zvláštní poděkování
Volný.cz

Letní divadlo v Grébovce 2021

Letní divadlo v Grébovce

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Zveme Vás na druhý ročník události Divadla Marianny Arzumanové - Letní divadlo v Grébovce 2021 v překrásném novorenesančním prostoru Grotty v Havlíčkových sadech. Od 6. 8. nabízí divákům 8 večerních představení každé srpnové úterý a pátek vždy od 20:00 hodin. Patronát nad událostí převzal světově uznávaný klavírní virtuóz, maestro Jevgenij Kissin.

Letní divadlo v Grébovce 2021 je mimořádná kulturní událost, konající se druhým rokem v překrásném novorenesančním prostoru Grotty v Havlíčkových sadech. První ročník události se uskutečnil v létě 2020 a přispěl k oživení kultury na Praze 2 po několikaměsíčním uzavření divadel z důvodu opatření proti pandemii. Divadlo MA připravilo pro občany Prahy tři rozličná divadelní představení pod širým nebem zdarma, jako malou satisfakci za absenci kulturního života.
V létě 2021, zde Divadlo MA otevře svou divadelní scénu. Po následujících 8 měsících s uzavřenými divadly, Divadlo MA nabízí divákům 8 večerních představení, včetně zcela nové divadelní hry Polyfonie.Čechov.cz. V Grottě se bude hrát každý pátek a úterý od 20:00 hod v období od 6. do 31. srpna. Přesný program, viz níže.

Divadlo MA je pražské nezávislé divadlo s vlastní divadelní scénou na hranici Prahy 1 a Prahy 2. Příběh divadla začala režisérka a herečka Marianna Arzumanová na podzim roku 2013 v divadle D21 s premiérou představení Buenos Aires, vystupte! Opakovaně plné hlediště se nechávalo unášet osudy Evropanů v Argentině čtyřicátých let. Divadlo Marianny Arzumanové tehdy hostovalo kromě divadla D21, také v divadle Na Prádle anebo na malé scéně Divadla na Vinohradech. Dnes má Divadlo MA, jak se nyní jmenuje, profesionální charakter a po několika sezónách úspěšného hostování v Divadle v Celetné a krátkém hostování v Divadle v Řeznické otevřelo v září 2020 vlastní stejnojmennou domovskou divadlení scénu v Žitné 41 – Divadlo MA.
V období druhé vlny pandemie od října do května letošního roku vysílalo online 5 svých představení, vytvářelo podcastové vysílání (hosty byli např. Marek Hilšer či Jitka Molavcová) a představilo také novou hru.
V ansámblu Divadla MA působí např. Eliška Nezvalová, Jiří Krejčí, Igor Šebo, Ondřej Král, Pavlína Kročová, Matouš Zah, Jiří Valeš, Denisa Licková, Janusz Hummel, Štefan Radačovský, či Tereza Slánská.

Výjimečné zpracování her Divadla MA se opírá o metodu K. S. Stanislavského, ruského herce, režiséra, teoretika a divadelního pedagoga. Marianna Arzumanová metodu moderním způsobem využívá i ve své akademii. Většina herců z divadla totiž prošla její výukou, kterou provozuje v pravidelných workshopech. Hlavním nástrojem je tak autenticita a divadlo začíná právě ve chvíli, kdy divák vstoupí do divadla. Ze samotného představení si má potom divák odnést především vlastní silnou emoci.


Program festivalu Letní divadlo v Grébovce 2021:

6. 8., 17. 8. a 31. 8 - Zabít draka
Nadčasová filosofická pohádka, o totalitě ve všech formách a obdobích dějin od Jevgenije Švarce posloužila jako předloha a znovu ožívá v režii Marianny Arzumannové. Tentokrát ale klade důraz na současné prostředí a aktuální dění v Česku. Odkud nás drak sleduje tentokrát a v jaké podobě asi vstupuje do našich duší v moderní době? A cítíte ho vy sami jako nebezpečí nebo pevně víte, že se mu dokážete postavit?
Zabít draka vyžaduje nadměrné úsilí, nicméně zbavit společnost vnitřních pout a zabít draka v každém z nás, je úkol mnohem složitější.
Představení vzniklo v režii Marianny Arzumanové, divadelní autorky a režisérky, která mimo jiné 10 let působila jako redaktorka Rádia Svobodná Evropa v Moskvě a poté v Praze.
Hrají: Matouš Zah, Denisa Licková, Štefan Radačovský, Igor Šebo, Janusz Hummel, Jiří Valeš, Jaroslav Tůma, Soňa Beaumont, Elvíra Nikitina a další.

10. 8. a 13. 8. - Polyfonie.Čechov.cz
Je až k smíchu, absurdní, jak se lidé navzájem neposlouchají. Od první chemické reakce mezi partnery, přes první nevěru, a dokonce ani po smrti si nerozumí. Čechov je nemilosrdný a takové lidské polyfonii se směje.
Je nepřekonatelným psychologem a nadčasovým autorem.
Hrají: Eliška Nezvalová, Jiří Krejčí, Pavlína Kročová, Igor Šebo, Tereza Slánská, Jiří Valeš, Janusz Hummel Ve scénáři jsou použity méně známe jednoaktovky a méně znnámé povídky A. P. Čechova.

20. 8., 24. 8., a 27. 8. - Traktát o lásce - Pojednání o citu, který nás doprovází v každé vteřině našeho života, který nás žene přes všechny překážky a leckdy nás přiměje dělat psí kusy. Z pohledu nezávislého pozorovatele to může být někdy velmi zábavné. A nemusí se ani jednat o onen vysněný cit mezi partnery.
Pokaždé ji prožíváme v jiné podobě: jednou je to láska mateřská, podruhé láska k tvorbě. Láska k umění a láska plná vášně… A někdy je zase láska dočista slepá.
Inscenace sleduje lásku mnoha forem a nahlíží na ni přes významné slavné scény labyrintu světové dramaturgie – od Aristofana až po Čechova. Scéna se ponoří do obrazu s velkým emočním nábojem a hned se vyjevuje další, přesně jako jsme na to zvyklí v životě. Ale kdo je režisérem? Bůh, my sami nebo snad osud? Kdo řídí naše jednání a s jakými úmysly tolik milujeme? Představení je bez kompromisů. Nepodléhá komerci.
Ani žádnému finančnímu tlaku – sděluje jen to, co je od počátků věků přímo uvnitř nás.
Hrají: Eliška Nezvalová, Eva Alner Jízdná/Pavlína Kročová, Denisa Licková, Tereza Slánská, Jiří Valeš, Janusz Hummel, Igor Šebo.

2.8.2021 17:08:31 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 37 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Festivaly

Zažít město jinak v Divadle Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí

Tradiční sousedské slavnosti Zažít město jinak se odehrají i v okolí pražského Smetanova nábřeží. Jedním z mno ...celý článek


4+4 dny v pohybu se vrátí do Strašnic

4+4 dny v pohybu

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu se vrací do prostor Nové strašnické školy v Praze, v le ...celý článekČasopis 37 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nové album Poesis Beat

Přebal alba Poesis Beat

Beatový písničkář Luboš Pospíšil s nezaměnitelným vokálem, který loni oslavil sedmdesátku LP reedicí kultovky celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Smetanovo trio na zámku

Smetanový trio

V úterý 14. září zavítá 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica poprvé do Lomnice nad Popelko celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Jan Hřebejk

Martin Huba (Kawasakiho růže)

Kawasakiho růže
Ďábel se ukrývá v drobnostech. Český film (2009). Hrají: M. Huba, D. Kolářová, L. Vlasáková celý článek

další články...