zvláštní poděkování
Volný.cz

Nultý bod zahájí kanadská performerka Dana Michel

Second Nature (Foto: Michał_Ramus)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Festival Nultý bod, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů, zahájí 15. července 2019 kanadská tanečnice a choreografka Dana Michel se svým zbrusu novým představením. Držitelka Stříbrného lva (neboli Velké ceny poroty) z benátského Biennale odmítá kompromisy a nebojí se vytvářet vlastní pohybový jazyk. V představení CUTLASS SPRING nabídne nečekaný pohled na osvobození vlastního těla. Druhým výrazným jménem letošního ročníku Raimund Hoghe – bývalý dvorní dramaturg Piny Bausch, v současné době zásadní osobnost německé taneční scény. 11. ročník festivalu Nultý bod proběhne od 15. do 20. července 2019 v prostorách Divadla v Celetné, Kampusu Hybernská a Divadla X10.
“Druhé desetiletí festivalu startujeme s neuvěřitelným programem. Raimund Hoghe i Dana Michel patří mezi absolutní špičku světové taneční scény. Je skvělé, že jsme je dostali do Prahy. To svědčí o vzrůstající prestiži Nultého bodu,” dodává dramaturg Petr Boháč.

Festival Nultý bod 2019 zahájí v pondělí 15. července nové představení kanadské performerky Dany Michel CUTLASS SPRING. Nabídne působivý a nečekaný pohled na osvobození těla. Dana Michel zkoumá hranice své sexuality a sexuálních návyků: Je možné sledovat své instinkty, když jsme obklopeni společností, která nám velí, jak se chovat, a naše nejbližší okolí má často velmi konkrétní očekávání? Performance CUTLASS SPRING potvrzuje originalitu a humor výrazné umělkyně oceněné v roce 2017 Stříbrným lvem na Biennale v Benátkách. Ve středu 17. července se na festivalu objeví jeden z nejvýraznějších německých choreografů Raimund Hoghe. Deset let působil jako dramaturg legendárního Tanztheater Wuppertal pod vedením Piny Bausch. Získal mnoho ocenění – od francouzské Prix de la Critique v roce 2006 po Tanečníka roku 2008. Již sedmdesátiletý umělec přiveze do Prahy taneční performance Songs for Takashi, ve které navázal spolupráci s japonským tanečníkem Takashi Uenem. Představení se inspiruje renesanční a středověkou španělskou hudbou.
V dalším programu festivalu se objeví katalánský performer Xavier Bobés. Uvede své intimní představení pro pět diváků nazvané Things Easily Fogotten, které nahlíží španělskou historii druhé poloviny 20. století. Polská performerka Marta Ziółek uvede představení Make Yourself oscilující mezi politickou kritikou, sarkastickým vtipem a reklamním spotem. Tereza Bartůňková a Jan Čtvrtník nabídnou sugestivní audiovizuální pouť postapokalyptickou krajinou v představení Tamura. Agata Siniarska se prostřednictvím své performance Second Nature reflektuje klimatickou krizi a bojuje s ní svou vlastní cestou. V rámci festivalového programu bude uveden premiérově divadelní experiment na hranici performance, instalace a únikové hry české skupiny Tantehorse nazvaný Osudety: In the Middle of Nowhere. V programu se objeví také work in progress sólového představení Roselyne umělkyně Cecile Da Costa, která dlouhodobě spolupracuje s českou skupinou Spitfire Company.

Každoroční součástí festivalu budou opět workshopy určené profesionálům i studentům všech uměleckých oborů. Doprovodný hudební program ve spolupráci s Palácem Akropolis a Art Public opět připraví Marie Čtveráčková aka Mary C. Vystoupí japonská hudebnice Midori Hirano aka MimiCof, přiveze své třetí album Moon Synch. Zvuková umělkyně a výzkumnice Barbara Ellison představí cyklus transhumanistických písní nazvaný Cybersongs. Hudebně performativní sekci doplní také několik výstupů washingtonského hudebního tělesa Interference Collective, zaměřujícího se na novou hudbu a nová média. Kompletní program festivalu najdete na stránkách www.nultybod.cz. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji GoOut.

8.7.2019 19:07:35 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hudební rozhledy

Články v rubrice - Festivaly

Dva živé koncerty festivalu Za poklady Broumovska

Jana Šrejma Kačírková

Ve středu 1. července zamíří festival Za poklady Broumovska do obce Vižňov, kde v kostele sv. Anny přivítá sop ...celý článekČasopis 28 - sekce

DIVADLO

Tatiana Dyková načetla oblíbený román

Tatiana Dyková (Foto: Vojtěch Vlk)

Jan Otčenášek se řadí k úspěšným autorům české literatury druhé poloviny 20. století, napsal řadu knih a scéná celý článek

další články...

HUDBA

Životy psané hudbou – Dalida

Dalida

Dalida
Nedokázala žít bez zpěvu a bez lásky. Příběh slavné šansoniérky, jejíž písně si zpívají celé generac celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Vavřík na zámku Jindřichův Hradec

Obraz od Pavla Vavříka

Výstava obrazů a kreseb jindřichohradeckého pedagoga a výtvarníka Pavla Vavříka. Autor představí průřez svou t celý článek

další články...