zvláštní poděkování
Volný.cz

Višňový sad nastupujícího ročníku v DISKU

Višňový sad

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

První premiérou nastupujícího ročníku Katedry činoherního divadla, která se uskuteční 18. 3. 2019, bude inscenace vrcholného dramatu A. P. Čechova Višňový sad. Kromě dvanácti hereček a herců ze 3. ročníku činoherního herectví se na prknech představí kolegové z mladších ročníků a jako host příslušník nejstarší generace českých herců, pan Dalimil Klapka.
Režisérka Aminata Keita, jejíž úspěšné klauzurní inscenace Jak se vám líbí a Bratři Karamazovi se stále reprízují na DAMU a v Divadle Kolowrat, kde inscenovala také mimořádnou adaptaci Bergmanova filmu Léto s Monikou, vstupuje do Divadla DISK právě s Čechovovým textem.

„Nezbytnost inscenovat právě tuto klasickou hru v Divadle Disk vychází ze základního tématu Višňového sadu, kterým je čas. Višňový sad je zlom epoch, je to člověk mezi kolesy dějin – jsme přesvědčeni, že tento velmi intimní, špatně popsatelný lidský pocit, když se lámou doby a člověk neví, kam směřuje svět, je jeden z nejsilnějších pocitů dnešní doby,“ říká režisérka Keita.
Ročník studentů činoherního divadla, který nyní začíná působit v Divadle DISK, založil soubor Činohra 16:20 a působí pod jeho jménem v Divadle Kolowrat a na DAMU. Soubor se soustavně věnuje tématu postavení člověka ve světě, mimo již zmíněné inscenace patří na jeho repertoár Don Juan se vrací z války Ödöna von Horvátha, připravují se Dostojevského Bílé noci. „Višňový sad je o možnostech člověka ve světě, o vůli svět přijmout, překonat ho nebo se jím nechat převálcovat. Nejsou to jen penzisté, kdo se cítí bezmocní v našem bezuzdném světě,“ doplňuje dramaturg Jaroslav Jurečka, „tuto bezmoc sdílí odcházející generace s tou nastupující.“

V posledních letech se na jevišti Divadla DISK neobjevovaly klasické tituly, i proto inscenátoři vybrali jeden z nejklasičtějších titulů, poslední hru zakladatele moderního dramatu Antona Pavloviče Čechova. Příběh se odehrává na ruském venkově, na panství, které se má co nevidět prodat, protože je zatížené dluhy. Nikdo nemá dost síly, aby rodinné dědictví ubránil před bujícím kapitalismem; jak se dá vlastně bránit něco tak nepopsatelného, jako je krása? Hra byla napsána roku 1904, přichází dvacáté století a šlechtická panství se hroutí jedno po druhém, dokonce i v Rusku – ovšem co takový osud znamená pro obyvatele domu, pro lidi, kteří byli na tento starý svět zvyklí a byli v něm šťastní? Na to se doba neptá. Ale může se na to ptát dramatik, režisér, herec... a divák.
První absolventská inscenace Katedry činoherního divadla Višňový sad bude mít premiéru 18. 3. 2019 v 19:30 v Divadle Disk. Inscenaci podpořila Divadelní fakulta AMU a Činohra 16:20.
Termíny + vstupenky na www.divadlodisk.cz.

13.3.2019 16:03:51 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Zveme ...

Všechno, co v nás zkurvili komunisti v NoDu!

Všechno, co v nás zkurvili komunisti

Tvůrčí tým studentů a absolventů DAMU, který v loňské divadelní sezoně úspěšně uvedl na jevišti Divadla DISK i ...celý článek


Diváky okouzlí magická Černá Voda

Černá Voda (Foto: Michaela Skvrnaková)

Poslední inscenací, která v sezóně „Kam směřujeme?“ obohatí repertoár divadla D21 bude Černá voda ...celý článek


Pardubičtí herci se vrátili na Kunětickou horu

Milan Němec (Král jelenem)

V pátek 24. května se soubor Východočeského divadla přestěhoval na Kunětickou horu, kde zahájil letošní sezónu ...celý článekČasopis 22 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Britský film Dunkerque

Dunkerque

Dunkerque
Velká porážka i velký zázrak. John Mills a Richard Attenborough v rekonstrukci jedné z dramatický celý článek

další články...