zvláštní poděkování
Volný.cz

Online záznam představení Kdokoli s orchestrem FOK

Kdokoli s orchestrem FOK

autor: Viktor Kronbauer  

zvětšit obrázek

V rámci projektu Hrajeme i v karanténě bude v sobotu 11. dubna od 20:00 a v neděli 12. dubna od 10:00 a 14:00 na webových stránkách Divadla na Vinohradech možné zhlédnout záznam úspěšné inscenace Kdokoli, na které se v roce 2015 v Pražské křižovatce podíleli Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s Divadlem Na Vinohradech a BodyVoiceBandem za podpory Nadace Vize 97 a města Prahy. Vysílání proběhne v reálném čase.

„O ve zkratce orchestru FOK znamená operu a další scénické příležitosti. Orchestr se ve své historii divadelním prknům téměř vyhnul. Téměř! Naproti místu jeho založení v Restauraci U Kmochů, Ibsenova č. 1, Praha 2, stojí Divadlo na Vinohradech. Zmíněná restaurace tehdy fungovala co by restaurace divadelní, a tak jistě nebylo náhodou, že právě ve Vinohradském divadle se uskutečnil počin v dějinách FOK ojedinělý. Od 7. května 1937 hrál FOK v divadle scénickou hudbu Edvarda Griega k dramatu Henrika Ibsena Peer Gynt. Inscenace to byla úspěšná. Dirigoval tehdy mladý Rafael Kubelík. Pak dlouho nic. Až k 80. sezóně navázali obě instituce na dávnou spolupráci. Tentokrát byl na pultech hudebníků a na rtech herců Kdokoli s nádhernou hudbou Franka Martina a Jeana Sibelia. Jsem rád, že tenhle mimořádný projekt budou mít diváci možnost znovu vidět,“ uvedl Martin Rudovský, dramaturg FOK.

„Jedná se o ojedinělou možnost divadelního představení spojeného s živou hudbou, tak důstojně a výrazně zastoupenou celým symfonickým orchestrem. Na straně slova stojí jako sólista hlavní představitel role Ivan Řezáč a na straně hudební skvělý sólista Roman Janál. A téma Jedermanna se jeví jako naprosto aktuální, věčně stejně naléhavé,“ řekla režisérka představení Jaroslava Šiktancová.
Od 15. století se v různých jazycích a podobách scénicky předvádí či v písních a básních vypravuje příběh Kohokoli (Jedermanna, Everymena), člověka, kterého na vrcholu životních sil překvapí Smrt. Tohoto posla posílá samotný Bůh, rozhněvaný tím, že lidé ztratili víru a „mamon se stal jejich vidinou“. Je třeba lidem připomenout, že kdokoli z nás může být v kterémkoli okamžiku života předvolán před Boha, kde bude muset složit účet. Bohatec Kdokoli se snaží nejprve Smrti vzdorovat, pak smlouvá o čas i možnost, aby ho před soud Nejvyššího doprovodil někdo z těch, s nimiž užíval života naplno. Nakonec je však vystaven poznání, že na cestě k poslednímu musí každý kráčet sám, jen s oporou svých činů a víry. Text inspiroval vznik řady hudebních děl, dvě z nich, Sibeliova svita a písně švýcarského skladatele Franka Martina, byly provedeny jako součást tohoto mimořádného nastudování.  

9.4.2020 14:04:19 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 15 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Ztracený ráj (MdB)

Časopis 15 - sekce

DIVADLO

Když potlesk a zpěv nestačí. Poděkování první linii

Poukazy MdP

Městská divadla pražská spouštějí unikátní akci. Od prvního dubna mohou lidé na webových stránkách MDP vyjádři celý článek

další články...

HUDBA

Slavný muzikál Cats

Cats

Cats
Slavný americký muzikál podle libreta a hudby Andrewa Lloyda Webbera (1998). Hrají: J. Mills, E. Paige celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

František Dvořák pohledem Jiřího Datla Novotného

František Dvořák

František Dvořák pohledem Jiřího Datla Novotného
Portrét proslulého českého kunsthistorika a autora desítek celý článek

další články...