zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival Jazz Goes to Town představí stálice i budoucnost českého jazzu

Samuel Blaser Trio

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pět mezinárodních hvězd v české premiéře, tuzemští jazzoví hudebníci ve spojení se svými zahraničními kolegy, pouliční hudební vystoupení nebo koncert pro dětské posluchače. To vše a mnohem víc přinese
6. - 10. 10. 2020 do Hradce Králové 26. ročník festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town. Novinkou letošního ročníku bude rezidenční projekt The Shape of Jazz to Come, v rámci kterého vzniknou skladby pro jeden z koncertů přímo během festivalu. Pět dní nabitých hudbou zavedených tvůrců, ale také budoucnost českého jazzu. To vše pod taktovkou nového dramaturga Michala Wróblewského.

Na festival i v letošním roce přijala pozvání známá jména mezinárodní jazzové scény. A hned několik se představí v české premiéře. Patří mezi ně i Oliver Steidle, jedna z hlavních postav mladé berlínské avantgardy a vítěz nové německé jazzové ceny (Der Neue Deutsche Jazzpreis) z let 2008 a 2010. V Hradci zahraje s kapelou The Killing Popes, kterou lze přístupem k tvorbě považovat stejně tak za punkovou, jako za jazzovou kapelu. Chybět nebude ani norsko-švédská trojice s názvem We Are. Inspirují se jazzem, prog-rockem, syntetickým popem 80. let nebo soudobou vážnou hudbou a reprezentují mimořádnou úroveň současné skandinávské hudební scény.
Poprvé na Jazz jde městem / Jazz Goes to Town zavítá ze severu i soubor se sídlem v Kodaní s názvem Pimpono Ensemble. Tvoří ho mladí hudebníci z Dánska, Norska a Polska. Ve své hudbě kombinují punkovou a rockovou energii ve zvuku jazzového orchestru. Vlnu energie slibují i francouzští CHROMB! s hudbou neomezenou specifickým stylem nebo žánrem. Mezi jejich hlavní vlivy patří John Zorn, The Residents a Soft Machine, stejně jako japonský noise-rock Melt Banana a francouzský karikaturista Pierre la Police. Pětici uskupení, kteří se v České republice letos na podzim objeví poprvé, patří také mezinárodní Samuel Blaser Trio francouzského kytaristy Marca Ducreta, dánského bubeníka Petera Bruuna a švýcarského trombonisty Samuela Blasera, který je mimo jiné držitelem ceny Francouzské jazzové akademie pro evropské hudebníky (European Musician Award, 2019).

Na festival zavítají i české hudební hvězdy, které se pohybují na evropské jazzové scéně a v rámci programu vystoupí se svými zahraničními kolegy. Českého jazzového saxofonistu, klarinetistu a skladatele Luboše Soukupa a klavíristu Vojtěcha Procházku do Hradce Králové doprovodí kontrabasista Emil Brun Madsen a bubeník Kresten Osgood. Se třemi členy kvartetu se navíc posluchači budou moci setkat i v rámci festivalového předkoncertu. Ten je také novinkou letošního ročníku a proběhne v neděli 4. října v Praze. Na tradici festivalových komorních koncertů pak naváže také česko-švédská dvojice Michaela Antalová (bicí) a Martin Küchen (saxofony). Představí svůj unikátní sonický jazyk, který hudebnící našli během dvou let dosavadní spolupráce. Součástí festivalu bude také koncert tria Soul Mates Američana Briana Charetta. Na cenu Grammy nominovaný hráč na Hammondovy varhany spolupracoval s mnoha významnými osobnostmi, jako jsou Joni Mitchell, Lou Donaldson, Chaka Khan, Cindy Lauper nebo Michael Buble a skončil na sedmém v místě v anketě magazínu Downbeat v žebříčku nejlepších varhaníků.

Posluchači se letos na festivalu potkají i s hudebníky, které z předchozích ročníků dobře znají. Po šesti letech se na Jazz jde městem / Jazz Goes to Town vrací kvartet kytaristy Viléma Spilky, který se na české jazzové scéně pohybuje od roku 1994. V rámci koncertu určeného (nejen) pro rodiny s dětmi k představení nového alba Čekání na Toma se k němu připojí kontrabasista Vlastimil Trllo, bubeník Martin Kleibl a v neposlední řadě saxofonista Radek Zapadlo. Ten navíc uspořádá pro začínající i pokročilé hráče na saxofon poslední festivalový den workshop zaměřený nejen na tvoření melodie a rytmické cítění, ale také na správné nastavení saxofonu při hře. Právě jméno jeho syna se objevuje v názvu nového alba kvartetu, které získalo ocenění pro nejlepší album roku 2019 v anketě Česká jazzová sklizeň vyhlašované Českým rozhlasem Jazz. Album bylo také nominováno na Ceny Anděl v kategorii Jazz.

