sní o kariéře vojáka ve francouzské legii. Užívají si náhlou svobodu, zažívají nejrůznější dobrodružství... Koprodukční snímek ČT (2018). Hrají: T. Mrvík, J. F. Uher, E. Křenková, Z. Mucha, L. Vlasáková, M. Pechlát, M. Havelka, Š. Kozub a další. Scénář P. Pýcha. Kamera L. Milota. Režie O. Omerzu. Roadmovie o dvou nezletilých klucích za volantem auta, kteří se v adventním období rozhodli utéct z domova. Zatímco se dvanáctiletý Heduš (J. F. Uher) v maskáčích a s airsoftovou zbraní v ruce bezcílně toulá průmyslovou krajinou severních Čech, jedna ruka čtrnáctiletého Máry (T. Mrvík) sebevědomě drží volant svižně jedoucího auta a druhá ladí tu správnou muziku. Jsou dva, připadají si dospěle, i když se občas chovají jako malé děti, a po vedlejších silnicích a mimo velká města ujíždějí promrzlou krajinou dál a dál. Ve dvou časových rovinách sledujeme jejich příběh. Policista (M. Pechlát) s policistkou (L. Vlasáková) pátrají po majiteli odcizeného auta a vedou výslech zadrženého Máry. Nejsou si však ani zdaleka jistí, co z toho, co jim sebevědomý Mára vypráví, je pravda a co jen výmysl a fantazie mladého kluka. Jeho vyprávění, často upravené či jinak posunuté, můžeme konfrontovat se skutečností – třeba jak zachránili starého psa před utonutím nebo jak zastavili mladé stopařce Báře (E. Křenková). Je možné, aby projeli celou republikou a nikdo si jich nevšiml? A za jakých okolností vlastně Mára skončil i s autem v rukou policie? Snímek byl oceněn na karlovarském festivalu Cenou za nejlepší režii.
Vysílání: 07.2., 22.35 hod., ČT1

Sisi: Atentát na císařovnu
Počátkem září roku 1898 se u Ženevského jezera odehrála tragédie. Hlavními aktéry byli rakouská císařovna Alžběta a italský anarchista Luigi Lucheni. Koprodukční dokumentární film. Zavraždění císařovny Alžběty bylo dosud vnímáno jako ojedinělá událost, jako náhodná, tragická shoda okolností. Pokud se však ohlédneme zpět, vynořuje se celosvětově rozvětvená anarchistická síť. Ta měla v hledáčku dlouhodobě vše, co představovalo starý mocenský řád. V jeho nemilosrdném soukolí uvízla i císařovna Alžběta. Její smrt jako dílek skládačky zapadá do celkového anarchistického obrazu oné doby. Vražedná zbraň, kterou byl obyčejný pilník, o krůček přiblížila zánik starých pořádků.
Vysílání: 06.2., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 08.2., ČT2., 10.2., ČT2

Stop time / Zastavený čas
Časosběrné dokumentární snímání zpěvačky, herečky, kněze, pražského kavárníka a provozovatele lyžařského vleku, jejich přátel a rodin během pandemické situace ukazuje svérázný, často humorný přístup Čechů ke krizi způsobené čínským virem. Režie D. Čálek. Zažili jsme unikátní moment. Česko bez turistů, hory bez lyžařů, prázdné ulice, obchody, to vše najednou působilo až magicky. Otevřel se nám jiný pohled na realitu. Oproštěný od popisnosti, zaměřený na podstatné věci, kvůli nimž má smysl žít. Hlavními hrdiny filmu jsou zastavený čas, vlekař David Chmelař, herečka Vanda Hybnerová, kněz a filozof Tomáš Halík, kavárník Havel Parkán a zpěvačka Radůza. Všichni se na začátku shodli na tom, že je to doba, kdy je příležitost něco změnit. Prožívat méně stresu a víc si bytí tady a teď užívat. Jenže z jednoho lockdownu byly další dva a další a další. Přišly deprese, krize, nedostatek kontaktu, finanční problémy. Zastavený čas, původně vnímaný pozitivně, se stal noční můrou. Byli jsme u toho, když Havel Parkán musel zavřít svou kavárnu, Vanda Hybnerová onemocněla těžkým covidem, Radůza se učila novou profesi, nebo David Chmelař pohřbil svého otce. Jejich přístup k problémům byl u každého jiný, ale ukázalo se, že vůle, odhodlání a životní nadhled dokážou zázraky. I v těch nejtěžších chvílích si dokázali uchovat optimismus a humor. Co jsme tedy zjistili o sobě, o světě, o naší společnosti?
Vysílání: 06.2., 20.55 hod., ČT2
Opakování: 07.2., ČT2

