zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Michal Dočekal o sezóně 2010/11

Michal Dočekal, umělecký šéf činohry Národního divadla Praha

autor: archiv   

zvětšit obrázek

  • Jak by se dala charakterizovat nová sezóna na scénách Národního divadla?
    Já bych nastávající sezónu nazval českou a světovou, vzhledem k tomu, že české premiéry některých her, které v této sezóně uvádíme, jsou zároveň premiérami světovými. Navíc sezónu zahajujeme Čapkovou hrou Věc Makropulos v režii Roberta Wilsona, a věříme, že tahle událost by mohla překročit české hranice. Fakt je, že získat Roberta Wilsona pro činohru nebylo vůbec jednoduché. Ta příprava trvala skoro dva a půl roku, což je dobře – protože, kdybychom to začali připravovat později, pravděpodobně bychom ji z finančních důvodů museli ukončit. Ale v době, kdy došlo ke škrtům, už jsme se dostali do takové fáze, že to nebylo možno z finančních důvodů zastavit. Inscenace je připravena, premiéra bude v polovině listopadu. Na konec sezóny chystáme hru Josefa Topola Konec masopustu. I když Josef Topol není v Evropě tak věhlasně znám, považuju ho za významného evropského dramatika a mám radost, že se nám podařilo hru tohoto autora zařadit- bude to svým způsobem tribut této velké osobnosti českého divadla.


  • Jaké budou původní české hry, které budou mít v nové sezóně světovou premiéru?
    Budou to dvě komorní inscenace v Kolowratu – Smích Lenky Lagronové a S nadějí a bez ní Tomáše Vůjtka. Pokud znáte náš repertoár, tak víte, že jsme uvedli hru Lenky Lagronové Pláč, a tato na ní navazuje. Vůjtek je dramaturgem a dramatikem ostravského divadla Aréna, a zároveň dramatikem, který několikrát bodoval v soutěži A.Radoka. Inspiruje se osudem Josefy Slánské, manželky Rudolfa Slánského. Tato hra navazujeme na dramaturgickou linku, ve které se věnujeme tématům moderní české historie. Dovolím si upozornit na poslední premiéru minulé sezóny, scénický monolog o prezidentu Háchovi.
    K uvedení hry Tomáše Vůjtka musím uvést fakt, že její uvedení nám umožnila koprodukce s divadlem Aréna. Hra bude uvedena jak v Ostravě, tak na naší scéně.
  • Jaké jsou další tituly, plánované na tuto sezónu?
    Na prosinec se plánuje uvedení hry Jeana Paula Sartra Špinavé ruce na Nové scéně, a to v novém překladu Patrika Ouředníka a režii Ivana Rajmonta. Dále to bude Zkrocení zlé ženy v režii Martina Čičváka. Po jeho Kupci benátském další „problémová“ Shakespearova hra, v hlavní roli Petrucchia se představí Igor Bareš, v roli Kateřiny budou alternovat Lucie Žáčková a Pavla Beretová.
    Dalším titulem, který si k debutu na velké scéně vybral režisér Dan Špinar (předtím se zdařile uvedl v Kolowratu Anglickou milenkou) adaptaci klasického hollywoodského filmu z roku 1942, který natočil Ernest Lubitsch, Být či nebýt. Já pak ještě budu režírovat Čechovova Racka.
  • Netradiční součástí repertoáru se staly tituly uváděné na Nové scéně. Letos prý rovněž chystáte neobvyklý titul...
    Celých šest let jsem usiloval o to, aby se ND stalo členem Unie národních divadel. Nebylo snadné vstoupit do tohoto prestižního klubu, protože se tam nemůžete jen tak přihlásit, ale musí vás vyzvat. Nakonec se to podařilo, a my v rámci Unie realizujeme první projekt, který se jmenuje se Únikový východ, a jeho tématem jsou přetrvávající hranice ve sjednocené Evropě a nutnost potlačovat své předsudky. Zahrnuje romskou tematiku, která je velmi živá. Režisérkou projektu je Viktorka Čermáková. Projekt se odehrává v průběhu celé sezóny a účastní se ho např. divadlo z Athén, Štýrského Hradce a z Kluže, mělo by docházet ke vzájemné výměně a spolupráci s těmito divadly.
  • Pokud jde o hostování, už nyní by se mělo pražským divákům představit zahraniční divadlo...
    Bude to Velké dramatické divadlo G. A. Tovstonogova z Petrohradu, jehož soubor vystupoval v Praze naposledy před 28 lety, ještě za života režiséra G. A. Tovstonogova. Pražští diváci uvidí nejlepší inscenace z aktuálního repertoáru, které vytvořil současný umělecký šéf divadla T. Čcheidze, Vláda tmy a Strýčkův sen. Někteří z herců získali za své role nejvyšší umělecká ocenění Ruské federace. Představení uvedeme 2. a 4. Října 2010 ve Stavovském divadle. Dále se na Nové scéně představí Itim Ensemble z Tel Avivu. Umělecká šéfka Rina Yerushalmi přiveze do Prahy svoji mystickou inscenaci Dybbuk. Hra je založená na náboženských kabalistických představách a rituálech. Uvedeme ji 26. a 27. října 2010.
  • 20.9.2010 22:09:16 JaSop | rubrika - Rozhovory

    Časopis 18 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Bastard (Městské divadlo Brno)

    Časopis 18 - sekce

    HUDBA

    Luboš Pospíšil má nový singl

    Luboš Pospíšil

    Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Festival umění a kreativity ve vzdělávání

    Festival umění a kreativity ve vzdělávání

    Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou celý článek

    další články...