zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Slavíme 230 let St avovského divadla

Z inscenace Pán z Prasečkova

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V neděli 21. dubna 2013 uplyne 230 let od otevření jedné z nejstarších evropských divadelních budov. V rámci oslav tohoto výročí Národní divadlo připravilo speciální nabídku vstupenek, výroční představení, novou publikaci či bezplatné komentované prohlídky zákulisí.
Stavovské divadlo je nejstarším kamenným divadlem v Praze. Postaveno bylo z iniciativy šlechtice Františka Antonína Nostice-Rienecka. Základní kámen byl položen 7. 6. 1781, stavbu navrhl a vedl A. Haffenecker. Divadlo bylo otevřeno 21. 4. 1783, jeho stavba stála 83 000 zlatých. Zásadní rekonstrukce probíhala v letech 1983-91.

„Jsme velice hrdí, že tato krásná divadelní budova patří k Národnímu divadlu a že zde pokračujeme v divadelní tradici, která trvá skoro nepřetržitě celých 230 let,“ říká Václav Pelouch, pověřený ředitel ND.

Výročí věnuje Národní divadlo tři představení. V pátek 19. dubna inscenaci MIKVE, v sobotu 20. 4. Mozartovu komickou operu COSÌ FAN TUTTE a v neděli 21. 4. dvě reprízy Molièrovy komedie PÁN Z PRASEČKOVA v režii Hany Burešové.

Široká veřejnost pak může využít mimořádné nabídky 2+1 vstupenka zdarma na všechna představení, která soubory Národního divadla hrají ve Stavovském divadle v květnu 2013. Nabídka nákupu vstupenek platí v období 21.–26. 4. 2013 ve všech pokladnách ND.

Součástí oslav je také vydání nové knihy o Stavovském divadle, kterou připravil Divadelní ústav ve spolupráci s Národním divadlem. Kniha nese název Pražský divadelní almanach – 230 let Stavovského divadla a připomíná slovem i obrazem významné body z dějin budovy od jejího otevření až do současnosti. Publikaci si budou moci zakoupit všichni, kteří navštíví Stavovské divadlo ve dnech od 21. do 26. dubna za zvýhodněnou cenu 230 Kč.

V sobotu 20. dubna 2013 jsou pro nejvěrnější diváky – předplatitele a mecenáše – připraveny speciální komentované prohlídky. Stavovské divadlo pro ně otevře svoje zákulisí. Prohlídková trasa povede z divácké části pod jeviště do technického propadliště. K vidění budou osvětlovací lávky a jevištní tahy, nebo podzemní sklad jevištních dekorací pod Ovocným trhem. Skupina se ocitne i na „prknech, která znamenají svět“

„Rád stávám na jevišti Stavovského divadla,“ říká představitel PÁNA Z PRASEČKOVA Václav Postránecký. „Budova má fantastickou atmosféru,“ dodává. „Hrát na prknech s dvousetletou historií je zážitek,“ doplňuje Richard Krajčo, představitel Richarda III. V divadle se měla původně hrát především německá činohra a italská opera. V roce 1783 se hrálo pouze 3krát týdně a v zimě 5krát – tragédie, komedie, opera buffa či singspiel. V roce 1785 se začalo hrát i česky.
Ve Stavovském divadle jsme v roce 2012 uvedli 165 činoher, 77 oper, 11 baletů a 35 pohostinských představení. Tedy za 10 měsíců divadelního provozu se v budově odehrálo 288 představení.

Budova Stavovského divadla je historicky významným místem pro zahraniční i české návštěvníky nejen kvůli svému současnému divadelnímu provozu. Díky svému výjimečnému postavení jediného dochovaného a stále plně funkčního divadla, v němž se konala světová premiéra opery W. A. Mozarta, a v němž zároveň autor své dílo osobně dirigoval, je hojně vyhledávanou turistickou destinací a ideálním domovem pro mozartovský repertoár. Ten je v současné době zastoupen nejen DONEM GIOVANNIM, ale také inscenacemi COSÌ FAN TUTTE, FIGAROVA SVATBA, ÚNOS ZE SERAILU a KOUZELNÁ FLÉTNA.

„Spojení osobnosti Wolfganga Amadea Mozarta a budovy Stavovského divadla je nesmírně silné a žádné jiné jeviště nemá ve svojí historii vepsanou podobně výraznou stopu světového skladatele obdobného významu. Duch místa je tak velmi patrný nejen pro návštěvníky představení, ale také pro naše i zahraniční umělce, kteří si pokládají za mimořádnou příležitost ve Stavovském divadle vystoupit,“ oceňuje mimořádnost jeviště Stavovského divadla šéfdirigent Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink.

Mozartovský operní repertoár je ve Stavovském divadle doplněn o Gluckova ORFEA A EURYDIKU a také o dílo Mozartova dobrého přítele Josefa Myslivečka OLIMPIADE. Pro domácího návštěvníka je budova spojena s významným milníkem českých dějin, protože právě na jevišti Stavovského divadla byla v roce 1834 poprvé uvedena divadelní hra J. K. Tyla FIDLOVAČKA, ANEB ŽÁDNÝ HNĚV A ŽÁDNÁ RVAČKA, včetně písně Kde domov můj, která se následně stala českou hymnou.

19.4.2013 23:04:45 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Bílá Voda míří na prkna naší první scény

Jana Pidrmanová (Evarista), Magdaléna Borová (Žofia Burdová)

Činohra národního divadla chystá dramatizaci románu Bílá voda od spisovatelky Kateřiny Tučkové. Premiéra 9. kv ...celý článek


Laterna fest 2024

The Umbilical Brothers (The Distraction)

Druhý ročník mezinárodního festivalu multižánrového divadla na Nove& ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...