Čínská čtvrť
Jack Nicholson v mistrovském kriminálním thrilleru Romana Polanského. Americký film oceněný Oscarem (1974). Dále hrají: F. Dunawayová, J. Huston, P. Lopez, J. Hillerman, D. Laddová, R. Polanski, J. Mantell a další. Záhadu, skládanku, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému ve stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista).
Vysílání: 10.2., 21.50 hod., ČT2

Muž, který chtěl být králem
Indie jim byla příliš malá. Britsko-americký dobrodružný film natočený podle povídky Rudyarda Kiplinga (1975). Hrají: S. Connery, M. Caine, Ch. Plummer, S. Jaffrey, S. Caineová a další. Režie John Huston. Když člověk léta statečně bojuje za větší slávu a rozkvět impéria, je mu zatěžko smířit se s myšlenkou, že bude na stará kolena v roli vrátného otevírat hotelové dveře bohatým návštěvníkům. Ale co lepšího může vysloužilého vojáka čekat? Daniel Dravot a Leachy Carnehan mají ovšem o své budoucnosti jiné představy. Dobrodruzi duší i tělem, chlapíci, neštítící se žádného skutku, jen když jim slušně vynese, se už rozhodli: vydají se do horského Kafiristánu, pomohou místnímu králi porazit jeho nepřátele, pak krále svrhnou, sami se stanou vládci země – a pořádně ji vyplundrují. Co na tom, že tento plán není příliš bohabojný, že Kafiristán je nepřístupné, nebezpečné území, odkud se dosud žádný běloch nevrátil, a že jim jejich úmysl rozmlouvá sám Rudyard Kipling! Daniel a Leachy jsou pevně rozhodnuti. Indie je jim příliš malá, proto hurá do Kafiristánu, kde je čeká pohádkové bohatství! Filmový přepis slavné povídky Rudyarda Kiplinga sice nezískal žádnou z velkých mezinárodních cen, na mnohé však byl nominován (4 Oscary, 1 Zlatý glóbus, 2 Ceny Britské akademie...). Zajímavost: dívku Roxanu, kterou si hodlal "král" Daniel Dravot vzít, představuje Shakira Caineová, manželka Michaela Cainea.
Vysílání: 11.2., 21.45 hod., ČT2

Gunda
Strhující pohled na každodenní život zvířat na farmě, který hlavní prasečí protagonistce vynesl přezdívku "Meryl Streep mezi prasaty". Norsko-americké dokumentární drama (2020). Režie Viktor Kossakovsky (V původním znění s titulky). Filmový vizionář Viktor Kossakovsky, který se do paměti diváků mohl dříve zapsat snímkem Aquabela, přináší pozoruhodnou dokumentární studii venkovského života. Jejími protagonisty jsou prasnice Gunda, její roztomilá selátka, jednonohá slepice a stádo krav. Jejich každodenní lopocení i radosti Kossakovsky zachycuje bez přítomnosti lidí, s pozoruhodnou empatií a citem pro krásu i strádání hospodářských zvířat. Dokumentární snímek Gunda měl premiéru na prestižním MFF Berlinale v soutěžní sekci Encounters. Gunda, v nadsázce nazývaná „Meryl Streep mezi prasaty“, svým příběhem dobyla i další významné festivaly. V České republice měl film premiéru na MFF v Karlových Varech.
Vysílání: 05.2., 23.10 hod., ČT art

27. obraz
Portrét režiséra Lordana Zafranoviće, který v těchto dnech oslaví 80. narozeniny. Cesta chorvatského filmaře od studií na pražské FAMU přes světový úspěch ve své době šokující Okupace ve 26 obrazech až po návrat do Prahy (2013). Režie P. Marinković. Po fenoménu tzv. jugoslávského nového filmu 60. let se v relativně uvolněných poměrech Jugoslávie 70. let vynořila tzv. Pražská škola – skupina absolventů FAMU, kteří se vrátili zpět do vlasti a začali točit filmy, z nichž mnohé získaly světový ohlas. Patřil k nim rovněž Lordan Zafranović (*11. 2. 1944). Nejvíce proslul filmem Okupace ve 26 obrazech (1978), extrémně brutálním příběhem z počátků ustašovské republiky za druhé světové války na pozadí romantické scenérie Dubrovníku. Právě tento film se stal východiskem chorvatského režiséra Pavo Marinkoviće k hlubšímu ponoru do osudu svého krajana, který se stal v mezičase ve své zemi zapomenutým až nežádoucím a našel životní i tvůrčí "exil" v místě svých studií – v Praze. Dokument s celou řadou unikátních archivů chronologicky reflektuje klíčové epizody Zafranovičovy tvorby i dějin a v jejich kontextu reflektuje jeho osobnost.
Vysílání: 07.2., 22.10 hod., ČT art

