zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy ČT na 13. týden

Duke Ellington

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na moll (Vysílání: 26.03., 00.05 hod., ČT1)
Skupina KOA se po smrti Zuzany Navarové rozhodla pokračovat pouze v mužské sestavě. Nyní pánové vydali své druhé samostatné album Dobře nám, které představují i na svých koncertech. Záznam jejich vystoupení z klubu Zelenáčova šopa ve Zlíně můžete sledovat v druhém březnovém vydání pořadu Na moll. Do Domažlic se podíváme za skupinou Chodská vlna, která hraje lidové písně a kombinuje rockový zvuk s tóny tradičních chodských dud. V Praze si s kapelou Missa připomeneme dvě výročí písničkáře a básníka Karla Kryla - nedožité 65. narozeniny a 15 let od úmrtí. Nové album písní pro děti, pokračování úspěšné kolekce Hrajeme si u maminky z roku 2005, vydává Hradišťan. Divákům je představí kapelník a autor Jiří Pavlica. Loutnu jako nástroj ve folku ne příliš obvyklý přiblíží písničkář Vladimír Merta, který spolu s Janou Lewitovou nedávno vydal album renesančních písní anglického autora Johna Dowlanda Ve tmě mě zanechte. Režie Pavel Jirásek.

Duke Ellington! (Vysílání: 27.03., 01.35 hod., ČT2)
Orchestr Duke Ellingtona, stylotvorného jazzového skladatele a klavíristy je fenomén jazzového tance i podmanivých skladeb pro hudební gurmány.
Charismatický jazzman Edward Kennedy "Duke" Ellington (1899–1974) svůj první orchestr založil v roce 1918. V letech 1926–27 nahrál mistrně interpretované skladby Black and Tan Fantasy a Creole Love Call. Od roku 1927 pět let působil se svým orchestrem v harlemském Cotton Clubu. Během tohoto plodného období Ellingtonův orchestr posílili vynikající instrumentalisté: smyslný klarinetista Barney Bigard, lkající, přitom vařící altsaxofonista Johnny Hodges, trumpetista zářivého zvuku Cootie Williams, vášnivý tenorsaxofonista Ben Webster, lyrik a přitom drsný barytonsaxofonista Harry Carney... Od té doby originální Ellingtonův styl charakterizují kontrastní nálady, pestrobarevná paleta zvukových odstínů, melodicko-harmonická nápaditost, bluesová hot-intonace, transformované zvuky "džungle", mimořádný smysl pro formu a nezadržitelný hudebně-taneční pohyb vpřed: swing.

Za vesnickými muzikanty (Vysílání: 28.03., 10.10 hod., ČT2)
Dnešní pokračování pravidelného cyklu Za vesnickými muzikanty bude věnováno 2. části vzniku a historii vojenských dechových hudeb. Do podtitulku jsme si vypůjčili název slavného pochodu Karla Hašlera Pětatřicátníci a to znamená, že si připomeneme velký rozmach plukovních hudeb u některých číslovaných pěších pluků v minulém dvacátém století. A s nimi i některé kapelníky, skladatele a jejich populární vojenské pochody. Vliv vojenských muzikantů se nesmazatelně a významně zapsal do naší hudební historie. Umožnil vznik kapelám, které provázely člověka od kolébky až do jeho poslední chvíle pozemského bytí, vychoval výborné muzikanty a inspiroval mnoho výrazných skladatelů. Tahle hudba byla vždycky melodická, řízná a báječně uměla tmelit své publikum. Bývala po ní - a snad je i dodnes - velká poptávka.

Christina Aguilera (Vysílání: 28.03., 13.50 hod., ČT2)
Atraktivní blondýnka, celebrita bulváru s mimořádným hlasem a neosoulovým stylem. Dcera americké matky irského původu, překladatelky ze španělštiny a ekvádorského otce. Vyrostla v severoamerické, dvojjazyčné rodině, obdivovala od dětských let Arethu Franklin a Whitney Houston. V jejím pop-rockovém stylu jsou vlivy latinsko-americké hudby s prvky rhythm and blues. Vynikla na albu Herbie Hancocka Possibilities.

Abbey Road: Live (Vysílání: 28.03., 01.15 hod., ČT2)
Zpěvák nejen chrámových gospelů Amos Lee zde zazpívá Truth, Keep It Loose, Keep It Tight a Black River. Souljazzový altsaxofonista Randy Crawford a renomovaným velmistrem kláves Joe Sample si spolu zavzpomínají na album skupiny The Crusaders Street Life (viz CD na mnichovské firmě ACT). A závěrem David Gilmour, strážce autorské značky Pink Floyd představí tři skladby ze svého alba On An Island.

Michel Legrand (1/2) (Vysílání: 29.03., 23.55 hod., ČT2)
Renomovaný francouzský aranžér, komponující klavírista, dirigent, filmový skladatel a šéf jazzové skupiny. Na hudební konzervatoř byl přijat v jedenácti letech jako zázračné dítě. Byl žákem slavné Nadii Boulangerové. Už během studia se uplatňoval jako doprovazeč předních francouzských šansoniérů i jazzového trumpetisty Dizzyho Gillespieho.Jako klavírista vystupoval i s fenomenálním Oscarem Petersonem v duu. Je autorem více než šedesáti filmových partitur. Úvodní část dvoudílného záznamu koncertu z Bruselu.

22.3.2009 21:03:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek


Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Proměny nonverbálního divadla

Přebal knihy

V Nakladatelství AMU vychází rozsáhlá kolektivní monografie s názvem Proměny nonverbálního divadla. Mapuje koř celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p celý článek

další články...