zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pokrevní bratři v Paláci Blaník

Z muzikálu Pokrevní bratři

autor: archiv   

Rockový muzikál Willyho Russella z roku 1983 Pokrevní bratři se dostal do Prahy po jednadvaceti letech. Před tím byl na českých jevištích uváděn v Pardubicích, Plzni a Uherském Hradišti. Pražská produkce tento muzikál uvádí v bývalém kině Blaník. Příběh odtržených dvojčat podtržený silným sociálním kontextem, osudem a spravedlností zaručil úspěch od prvého uvedení. K tomu neotřelá sóla a můžeme hovořit o kvalitním skutečném muzikálu – mýdlové opeře.
Pražská produkce vsadila nejen na kvalitní sólisty, ale i doprovodný orchestr. Režisér Antonín Procházka nezapřel hereckou zkušenost a dokázal vést zpěváky ke kvalitním výkonům. Děj se odehrává v jednoduché výpravě Karla Glogra za sporého použití filmových dotáček a projekce. Muzikálu prospívá precizní osvětlení.

Režisérova koncepce nás neudolává povrchností. Procházkův výklad směřuje k otázkám viny a zodpovědnosti. Můžeme se zamyslet i nad otázkami osudu, pověrčivosti, předpojatosti mezi lidmi. Skloňována je také otázka čestnosti, zrady, lásky a vůle žít. Nejdůležitějším tématem je osud dvou oddělených bratrů Mickeyiho a Eddieho (Martin Sobotka a Jan Urban).
Jejich matka paní Johnstonová (Daniela Šinkorová) je postavena před životní situaci, zda porodit obě dvojčata a v zápětí o ně přijít (údajně jí měla být odebrána sociálkou) nebo …
Pod přísahou na bibli přistoupí na podmínky paní Lyonsové (Petra Jungmanová). Následující děj vypráví složité životní osudy a křižovatky, kdy toto oddělení dvojčat se nedaří naplnit – naopak oba bratři se setkají při hře a spojí se indiánským způsobem – v pokrevní bratry.

Celé inscenaci dominují skvělé sólové výkony. Paní Johnstonová v podání Daniely Šinkorové má všechno, co patří k dramatické postavě. Šinkorová dokáže na jeviště za plného pěveckého výkonu předvést radost, úzkost, lásku i bezstarostnost. Za přívlastek muzikálová hvězda se nemusí skutečně stydět. Protihráčkou jí byla zejména Petra Jungmannová. Zpočátku, kdy byla „šťastnou“ paní podnikatelovou, jen toužící po dítěti, byla v postavě nepřesvědčivá. Více jí seděla poloha, kdy byla již skutečně zasažena osudem – dolehly na ní výčitky svědomí, začala být sama pověrčivá.
Pokud jde o titulní hrdiny muzikálu, oba bratry, ukázalo se, že ztvárnit figury ve velkém věkovém rozpětí – od pěti do třiceti let – je skutečně velký oříšek. A tak, především dětská interpretace hrdinů poněkud skřípe. Větší prostor dostávají bratři v dospělém věku. Režie vychází z hereckého naturelu obou představitelů. Martinu Sobotkovi sedí postava prostého Mickeyho, dokáže mu vtisknout prostotu, nerozhodnost, ale i otevřené srdce a věrnost. V uhlazenosti, zdvořilém vystupování, ale hlavně ve vlastním názoru přesvědčuje Jan Urban coby Eddie. Důležitou postavou pro dvojici bratrů je Linda – Michaela Kluková. Být děvčetem v kamarádství dvou kluků je výborné v dětském období, ale když nastoupí puberta a láska, která musí těkat… pak se těžko rozhoduje.

Ono těkání je vůbec pro tento kus charakteristické - prochází celým muzikálem. Divák tu fandí tomu, tu onomu. Omlouvá rozhodnutí jednoho, zavrhuje rozhodnutí druhého. O přidávání závaží se v celém muzikálu stará vypravěč (Pavel Soukup), ten dokáže důkladně „manipulovat“ s city diváků. Právě v těchto ohledech patří muzikál Pokrevní bratři k těm zdařilejším. Nebo jsou osudy na jevišti až příliš dramaticky až neuvěřitelně vypjaté… Jedna rada nakonec: Nové boty nikdy nedávejte na stůl. Raději se běžte podívat na muzikál Pokrevní bratři.

Libreto a hudba Willy Russell; překlad a české texty Adam Novák; režie Antonín Procházka; hudební nastudování a vedení orchestru Petr Vondráček; choreografie James Webb; výprava Karel Glogr; zvuk a světla Jan Duben.
Osoby a obsazení: Vypravěč (Pavel Soukup); Paní Johnstonová (Daniela Šinkorová); Mickey (Martin Sobotka); Eddie (Jan Urban); Sammy (Petr Vondráček); Linda (Michaela Kuklová); Paní Lyonsová (Petra Jungmanová) a Pan Lyons (Marcel Švidrman).
Premiéra Divadlo Blaník 15. října 2004. Psáno z reprízy 15. dubna 2005.

25.4.2005 00:04:57 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Recenze

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab ...celý článek


Anna K. představila svoje Údolím včel

Anna K. ve Fóru Karlín

Dlouholetá populární stálice na české hudební scéně, zpěvačka Anna K., po šesti letech opět vystoupila a to 25 ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného celý článek

další články...