Profesor Marston a dvojí Wonder Woman
Jak vznikla nejslavnější superhrdinka všech dob? Americké životopisné drama plné vášně o psychologovi Williamovi Marstonovi a jeho osudových ženách, nejen těch komiksových (2017). Hrají: L. Evans, R. Hallová, B. Heathcoteová, J. Feild, Ch. Conroy, A. Havinsová a další. Režie Angela Robinsonová. Snímek Profesor Marston & dvojí Wonder Women vypráví neuvěřitelný, leč skutečný příběh autora jedné z nejikoničtějších superhrdinek všech dob a odhaluje svůdná tajemství z jeho soukromí. Harvardský psycholog – a mimo jiné vynálezce prototypu detektoru lži – doktor William Moulton Marston (Luke Evans – Kráska a zvíře, Hobit, Rychle a zběsile) ve své době sklízel nemilosrdnou kritiku za to, že vytvořil komiksovou feministickou superhrdinku. Skutečnost, že žil současně se svou manželkou Elizabeth (Rebecca Hallová – Dárek, Dokonalý trik, Duel Frost/Nixon) a jejich milenkou Olive (Bella Heathcoteová – Muž z Vysokého zámku, Temné stíny, Neon Demon), byla ale mnohem víc provokativní než všechny dobrodružné příběhy, které kdy napsal.
Vysílání: 08.2., 20.55 hod., ČT art

Mel Brooks – geniální bavič
Všechno, co jste chtěli vědět o americkém humoru a báli jste se na to pomyslet. Portrét herce, autora a režiséra. Francouzský dokument. Držitel Oscara za scénář k filmu Producenti z roku 1964 je mistrem v oblasti parodie a komedie. Jeho film Mladý Frankenstein uvedený o deset let později zaznamenal celosvětový úspěch. Cestu z Brooklynu až na Broadway a dál do Hollywoodu popisuje Mel Brooks se svým neopakovatelným židovským humorem a entusiasmem, který ho nepouští ani v jeho úctyhodném věku blížící se stovky. Těšit se můžete na celou řadu vtipných historek i na ukázky z proslulých komedií Němý film a Dějiny světa.
Vysílání: 08.2., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 10.2., ČT art

Vzpoura ve věznici Carandiru
Musejí křičet, aby je někdo slyšel. Brazilské koprodukční drama podle skutečného příběhu (2003). Hrají: E. Diaz, W. Moura, C. Blat, I. de Almeida a další. Režie Hector Babenco (V portugalském znění s titulky). Lékař Drauzio Varella je povolán do Carandiru, největší věznice v Brazílii, aby zde odstartoval program prevence a léčby nakažených virem HIV. V jedné z nejdrsnějších věznic světa ho šokují otřesné podmínky a nelidské zacházení s vězni. Atmosféra ve věznici by se dala krájet... V roce 1992 vypukla ve věznici Carandiru série nepokojů, které přerostly ve vzpouru, při níž přišlo o život 111 vězňů. Doktor Varella svůj pohled očitého svědka popsal v knize Carandiru Station: napsal ji na popud pacienta, který se u něj léčil s rakovinou lymfatických uzlin. Tímto pacientem nebyl nikdo jiný než režisér Hector Babenco (Polibek pavoučí ženy, Hráči na vinici Páně), který se po svém uzdravení k režii vrátil právě filmovou adaptací Varellovy knihy. Snímek byl natočen ve skutečné věznici Carandiru předtím, než byla v roce 2002 zbourána a na jejím místě vznikl park. Dosud stojí jen blok č. 2, ze kterého se stalo muzeum.
Vysílání: 11.2., 22.35 hod., ČT art

5.2.2024 10:02:59 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Tragický příběh romského chlapce

Cigán

Cigán
Příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v ...celý článek


Výtvarné tipy 23. týden

Tom of Finland

Egypt (3/6)
Faraón a dobrodruh. V roce 1817 objevil Giovanni Belzoni v Údolí králů největší hrobku, rozsáhl ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Ku ...celý článek


Franz Kafka – 100 let

Amerika

Franz Kafka – známý neznámý
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


Tenká červená linie

Tenká červená linie

Tenká červená linie
Válka v lůně přírody. Bitva v srdci člověka. Slavné a hvězdně obsazené válečné drama Te ...celý článek


Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Film Franca Zeffirelliho s Cher

Čaj s Mussolinim

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b ...celý článek


Životem a dílem Gerharda Richtera

Nikdy neodvracej zrak

Nikdy neodvracej zrak
„Krásné je vše, co je pravdivé.“ Výpravné drama, inspirované životem Gerh ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek



Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

FOK zakončí 89. sezónu Mahlerovým Vzkříšením

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s šéfdirigentem Tomášem Braunerem uvede 12. a 13. června Druhou symfonii celý článek

další články...