zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Načeva Na Kloboučku

Načeva (Repro foto Scena.cz)

  

V dalším pokračování divácky atraktivních rockových setkání Na Kloboučku, pozvali oba protagonisté, Michal Pavlíček a Ondřej Konrád představitele moravské a české alternativní scény. Poprvé se setkáte v prostředí Kloboučku s někdejším členem brněnské skupiny Dunaj, kytaristou, skladatelem a zpěvákem Jiřím Ostřanským a jako druhý host se představí herečka a zpěvačka Monika Načeva. V premiéře si můžete naladit 18. března 2002 ve 23.15 na ČT1. Repríza pak 19.03. ve 23.03. ČT2.
Druhý hudební tip bude na ČT1, kde v úterý 19. března 2002 si můžeme poslechnout ve 23.35 h poslechnout Jakuba Nohu Band. Co o své hudbě říká sám protagonista? „ …kdybych měl teď nějak charakterizovat náš styl, tak bych asi nesměle řekl, že se pohybujeme někde na rozhraní folku, blues a rocku a možná i něčeho tvrdšího. … Já sám mám rád syrovější, razantní zvuk kapely a nějaké stylové škatulkování mi moc nesedí. Považuji styly spíše za výrazové prostředky a rád přeskakuji z jednoho do druhého, takže když nás někdo slyší poprvé, tak někdy i užasne...".

Na Klobouček si Jiří Ostřanský přivezl osobitý projekt v podobě moderní rockové skupiny BOO, kombinující ostřejší zvuk s lyričtějšími pasážemi, ve kterých používá akustické smyčcové nástroje. Herečka a zpěvačka Monika Načeva představí album Fontanela, navazujícím na jedinečné rockovou kompilaci Možnosti tu jsou, se tak po mateřské pauze vrací zpět na rockovou scénu. Přes oba dva studiové projekty a předchozí účinkování v divadle Sklep se dostala až k elektronickým experimentům, které provozuje i koncertně. Mnohotvářná Načeva je dnes kultovní postavou nezávislé scény a její představení Na Kloboučku společně s Jiřím Ostřanským a skupinou Boo bude dalším pokračováním rockových zážitků.
Poslední doporučení je z ranku vážné hudby. Dokument věnovaný Herbertu von Karajanovi uvidíme 23. března 2002 ve 14.55 h ČT2. Karajan byl talentovaný, pilný, založil svou nadaci. Jezdil na kole, plaval, řídil turbovrtulové letadlo. Učarovaly mu ladné tvary porsche a mercedesu. Přestože vystudoval klavír, měl slabost pro orchestr. Chtěl-li něco vyjádřit hudbou, nebylo možné se obejít bez orchestru. Pokud jde o jeho původ: starý rod Karajannisů pocházel z řecké části Makedonie. Talent a genialita mladého Karajana vyvolala v předválečném Německu množství poct a oficiálních titulů. Dodnes se vynořuje řada spekulací o Karajanově údajném členství v NSDAP, kam měl vstoupit už počátkem 30. let v Salcburku. Géniům však dějiny i lidé odpouštějí rádi. Už v roce 1947 byl oficiální zákaz dirigování Karajanovi zrušen. Vedl Vídeňskou státní operu, stál v čele Berlínských, ale také Vídeňských filharmoniků. Nadevše miloval svou rodinu. Byl hudebním perfekcionistou, estétem zvuku a dynamiky. (5.4.1908-16.7.1989).

18.3.2002 Josef Meszáros | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin ...celý článek


ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle ...celý článek



Časopis 18 - sekce