zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy ČT na 18. týden

Jaromír Nohavica

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Před líšeňskó kovárnó (Vysílání: 05.05., 11.15 hod., ČT1)
Pořad písní a vyprávění z dob starých formanských časů byl natočen v roce 1982. Hrála a zpívala Kapela z Muzea, která v těch letech patřila k výrazným hudebním souborům, věnujících se kramářským a řemeslnickým písním, uplatňujících ve hře nástroj jako je niněra. Soubor vznikl z iniciativy Jiřího Košíka a jeho manželky Dany jako rodinná kapela (dcery Anna, Pavla a Veronika) a za spolupráce hudebního redaktora Jaromíra Nečase se začala orientovat na zpracování folklorního materiálu česko-moravského pomezí. Později soubor působil pod názvem Lučec a věnoval se i vlastní písňové tvorbě.

Na moll (Vysílání: 07.05., 00.00 hod., ČT1)
Miki Ryvola (1942) společně se svým bratrem Wabim Ryvolou (1935–1995) a skupinou Hoboes patřili k průkopníkům moderní trampské písně u nás. Jejich písně plné vynalézavých harmonických postupů a trampské romantiky zbavené tradičních žánrových klišé patří k tomu nejlepšímu, co u nás vůbec v této oblasti vzniklo. V současné době Miki Ryvola vystupuje buď jako sólový písničkář či s doprovodem členů folkové skupiny Nezmaři. Právě s Jimem Drengubákem a Pavlem Zajícem zavítají na živý koncert do studia Typos, aby předvedli to nejzajímavější ze svého repertoáru. Také skupina Přístav nezapře své trampské cítění - část z jejich členů kdysi působila v zajímavé formaci Monzun, která oživovala ten nejklasičtější trampský repertoár. Zvuk Přístavu je kombinací svižné kytarovky, swingu a jednoduše aranžovaných vícehlasů. Přístav spojuje tradici klasických vícehlasých jihomoravských trampských skupin s moderním pojetím představovaným na Brněnsku Kamelotem v jeho nejlepších dobách. Také reportáž Na cestě se bude držet trampů - moderátorka Barbora Černošková zavítá k písničkáři Vojtovi Kiďáku Tomáškovi. Hudební publicista Tomáš Hrubý představí tři zajímavé desky, dojde i na čerstvý videoklip a diváckou hitparádu Top na moll.

V. Trojan: Zlatá brána (Vysílání: 07.05., 02.10 hod., ČT2)
Hudební skladatel Václav Trojan patří k nejvýznamnějším českým tvůrcům po druhé světové válce. Jeho líbezná hudba zněla takřka ve všech loutkových filmech Jiřího Trnky -vzpomeňme aspoň na Prince Bajaju nebo Císařova slavíka. Ze scénické tvorby Václava Trojana v cyklu Ze Zlatého fondu uvidíte Zlatou bránu, hudebně-taneční obrazy čerpající z tradice lidových zvyků, obyčejů a nepřeberného bohatství lidového tvořivosti. Námět napsal vynikající etnograf, režisér a kameraman Karel Plicka.

Kalamity Jane (Vysílání: 08.05., 12.25 hod., ČT1)
Písničkám západních spojeneckých armád, jejichž vojáci patřili k těm, kteří přinesli těžce zkoušené Evropě druhou světovou válkou mír, se už několik let programově věnuje kapela soustředěná kolem vášnivého sběratele všech "spojeneckých" reálií Jaroslava Čvančary. Ano, příznivcům naší country už asi ani nemusíme prozrazovat, že jde o pražskou skupinu Taxmeni, která svou "válečnou tvorbou" naplnila několik CD pojmenovaných podle jedné z nejznámějších amerických vojenských písniček Kalamity Jane.

