zvláštní poděkování
Volný.cz

Je nám ctí... Václav Neumann – 100 let

Václav Neumann – život dirigenta

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Etuda o zkoušce
Filmová studie práce dirigenta Václava Neumanna, jehož 100. výročí narození si v těchto dnech připomínáme, a jeho tvůrčího dialogu s orchestrem. Dokument E. Schorma z roku 1976.
Václav Neumann (*29. 9. 1920 – †2. 9. 1995), od jehož narození v těchto dnech uplynulo 100 let, si vydobyl pevné místo ve společnosti našich dirigentů, kteří po válce získali mezinárodní renomé. Byl dlouholetým šéfdirigentem Československé filharmonie, působil také v Berlíně, v Lipsku a v sezóně 1985–1986 i v Metropolitní opeře. Proslul zejména interpretací hudby 20. století v čele s dílem Bohuslava Martinů. Jeho umělecké působení silně oslovilo Evalda Schorma, filmového tvůrce, kterého normalizační režim odstavil od tvůrčí práce. Po vynucené práci na divadelních scénách a v Laterně Magice mu bylo dovoleno vrátit se alespoň k dokumentárnímu filmu. Příležitostí se stalo 80. výročí založení Československé filharmonie. Osou filmové etudy je desetiminutový záběr tvůrčího nasazení Václava Neumanna, hledajícího s hudebníky definitivní tvar Beethovenovy Páté symfonie. V něm se koncentruje poselství o pohlcující umělecké práci, které obklopují dirigentovy meditace o smyslu jeho poslání. Snímek zaznamenaný s jedinečnou pronikavostí Schormova pohledu získal Stříbrného medvěda na Berlinale v roce 1977.
Vysílání: 01.10., 23.05 hod., ČT art

Václav Neumann – život dirigenta
Dokument o životě a tvorbě významného českého umělce, jehož sté výročí narození si v těchto dnech připomínáme (1997). Kamera M. Kubala. Režie R. Urban. Dlouhodobý šéfdirigent České filharmonie Václav Neumann (29. září 1920, Praha – 2. září 1995, Vídeň) byl významný český interpret, jehož doménou byla česká hudba 20. století, proslavil se zejména interpretací symfonického díla Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka. Nahrál kompletní symfonické dílo Gustava Mahlera. K zahraničním vystoupením byl zván především jako expert na českou hudbu (vídeňské nastudování Dvořákovy Rusalky). Dokument natočený rok po umělcově smrti využívá četných záznamů z archivu České televize, obsahujících dirigentovy výpovědi, na Neumanna pak vzpomínají přední čeští hudebníci, mj. Gabriela Beňačková, Antonín Kohout, Miroslav Kejmar a Zdeněk Tylšar.
Václav Neumann studoval na konzervatoři houslovou hru, vedle toho též dirigování. Po válce byl členem České filharmonie jako violista a se stejným nástrojem patřil krátce k zakládajícím členům Smetanova kvarteta. V 50. letech byl uměleckým ředitelem Karlovarského symfonického orchestru, pak brněnského a pražského symfonického orchestru FOK. Současně hostoval v berlínské Komické opeře, kde získal jako spolupracovník renomovaného německého operního režiséra Waltera Felsensteina mezinárodní ocenění. Dirigentův stoupající kredit vedl v roce 1964 k jmenování uměleckým ředitelem lipského Gewandhausorchestru. Tuto vysoce prestižní funkci Neumann složil po srpnu 1968 a vrátil se do Prahy, kde emigrace Karla Ančerla uvolnila místo šéfa České filharmonie. Jako všeobecně respektovaná osobnost se zasloužil o úspěšné vyústění Sametové revoluce v roce 1989, kdy se postavil do čela stávkujících hudebníků České filharmonie.
Vysílání: 03.10., 20.15 hod., ČT art

Antonín Dvořák: Slovanské tance op. 46, op.72
Koncert ze Španělského sálu Pražského hradu (1988). Českou filharmonii řídí V. Neumann, jehož sté výročí narození si v těchto dnech připomínáme. Kamera I. Bojanovský. Režie M. Macků. Slovanské tance, (I. a II. řada), op. 46 a 72 Antonína Dvořáka jsou cyklus hudebních skladeb, vycházející ze základního rysu lidové hudby, jímž jsou taneční formy. Jsou to například sousedská, skočná, furiant, mazurka, odzemek, polonéza, kolo a polka. V Dvořákově případě se jedná o výsostné umělecké zpracování melodicko-harmonických a rytmických vzorů hudební kultury slovanských národů. Slovanské tance existují ve dvou typech provedení, orchestrálním a klavírním. Prvně jmenovaná forma tohoto dvoudílného cyklu je opusem, který svou originalitou a pojetím otevřel Dvořákovi dveře do ciziny a tím i zahájil jeho světovou kariéru.
Václav Neumann (1920–1995) byl významný český dirigent. Jeho doménou byla hudba 20. století, proslavil se zejména interpretací symfonického díla Bohuslava Martinů, z 19. století pak symfonickou tvorbou Antonína Dvořáka. Nahrál též kompletně symfonie českého rodáka Gustava Mahlera. K zahraničním vystoupením byl zván především jako expert na českou hudbu. Připomeňme vídeňské nastudování Dvořákovy Rusalky, či četné inscenace Smetanovy Prodané nevěsty a oper Leoše Janáčka. Byl dlouholetým šéfdirigentem České filharmonie, s níž Slovanské tance mnohokrát provedl.
Vysílání: 03.10., 21.10 hod., ČT art, Je nám ctí... Václav Neumann – 100 let

24.9.2020 11:09:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noc pastýřů (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Legendární italská sopranistka Mirella Freni

Mirella Freni – život zasvěcený opeře

Mirella Freni – život zasvěcený opeře
Německý dokument o jedné z nejvýznamnějších operních sopraniste ...celý článek


Česká filharmonie a Luboš Sluka

Skromný klasik Luboš Sluka

Česká filharmonie – Koncert ke 100. výročí republiky
Oslava mimořádného výročí vzniku Československa ...celý článek


John Williams ve Vídni

John Williams ve Vídni

John Williams ve Vídni
Vídeňská filharmonie hraje na mimořádném koncertě pod taktovkou autora výběr jeho ne ...celý článek


Bennewitzovo kvarteto pro Památník ticha

Bennewitzovo kvarteto

Bennewitzovo kvarteto pro Památník ticha
Špičkový český komorní soubor hraje skladby H. Krásy, E. Schulhoff ...celý článek


Dokument Carolyn Carlson: Pneuma

Carolyn Carlson: Pneuma

Carolyn Carlson: Pneuma
Fenomenální představení baletního souboru Národní opery v Bordeaux. Francouzský dok ...celý článek


Leoš Janáček – velký příběh 20. století

Leoš Janáček

Leoš Janáček – velký příběh 20. století
Světový skladatel nezaměnitelné melodiky a originálního rukop ...celý článekČasopis 43 - sekce

DIVADLO

Zlínské divadlo je součástí projektu na podporu Běloruska

Uražení

Městské divadlo Zlín se jako první v České republice zapojí do scénických čtení současné běloruské hry Uražení celý článek

další články...

HUDBA

Český muzikál Malý princ na CD

Vojtech Dyk

Na motivy světového bestselleru Antoine de Saint-Exupéryho přichází Malý princ jako původní český muzikál. Náš celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Jak stalagnát!

Přebal knihy

Nonsensové legrácky? Ne, vidíme to jinak. Josef Hiršal napsal: atribut nonsens není nic definitivního, text se celý článek

další články...