zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ze zlatého fondu – Johanka z Arku

Z muzikálu Johanka z Arku

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na základě legendy o francouzské národní hrdince vznikl muzikál Johanka z Arku, který se stal největší událostí pražské muzikálové scény roku 2000. I díky hvězdnému obsazení získal tento muzikál nebývalý ohlas diváků i u kritiky. Od roku 2000 do roku 2003 bylo v divadle Ta Fantastika v Praze odehráno přes 800 představení, které shlédlo víc jak 35 000 diváků. Lucie Bílá byla za roli Johanky z Arku oceněna prestižní cenou české herecké a divadelní asociace Thálie za rok 2001.

Johanka z Arku, zvaná též Panna Orleánská, se narodila roku 1412 ve vesnici Domrémy, v Lotrinsku - kde jinde, než ve sladké Francii... Její rodná víska se nacházela v době našeho příběhu v severní polovině sladké Francie, okupované v té době vojsky anglického krále Jindřicha VI. Zde, mezi svými ovečkami, vyrůstala v bohabojnou dívku, která od svých 14 let slýchávala hlasy a za sluncem prozářených dní se jí zjevovali andělé a světci... Boží milostí se z prostinké venkovské dívenky stala sjednotitelka Francie - francouzská národní hrdinka - blahoslavená JOHANKA Z ARKU!

Představení Johanka z Arku bylo v říjnu 2002 pozváno na první světový festival muzikálů do Cardiffu. Jeho úspěch zde dokázal, že tento muzikál je schopen nadchnout diváky i mimo hranice země svého vzniku. U zrodu muzikálové Johanky stáli zkušení tvůrci, a jak premiéra ukázala, určitě se to vyplatilo. Scenárista Jiří Hubač obratně vystavěl dramatický oblouk Johančina života, písňové texty Gabriely Osvaldové patří k tomu nejlepšímu, co v této oblasti vzniklo. Hudba Ondřeje Soukupa obsahuje to, co k dobrému muzikálu patří: dostatek melodických i rytmických nápadů na písně, jež mají šanci stát se v krátkém čase hity, od lyricky klenutých kantilén útočících na city diváků (Láska je bůh a bůh je láska, A stejně se mnou budeš dál) přes temperamentní sbory (středověkými rytmy i modalitou znějící korunovační Tantum ergo sacramentum) až po hudebně ironizovaný královský dvůr (Bilboquet), přičemž Soukup dovede vhodně skloubit historickou inspiraci se současným hudebním cítěním. Označení "opera cross over", které pro svůj muzikál zvolil, sedí - je to skutečně procházka žánry i stoletími, ale držící hudebně pohromadě. Vše pak spojil dohromady a svými nápady okořenil režisér Jozef Bednárik. Televizní záznam byl pořízen na podzim roku 2002 a jeho režií byl pověřen Miloš Šmídmajer.

Vysílání: 03.05., 11.50 hod., ČT2

28.4.2009 00:04:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Hádka o umění v divadle Reduta

Petr Kubes, Petr Bláha a Pavel Čeněk Vaculík (Obraz)

Slavná komedie Yasminy Rezy Obraz slaví 30 let. A nemohla si dopřát lepší oslavu než premiéru26. 4. 2024 od 19 celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu celý článek

další články...