zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Osmý ročník festivalu Případ pro sociálku na Žižkově

Trójanky (Depresivní děti touží po penězích)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Žižkovské divadlo Venuše ve Švehlovce zahájí 27. listopadu osmý ročník festivalu Případ pro sociálku, který až do 4. prosince 2022 představí umělce i soubory věnující se sociálnímu umění. Přehlídka, která každoročně prezentuje projekty na pomezí umění, aktivismu, dokumentu a péče, nabídne nejen nedávné novinky divadla Venuše ve Švehlovce, které vznikaly s herečkami prchajícími před válkou nebo se souborem žen se zkušeností s bezdomovectvím. Hostit bude také brněnský divadelní soubor bořící hranice handicapu a poprvé na svém jevišti představí soubor romského divadla Trajo. Diváci se mohou těšit i na známé tváře stand-upu, jako jsou Ester Kočičková nebo Adéla Elbel.

Cílem festivalu je změna pohledu, kterým je nahlíženo na sociální umění a umělce věnující se této tématice. „Pod tímto pojmem si lidé běžně představí spíše něco jako volnočasové kroužky pro znevýhodněné skupiny či terapeutická setkání. I když tyto prvky může sociální umění samozřejmě nést, není to celá skutečnost, ta oblast je nesmírně pestrá. Chceme pražskému publiku představit tvorbu z celé republiky od profesionálních souborů a nebo divadel, které s nimi snesou srovnání. Je to směr, který se v posledních letech velmi dynamicky vyvíjí,“ vysvětluje dramaturgyně festivalu Barbora Šupová. „Pokud na sociální umění budeme nahlížet pouze jako na něco roztomilého, můžeme se tím ochudit o silnou uměleckou i společenskou výpověď,“ dodává.

Intimní antické inspirace, migrace i ubíjející práce

Přehlídku zahájí 27. listopadu od 20:00 hod představení brněnského Divadla Aldente, ve kterém společně tvoří mladí herci a autoři s Downovým syndromem a profesionální divadelníci bez handicapu. Do Prahy přivezou inscenaci Antigona. „Antigona je o smutku, o lásce mezi sestrami a o rodině, o lásce Antigony a Haimona,” říká Hana Bartoňová, představitelka Ismény. Téma lásky, které bývá běžně potlačováno, se díky hercům z Aldente dere do popředí. Do inscenace se tak dostávají nové tematické vrstvy.
Antické téma zvolil i pražskému publiku dobře známý soubor Depresivní děti touží po penězích. Ten modernizoval v režii Jakuba Čermáka, novopečeného laureáta ceny Divadelních novin, dramata Trójanky a Hekaba. Ač se soubor nesnažil o aktualizační paralely s válkou na Ukrajině, obsazením hereček, které před válkou uprchly do České republiky, se ale nevyhne srovnávání. „Čermákovy Trójanky obsazené ukrajinskými herečkami jsou doposud tím nejsilnějším divadlem, které u nás k tématu války na Ukrajině vzniklo,“ napsala například kritička Marie Reslová. Inscenace Trójanky si od své zářijové premiéry vysloužila vřelé přijetí nejen od kritické obce, na Případu pro sociálku se bude hrát 29. a 30. listopadu.
Součástí programu bude také Hate Free Stage ve spolupráci se stejnojmennou platformou. Na večeru 1. prosince pod názvem (A)sociální stand-up-up chystají Adéla Elbel, Ester Kočičková a Tigran Hovakimyan velmi nekorektní a navíc ještě i (a)sociální show.
Romské divadlo Trajo nebude v Praze vystupovat poprvé. Do Venuše přiveze 2. prosince autentický příběh shrnující zážitky několika rokycanských žen z migrace do Británie.
Inscenace Djelem, djelem vyvolává rozporuplnou směsicí emocí – smutek, radost, veselí, humor. Slibuje, že diváky ani na chvíli nenechá vůči ději představení lhostejnými.

Práce, péče a konkrétní pomoc

Závěr divadelní přehlídky bude patřit souboru CO ČUMIŠ. V něm se potkávají profesionální divadelnice s herečkami, které za sebou mají zkušenost s bezdomovectvím. Jejich letošní novinka A jestli neumřela, pracuje tam dodnes mapuje vztah společnosti i jednotlivců k práci a péči a také jejich funkci v našich životech. Hrdinky inscenace mají každá jiné zaměstnání, přesto se ocitají v podobné situaci, totiž že nemohou ze své práce odejít.
Představení CO ČUMIŠ odehrají 3. prosince a den poté soubor odjíždí v kostýmech andělů doručit Mikulášskou nadílku do domova Svaté Máří Magdalény v Jiřetíně pod Jedlovou.

Diváci totiž mají po celou dobu festivalu se sociální tematikou možnost přispět konkrétním lidem. V domově v Jiřetíně pod Jedlovou se aktuálně nachází 33 dětí, které mohou diváci potěšit mikulášským balíčkem (mandarinky, pomeranče, jablka, sušené plody, ořechy, adventní kalendáře, čokoládky, bonbony, sušenky, perníky a další sladkosti). Maminky pak ocení trvanlivé potraviny, hygienické nebo mycí prostředky. Dary do sbírky mohou diváci přinášet od 27. 11. do 3. 12. Divadelnice doufají, že tímto malým vánočním zázrakem alespoň na chvíli přivedou obyvatele domu, který se kvůli inflaci nachází na hranici existence, na lepší myšlenky.
Domov svaté Máří Magdalény je určený pro všechny matky s dětmi, které se ocitly v těžké životní situaci spjaté se ztrátou bydlení, domácím násilím či handicapem. Jako jeden z mála se také zaměřuje na matky se sníženými mentálními schopnostmi.

www.venuse-ve-svehlovce.cz

21.11.2022 09:11:56 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Festivaly

Venušiny dny 2024

Emily (Divadlo NUDE)

Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce uvádí 22. - 28. 4. 2024 devátý ročník mezinárodního festivalu Venušiny dny ...celý článek


Dítě v Dlouhé 2024 zná vítěze

Karkulka vrací úder (Jihočeské divadlo)

Jedenáct představení 26. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé, který probíhal v pražském ...celý článekČasopis 16 - sekce

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Premiéra 24 z dílny pěti choreografů

Dům tanečního umění Praha

Bohemia Balet, soubor Taneční konzervatoře hl. m. Prahy chystá nový komponovaný program. Večer nese společný n celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom celý článek

další články...