Festival nabídne prostor i mladé generaci českých jazzových hudebníků, a to ve třech různých formátech. Hned první den festival zahájí minifestival tří uskupení, pro které slovo jazz neznamená limitaci, ale naopak svobodu vyjádření se jazykem, který přijali za vlastní. Talaqpo představí svou tvorbu inspirovanou cestami po východní Africe, Treetop nalákají na svůj repertoár, který pojímá vlivy jazzu, lidové hudby, klasické hudby a kompoziční postupy soudobé hudby. Chybět nebudou ani TokDat s propojením kontrabasu, piana, bicích a kytary, které navzdory své individuální strohosti dohromady tvoří komplexní celek.
Novinkou letošního ročníku je rezidenční projekt The Shape of Jazz to Come, nazvaný podle slavné desky Ornette Colemana, která se považuje za první free jazzové album. „Pro tento rok jsme vybrali pět talentovaných a osobitých umělkyň mladé generace, které se na tři dny stanou rezidentkami JGTT, nazkouší vlastní skladby a provedou je v rámci čtvrtečního koncertu,” doplňuje nový dramaturg festivalu Michal Wróblewski.
V neposlední řadě se posluchači mohou těšit na bandu divokých muzikantů Heart of Dixie, kteří na festivalu vystoupí v rámci open-air koncertu a posléze i na večerní afterparty. Zformovali se kolem Katedry jazzové interpretace na brněnské JAMU. Začali jako skromný dixieland, ale postupně se rozrostli v úderný oktet, který si podmaňuje pódia po celé Evropě. Zaměřují se na taneční swing a specifickým zvukem komprimovaného big bandu roztančují lindy-hoppové festivaly od Turecka až po Španělsko.

„Festival Jazz jde městem / Jazz Goes to Town prošel během uplynulých pětadvaceti let nejednou změnou, a to jak v oblasti dramaturgie, šíře programové nabídky, tak i vize organizátorů. 26. ročník je opět příslibem něčeho nového. Do nového čtvrtstoletí vstupujeme pod dramaturgickým vedením skladatele a saxofonisty Michala Wróblewského.” představuje letošní ročník ředitelka festivalu Barbora Hodonická. Absolvent Norwegian Academy of Music v Oslu Michal Wróbléwski působil v European Jazz Orchestra, Big Bandu Českého rozhlasu a v mnoha komorních seskupeních. S česko-norským triem KIAP absolvoval turné po Norsku a Japonsku, v roce 2016 zavítal jako vystupující i na Jazz jde městem / Jazz Goes to Town s kapelou E Converso.
„Tématem letošního ročníku je prostá otázka Kam směřujeme? / Where do we go?, která prostupuje celý pětidenní program. Festival představí výrazné osobnosti české i mezinárodní jazzové scény, ale také hudebníky mladé generace. Dramaturgickou skladbou interpretů se snažíme konfrontovat zavedená jména světové hudební scény s novými hudebníky a přístupy. V programu pak jednotlivé večery definují hesla s krátkou anotací. Návštěvníkům festivalu, kteří jeho podobu už 25 let spoluvytváří a spolu s námi vstupují do jeho další éry, chceme tímto usnadnit orientaci v programové nabídce a přiblížit koncept celého letošního ročníku.” popisuje myšlenku svého prvního festivalového ročníku Wróblewski.

28.9.2020 15:09:29 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Opera Nova - festival soudobé operní tvorby

Opera Nova (z vizuálu festivalu)

Mimořádnou událostí v závěru této sezony Národního divadla bude letošní festival soudobé opery Opera Nova, kte ...celý článek



Časopis 12 - sekce

DIVADLO

13. komnata Radky Fišarové

Radka Fišarová

13. komnata Radky Fišarové
Zpěvačce Radce Fišarové, která si vysloužila přezdívku česká Edith Piaf, diagnos celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Kamila Ženatá: Všechno jako na počátku světa

Kamila Ženatá

Kamila Ženatá se více než třicet let věnuje umělecké tvorbě a zároveň psychoterapii. Je malířkou, multimediáln celý článek

další články...