J. Nohavica: Divné století (Vysílání: 08.05., 15.55 hod., ČT1)
Divné století - tak se jmenuje jeden z nejslavnějších a současně nejzajímavějších projektů, ke kterém se před devíti lety spojilo hned několik osobností naší folkové scény. Tou první - a bezesporu hlavní - byl písničkář a básník Jaromír Nohavica, který je autorem a současně i hlavní hvězdou celého projektu. Tou zastřenější - a jakoby skrytou - byl dlouholetý člen kultovní kapely Nerez Vít Sázavský, který většinu písniček, které na Nohavicově albu Divné století najdete, aranžoval a působil i jako hudební režisér. A konečně tím snad ještě skrytějším byl producent - a také zakládající člen Nerezu a také písničkář - Zdeněk Vřeštál. Ten to tenkrát byl, kdo přesvědčil vydavatelskou firmu, aby do tohoto unikátního projektu investovala. Ten to byl, kdo dokázal smluvně zajistit takové další osobnosti, které na CD Divné století spoluúčinkují, jako jsou například písničkář Karel Plíhal či kapelník rockové kapely Buty Radek Pasterňák. Tehdy - v době svého vzniku v roce 1996 - Divné století "neuniklo" ani dramaturgii brněnského studia České televize, a tak vznikl stejnojmenný pořad.

Cesta za duhou (Vysílání: 08.05., 18.40 hod., ČT2)
Brněnská folková skupina Kamelot patří ke stálicím naší hudební scény. Jejím fanouškům a příznivcům není nutné připomínat, že jde o formaci soustředěnou kolem autorské i interpretační osobnosti - kytaristy Romana Horkého, jehož tvorba navazuje na ty nejlepší tradice tak zvané trampské písničky. Za téměř neuvěřitelných 26 let prošla Kamelotem hezká řádka muzikantů. Tím nejnepřehlédnutelnějším byl kytarista a velmi nadaný zpěvák Radek Michal, jehož kariéra předčasně skončila v roce 1995. Rok před jeho nečekanou smrtí Kamelot natočil jedno ze svých nejcennějších alb Duhová cesta. Jeho televizní podoba vznikla v místech, která byla zakládajícím členům skupiny víc než domovem - v ráji brněnských trampů v malebném údolí řeky Oslavy.

Putování za písničkou (Vysílání: 09.05., 10.00 hod., ČT2)
V cyklu pořadů s názvem "Putování za písničkou" nás jejich moderátor, zpěvák Jožka Šmukař, provází po vlastech českých, moravských a slezských, aby nám zprostředkoval setkání se zajímavými muzikanty, kapelami a samozřejmě písničkami z té které oblasti. V tomto díle vás zavede do velmi známé a všemi umělci oblíbené restaurace " U Karlíčka" ve Velké Bíteši nedaleko Brna, kde se tentokrát budou zpívat "darebné" písničky hravé a dravé. Jinými slovy lidová poezie tak trochu košilatá, ale jak sami uslyšíte velmi milá v podání Petra Mikulky a jeho kamarádů. Na pomoc si Jožka Šmukař proto pozval i sexuologa Radima Uzla, se kterým budou probírat milostná témata v lidové hudbě.

Mezi proudy - Come Dearest (Vysílání: 09.05., 19.00 hod., ČT2)
Neobvyklý titul koncertu je překladem úpravy Janáčkova titulu Poďme, milá, poďme, a zároveň názvem zářijového turné Ivy Bittové a souboru Nederlands Blazers Ensemble. Ivu Bittovou, originální českou autorku a interpretku vlastních kompozic, není třeba představovat. Se souborem předních holandských akustických hráčů se setkala před pár lety na projektu Tanec upírů, který vzápětí vyšel na úspěšném CD v Nizozemí a letos také u Indies. Nové středoevropské turné obsahuje kromě vydaných titulů také nové aranže kompozic Ivy Bittové a Leoše Janáčka. Kromě Vídně, Budapešti, Bratislavy a Prahy se projekt dostal také do Brna. Ve spolupráci s Českou televizí se koncert odehrál a byl zaznamenán v unikátním prostoru bývalé tovární haly Vaňkovka nedaleko centra města.

