zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 34. týden

Vlastimil Harapes

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vlastimil Harapes
O svém soukromém i profesním životě vypráví dlouholetý sólista baletu Národního divadla v Praze, jenž se ve svém oboru prosadil i jako pedagog a choreograf (2013). Připravil M. Kubala. Vlastimil Harapes se narodil 24. července 1946 v Chomutově. V roce 1965 dokončil státní konzervatoř a od roku 1971 působil jako sólový tanečník v baletním souboru pražského Národního divadla. Za svou mnohaletou uměleckou kariéru hostoval mj. v Maďarsku, Rumunsku, Španělsku, Rakousku. V letech 1977–1983 byl stálým hostem Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf/Duisburg (balety Bajadéra, Labutí jezero, Šípková Růženka či Orfeo), několikrát vystupoval v rámci baletního festivalu na Kubě. Po působení na zahraničních scénách se po roce 1989 vrátil do Národního divadla jako choreograf a šéf baletu. Klasickému tanci vyučoval ve Florencii, Římě a na Taneční konzervatoři v Praze.
Jméno Vlastimila Harapese však není spjato pouze s divadlem a tancem. V 60. letech získal i první příležitosti před kamerou ve snímcích Starci na chmelu a Marketa Lazarová, v níž expresivně ztvárnil mladého německého hraběte Kristiána. Po několika letech se na plátna vrátil v hlavní roli Herzova melodramatu Den pro mou lásku (1976) a následně ztvárnil prince ve strašidelné pohádce téhož režiséra Panna a netvor (1978). Roli šitou na míru, tedy učitele baletu, si zahrál v komediích Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny a Jak se krotí krokodýli.
Vysílání: 23.8., 20.15 hod., ČT art

Hop dva tři Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna
Legendární dvojice společně s přáteli opět na scéně divadla Semafor (1971). Spoluúčinkují: J. Robbová, Z. Burianová, M. Voborníková, P. Bobek, N. Urbánková, J. Helekal, M. Balcar a další. Scénář M. Šimek a J. Grossmann. Kamera J. Lebeda. Režie J. Roháč. Dnes již legendární zábavný pořad Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna vznikl v roce 1971, ale svoji televizní premiéru měl až v roce 1996. Před ní zaslal Miloslav Šimek televizním divákům následující dopis: "Milí televizní diváci. Pořad Hop dva tři, který uvidíte, se ještě nikdy nevysílal a s panem režisérem Roháčem jsme si mysleli, že se také nikdy vysílat nebude. Byl totiž natočen jen 4 týdny před odchodem Jiřího Grossmanna z tohoto světa. Jirka tehdy na natáčení doslova utekl z nemocnice. V takových chvílích zapomínal i na svou nemoc. Byla to poslední práce člověka, který ze všeho nejvíc miloval bavit lidi."
I v tomto představení plném osobitých scének a jedinečných písniček Jiří Grossmann dokázal, že inteligentní humor a kvalitní zábava byly náplní jeho života a u televizní obrazovky si dnes můžeme znovu vychutnat jeho mistrovství.
Vysílání: 27.8., 22.30 hod., ČT art

14.8.2023 10:08:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek


Divadelní tipy 21. týden

František Peterka

František Peterka
Portrét českého herce a vášnivého sportovce (2012). Režie A. Sirotková. František Peterka ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t celý článek

další články...