zvláštní poděkování
Volný.cz

Lenka Morávková vydává single Drowned

Lenka Morávková vydává single Drowned

autor: archiv   

zvětšit obrázek

První studiová skladba s unikátním skleněným nástrojem Bohemian Cristal Instrument Lenky Morávkové, byla oficiálně publikovaná. Nahrávání skleněného nástroje, sférických vokálů a repetitivního klavíru proběhlo ve studiu Seahorse Sound Studios v Los Angeles za použití deseti extrémně senzitivních mikrofonů. Nahrával zde např. Devendra Banghart, Zola Jesus, Paris Hilton a mnoho známých světových hudebníků.

Bohemian Cristal Instrument je unikátní nástroj, který vznikl v roce 2012 jako první český nástroj Cristal Baschet. Morávková se postarala o nevšední design a asistovala při stavbě nástroje španělskému umělci Martímu Ruizovi, následovníkovi bratrů Baschetových, který vede na barcelonské umělecké univerzitě dílnu Metalúdic Baschet. Původními autory těchto hudebních soch jsou francouzští zvukoví experimentátoři François a Bernard Baschetovi, kteří je vytvářeli od padesátých letech dvacátého století. Nástroj-socha s názvem Cristal Baschet se stala jejich nejúspěšnějším počinem.
V USA Lenka letos získala prestižní vízum pro “výjimečné umělce” a svůj unikátní hudební koncert s nástrojem Bohemian Cristal představila v rámci široce uznávaných TEDx Talk. Virální video, které původně spontánně natočila v kvetoucí kalifornské poušti pouze pro soukromé účely, shlédlo během několika týdnů přes milion lidí z celého světa a na Facebooku ho sdílely desítky tisíc uživatelů. Lenka má za sebou také výjimečný koncert v prestižním Broad muzeu v Los Angeles po boku americké skladatelky s korejskými kořeny, Bory Yoon, která byla nominována na cenu Grammy. V druhé polovině července se Lenka Morávková poprvé ukáže v Evropě během letního turné. Českému publiku pak Lenka Morávková představí svůj unikátní Bohemian Cristal Instrument mj. na festivalu Colours of Ostrava v premiérové spolupráci s Američanem Williamem Closem, který vystupuje se Zemskou Harfou (The Earth Harp), jejíž struny se táhnou až dvě stě metrů do dáli a jež je zapsána v Guinessově knize rekordů coby nejdelší hudební nástroj na světě.

Lenka Morávková je skladatelka, sound-artistka a performerka. Její příběh začal na Malé Skále v Českém ráji a dovedl jí skrze několik rozcestí až na univerzitu v Kalifornii (UCR), kde momentálně studuje doktorát zaměřený na digitální kompozici a etnomuzikologii.
Její originální umělecký rukopis stírá rozdíly mezi taneční hudbou a konceptuálním uměním a nechává promlouvat nevšední kombinaci hudby, vizuální show, nových médií, tradice i rituálu.
Zkušená performerka napříč uměleckým spektrem již několik let vystupuje se svým hudebním projektem My Name Is Ann, vystavuje zvukové instalace propojené s novými médii a nyní představuje světu svůj nejnovější počin – jedinečnou hudební sochu ze skla, Bohemian Cristal Instrument.

17.7.2017 14:07:14 DePe | rubrika - Zprávy

Časopis 47 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Louskáček

Články v rubrice - Zprávy

Zemřel Wabi Daněk

Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk
(*30. ledna 1947 - †16. listopadu 2017), folkový p ...celý článekČasopis 47 - sekce

DIVADLO

Soutěž o nejlepší původní divadelní hru

Emília Vášáryová ve hře Romeo a Julie (LSS)

Divadelní a literární agentura Aura-Pont vyhlašuje již tradiční soutěž o nejlepší původní divadelní hru. Otevř celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Terra Musica - Festival Opera 2017

Madama Butterfly (Národní divadlo)

Terra musica
Festival hudebního divadla Opera 2017. Režie B. Hončarivová (Premiéra). Festival Opera 2017 je celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Palladiáni

Palladiáni

Palladiáni
Návštěva u obyvatel domů, které v šestnáctém století v Benátsku postavil geniální architekt Pall celý článek

další články...