Pointer Sisters: Live (2/2) (Vysílání: 09.05., 01.10 hod., ČT2)
Ruth, Anita a Issa Pointerovy z Oaklandu. Dámy v letech, vždyť zakladatelka původně čtyřčlenné vokální skupiny Ruth, je ročník 1946. Oba rodiče skupiny Pointer Sisters byli protestanští duchovní a sestry od dětství zpívaly gospely v chrámovém sboru. Na střední škole se začaly zajímat o blues, rhythm & blues a jazz. Nejprve zkoušely kopírovat bájné trio Lambert/Hendricks/Ross, pak doprovázely skupinu Cold Blood, Taj Mahala a zpěvačku Esther Phillips. Debutovaly počátkem sedmdesátých let. Členky skupiny jsou aktivní i skladatelsky. Soulové nadšení trio Pointer Sisters nepustilo ani po roce 2000.

Klobouček (Vysílání: 09.05., 02.50 hod., ČT2)
V dalším pokračování cyklu Klobouček půjde opět o další "jammové" uvádění, chcete-li "probírku" zajímavých domácích rockových skladeb různých období. Ve studiu v Nouzově se tak sešli členové různých skupin a vytvořili "Znouzov Band" ve složení např. Jan P. Muchow /Ecstasy of St.Theresa/, Milan Cais /Tata Bojs/, Honza Křížek /Walk Choc Ice/, Jaromír Švejdík /Priessnitz/, Jana Španělová /Boa/ a samozřejmě Michal Pavlíček a Ondřej Konrád.

POP ART (Vysílání: 10.05., 14.20 hod., ČT2)
OSKAR PETR - portrét hudebníka nekomerční sféry ve vztahu k sólové desce Fabrica Atomica. Je překvapující, kolik zajímavých hudebních zkušeností má za sebou pozoruhodný muzikant, skladatel, instrumentalista a zpěvák Oskar Petr, spoluzakládající člen skupiny Marsyas nebo Jazz Q, který se soustřeďuje spíše na nekomerční sféru. Přitom složil jednu z nejpopulárnějších českých písní konce století pro skupinu Lucie - Medvídek. Když vydal své druhé sólové album Fabrica Atomica - bylo to po osmi letech, stáhl se z české hudební scény a studoval v USA malbu, fotožurnalismus a umělecký neon. Jeho návrat na českou hudební scénu byl provázen úspěchem, nejen v podobě nominace Alba roku Rock 2003.
TĚLA - setkání s libereckou hudební skupinou v Balbínově poetické hospůdce. Liberecká skupina Těla vznikla v roce 1992 a záhy překročila hranice okresní kapely především díky duchaplným textům písní. Kapela vystupovala nejprve v libereckých rockových klubech, brzy se těšila příznivým ohlasům z koncertů a festivalů po celé republice. Po albech "Co to je?" v roce 1996 a "Možná" (1997) natočila skupina výborné šestipísňové demo s novými písněmi (2000) a v době natáčení tohoto pořadu připravovala natáčení třetího alba. Naše reportáž má divákům přiblížit cestu ke slávě jedné rockové kapely.
MICHAL PAVLÍČEK - rozhovor s dnes už legendárním hudebníkem o jeho projektu Excalibur. Výrazný a originální hudebník a skladatel, člen vynikajících hudebních seskupení - např. Pražský výběr, BSP - má za sebou na kontě řadu úspěchů i v oblasti jiných žánrů - filmové nebo divadelní hudby. Jeho opusem je hudba k muzikálu Excalibur, inscenovaného v divadle Ta Fantastika talentovaným divadelním a filmovým režisérem V. Morávkem.

Chick Corea & Origin (Vysílání: 10.05., 01.10 hod., ČT2)
Jazzový perfekcionista, klavírista Ch. Corea, přizval do svého sextetu sólisty o generaci mladší; sestava skupiny je kvalitativně impozantní: Avishai Cohen - kontrabas, Jeff Ballard - bicí, Tim Garland - tenorsaxofon, Steve Wilson - sopránsaxofon a Steve Davis - trombón. Přestože většina jejich skladeb je prokomponovaných, zbývá zde plno prostoru pro spontaneitu a nepopsatelnou, speciální výslovnost tónů a osobnostní feeling.

4.5.2009 00:05:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...