zvláštní poděkování
Volný.cz

Pohádková Kouzelná flétna se vrací na plátna kin

Kouzelná flétna

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

V podobě mimořádného záznamu se na plátna kin vrací opera Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta. Nadčasový pohádkový příběh pro malé i velké se skvěle hodí do času kolem Vánoc. Představení z newyorské Metropolitní opery hraje náchodské kino Vesmír 13. prosince a pražské kino Světozor 29. prosince 2019.

Opera W. A. Mozarta byla poprvé uvedena ve Vídni v září 1791 a dodnes patří k základním kusům operního repertoáru. Její hudební jazyk výrazně ovlivnil mnoho významných světových skladatelů, jako jsou Ludwig van Beethoven nebo Carl Maria von Weber. Také dramaturgové Metropolitní opery k ní sahají s železnou pravidelností. V inscenaci režisérky Julie Taymor (mj. Frida nebo Titus) se opera stala diváckým hitem a také vůbec prvním kinopřenosem z newyorské opery. Taymor představení uvedla ve zkrácené dvouhodinové verzi, navíc v anglickém znění, a na jevišti stvořila barvitý pohádkový svět, který obsahuje nejrůznější vizuální efekty včetně létajících ptáků, tančících medvědů a hvězdně se třpytící Královny noci.
Slavný skladatel byl v době psaní Kouzelné flétny v tvůrčí i osobní krizi. Změnila se politická situace, zdraví mu nesloužilo, nemocná byla i jeho manželka a peněz se nedostávalo. Přestože si nebyl příliš jistý úrovní libreta, nabídku napsání opery od svého přítele Emanuela Schikandera přijal. Výsledné dílo je spíš tzv. Singspielem, tedy divadelním kusem, v němž se převaha pěveckých pasáží prolíná s hereckými dialogy. Je to i možná dědictví Schikandera, který v prvním uvedení ztvárnil postavu ptáčníka Papagena, a byl proslulý coby herec často komunikující s publikem. Potřeboval prostor – a Mozart mu ho nabídnul. Okamžitým hitem se Kouzelná flétna nestala. Objevovaly se však všemožné interpretace. Dílo totiž výrazně pracuje se zednářskou symbolikou a viděním světa. Přesto Mozart tyto složité myšlenky přetavené do pohádkového příběhu prince Tamina, jež za pomoci kouzelné flétny a komického společníka Papagena hledá cestu k princezně Pamině, dceři Královny noci, dovedl přetavit do přístupné, jednoduché, přesto nikoliv prvoplánové hudební formy.
V hlavních úlohách se představí Matthew Polezani coby Tamino a Ying Huang v roli jeho vyvolené Paminy. Ústřední dvojici milenců doplní Erika Miklósa v roli Královny noci a Papageno v podání Nathana Gunna. Orchestr newyorské Metropolitní opery řídí hvězdný James Levine.

Kinopřenosy z New Yorku budou pokračovat v lednu. Na programu bude temná a nepříliš často přenášená opera Vojcek Albana Berga, velký návrat díla bratří Gershwinů Porgy & Bess na prkna Metropolitní či nová inscenace Bludného Holanďana Richarda Wagnera, v níž hlavní roli ztvární sir Bryn Terfel.

www.aerofilms.cz

10.12.2019 16:12:59 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 32 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LSS 2020

Články v rubrice - Zprávy

Významné životní jubileum prof. Václava Věžníka

Václav Věžník

Režisér Václav Věžník je významnou osobností české operní režie druhé poloviny 20. století. 1. srpna 2020 osla ...celý článek


ZUŠ Open chystá akce základních uměleckých škol na podzim

ZUŠ Open 2019

Základní umělecké školy v celé republice každým rokem chystají pestrý program pro happening ve veřejném prosto ...celý článekČasopis 32 - sekce

DIVADLO

Z první řady... Jakub a jeho pán

Jakub a jeho pán

Jakub a jeho pán
Jiří Bartoška a Karel Heřmánek v hlavních rolích komedie Milana Kundery v představení Diva celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 32. týden

Marta Kubišová naposledy
Recitál přední české interpretky u příležitosti ohlášeného konce pěvecké kariéry z celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové domácí tipy 32. týden

Štěstí

Deník šílené manželky
Nevšední komedie o všedních věcech ženy, nevhodná pro muže (2001). Hrají: V. Žilková, celý článek

další články...