zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy ČT – 41. týden

Amy Winehouse – Berlin 2007

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Za vesnickými muzikanty (Vysílání: 11.10., 10.10 hod., ČT2)
V historii české melodické populární hudby minulého století se ohlédneme za skladatelem, muzikantem a slavným kapelníkem Františkem Aloisem Tichým. Jeho život je úzce spjat s Chrudimí, Prahou a ve třetí generaci i s Plzní. Narodil se 25. března 1898 v Chrudimi. Jeho otec František tam byl hudebním "mistrem", maminka se jmenovala Antonie Těšíková. Otec, slavný kapelník a varhaník požíval krásného příměru - "chrudimský Kmoch" .Je autorem známé písničky "Lístečku dubový". F. A. Tichý prožil umělecký život v jedné vile na Starém Spořilově, v těsném sousedství s Jiřím Voldánem. Napsali spolu i pár písniček. Po absolutoriu konzervatoře se stal varhaníkem v kostele sv. Mikuláše na Malé Straně v Praze. Používal dvě jména, po otci František, druhé po strýci Aloisovi, který byl znám v předválečné Praze jako komik a muzikant z kabaretu Hvězda. F. A. Tichý často psal pod pseudonymy - Jan Volkov, Harry Brown, Jan Chrudimský a zřejmě nejčastěji jako Smith Kwiet . Od roku 1930 bylFrantišek Alois Tichý ředitelem gramofonové firmy Esta, později vedl His Master´s Voice a pravidelně spolupracoval i s Radiojournalem. Jako muzikant často doprovázel například sestry Skovajsovy nebo Standu Procházku, napsal hudbu k filmu "Když struny lkají" v němž účinkoval i houslový virtuóz Jaroslav Kocián. Po smrti kapelníka Antonína Balšánka v r. 1940 převzal jeho slavný salónní orchestr. František Alois Tichý napsal více jak 300 titulů, zaranžoval nepřeberné množství skladeb dalších autorů v žánru lidovkovém, jazzovém ale také trampském. Zemřel v Praze 10. března 1971 v nedožitých 73 letech.

Pointer Sisters, Live (1/2) (Vysílání: 10.10., 21.25 hod., ČT2)
Původně čtyřčlenná vokální superskupina, která si získala po roce 1970 velkou popularitu. Afroameričanky: Ruth, Anita, June a Bonnie Pointerovy z Oaklandu, byly aktivní stejně době jako bez stylových omezení. Díky všestrannosti - byly stejně doma v gospelu jako v country nebo rhythm'n'blues a občas vysekly i strhující jazzovou písničku, například Salt Peanuts nebo Cloudburst - oslovily mnohem početnější publikum, a to jim vyneslo i tři trofeje Grammy. Byly také prvními černošskými umělci, kteří vystupovali v nashvillské svatyni Gran Ole Opry.

Amy Winehouse: Live in London (Vysílání: 11.10., 13.40 hod., ČT2)
Její život je jako jízda na horské dráze. Ještě si nestihnete všimnout, že vyjela nahoru, a už se zase potácí v temných hloubkách. A hop! Najednou je zase všechno jinak. Amy Winehouse, peprná divoženka z Londýna s židovskými kořeny, je určitě jedním z nejzajímavějších hudebních objevů britské poprockové scény posledních let.
Ne že by její směsice r´n´b, soulu a popu byla tak originální, jen je prostě stejně jako její hlas natolik niterná a opravdová, že ať už s vámi udělá cokoliv, rozhodně vás nenechá chladnými.
Zpěvačka se zastřeným hlasem a rebelskou image - vypadá trochu jako námořník v sukni - se narodila roku 1984 v londýnské čtvrti Camden, vyrůstala pod vlivem jazzu a blues, oblíbené muziky svých rodičů. Jako dítě se naučila hrát na kytaru a klavír, v šestnácti letech se postavila za mikrofon jazzového orchestru.
Ve stejné době objevila hip hop a r´n´b a místo Elly Fitzgerald a Franka Sinatry začala poslouchat kapelu The Roots a zpěvačku Erykah Badu. Když ji objevil hledač talentů, měla v zásobě už pěknou řádku vlastních skladeb. Její etnicky pestrobarevná kapela je zábavně najazzlá. Přiznala se: "Píšu, jako bych vymítala ďábla".
V roce 2003 je poslala do světa na svém prvním britském albu Frank, za které byla nominována na Brit Awards a prestižní Mercury Prize. Úspěch jí přinesl i problémy - rozešla se s přítelem, zhubla téměř o dvacet kilo a večery čím dál častěji trávila kouřením marihuany a popíjením v londýnských vinárnách a putykách - čemuž odpovídá i její pseudonym Winehouse (Vinárna).
Přesto nepřestala tvořit, ba naopak. "Psaní písniček se u mě podobá vymítání ďábla," přiznala se k démonům, kteří provázejí její tvorbu. A dodávala: "Jsem svým životem jednoduše znuděná, a proto své deprese utápím v alkoholu. I přesto mám lepší stránku. Ráda vstanu brzy ráno, navařím snídani a jdu do tělocvičny. Je to moje rutina a mám ji ráda. Pouze když jsem na turné, tak to neplatí a občas to prostě bez pití nezvládám."

4.10.2008 23:10:18 JaSop | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout ...celý článek


Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle ...celý článek


Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin ...celý článek


Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Nejbližší: přijmout změny vyžaduje odvahu

M. Dancingerová,  A. Rusevová, J. Burýšek a V. Zavadil

Činoherní klub Praha uvádí v české premiéře divadelní hru NEJBLIŽŠÍ amerického dramatika Joshuy Harmona. Tato celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc celý článek

další články...