zvláštní poděkování
Volný.cz

Životy slavných... Jiří Bělohlávek

Jiří Bělohlávek (

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jiří Bělohlávek: "Když já tak rád diriguju"
Dokumentární film o vynikajícím, ve světě uznávaném českém dirigentovi, který by se v těchto dnech dožil 75 let (2019). Režie R. Vávra.
Režisér Roman Vávra vytvořil hluboký, poutavý příběh Jiřího Bělohlávka (1946–2017) v posledních letech jeho životní a umělecké pouti. Přiblížil dirigentovu moudrost, vyzrálost, mistrovství a schopnost empatie. V dokumentu pak dominuje režisérova tvůrčí upřímnost ve vykreslení člověka, který v České filharmonii zanechal hlubokou stopu.

Dva roky sledoval filmový štáb dirigenta Jiřího Bělohlávka při práci s naším prvním orchestrem, ale i v intimním kontaktu s jeho nejbližšími přáteli, například malířem Jiřím Vovsem, kolegy Semjonem Byčkovem a Simonem Rattlem, bývalými studenty a dnes přáteli a světově uznávanými dirigenty Jakubem Hrůšou či Tomášem Hanusem. Především však s jeho nejbližším spolupracovníkem, který jej "vrátil" do Čech a Rudolfina, ředitelem filharmonie Davidem Marečkem. Ten v roce 2011 podmínil vedení této instituce šéfdirigentstvím Jiřího Bělohlávka. Tímto zásadním krokem se filharmonie opět dostala do kondice srovnatelné snad jen s jejími nejvýznamnějšími etapami, kdy ve vedení působili takové osobnosti jako Václav Talich, Karel Ančerl, či Václav Neumann.
Jiří Bělohlávek, který se narodil 24. února 1946 v Praze, směřoval svůj život k hudbě již od raného dětství, kdy zpíval v Kühnově dětském sboru pod vedením Markéty Kühnové. Studia dirigování započal na pražské konzervatoři, kde také studoval hru na violoncello, a pokračoval v nich na Akademii múzických umění. U šéfdirigenta ČF Václava Neumanna působil Jiří Bělohlávek již v 70. letech a po listopadu 1989 po něm přebral i šéfdirigentskou taktovku. Už v roce 1992 však orchestr, po vyvolaném hlasování o důvěře, opouští. Nastává jeho největší umělecká a snad i životní krize. Dokáže z ní však vytěžit maximum, zakládá a vede Pražskou komorní filharmonii, následně odchází do zahraničí a osobnostně i profesně se etabluje na úroveň světově uznávaného umělce.
Po velmi úspěšných letech přijímá nabídku Davida Marečka a vstupuje na tenký led rizika návratu k orchestru, který si jej sice nyní přeje, ale ani jedna strana přesně neví, co se stane...
Jiří Bělohlávek ve filmu velmi otevřeně hovoří i o slavných předchůdcích v České filharmonii, svých začátcích, vztahu k hudbě a dirigování, o své rodině. Svoji důvěru tvůrcům filmu manželé Bělohlávkovi vyjádřili i tím, že poskytli rodinný archiv filmových "osmiček", které z velké části točil sám Jiří Bělohlávek. Ambicí filmového štábu bylo zachytit i uvolněnost a humor hlavního protagonisty, kterého si nezasvěcená kulturní obec spojuje kromě vrcholné profesionality i s jistou upjatostí, jelikož tak byl povětšinou mediálně prezentován.
Jedním z nejpůsobivějších počinů Jiřího Bělohlávka během posledního roku práce s orchestrem bylo nazkoušení Dvořákovy Stabat Mater. Tímto oratoriem se s ním loučí i jeho nejbližší student a dirigent Jakub Hrůša společně s čerstvě "osiřelým" ansámblem, před pohnutým a zaplněným Rudolfinem. Koncert se uskutečnil na dirigentovu počest, když v květnu 2017, po dlouhé nemoci, ale přesto nečekaně, zemřel.
Vysílání: 25.2., 20.15 hod., ČT art

15.2.2021 12:02:58 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 15 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Turandot

Turandot

Opera Národního divadla. Sezóna 2018/2019
Pohled do zákulisí naší první scény formou rozhovorů s divadelním ...celý článek


Gershwin – americký vzor

Gershwin – americký vzor

Gershwin – americký vzor
Rapsódií v modrém, Američanem v Paříži, operou Porgy a Bess prolomil zažité ...celý článek


Fenomenální skladatel Michel Legrand

Michel Legrand

Michel Legrand
Portrét fenomenálního skladatele nejen filmové hudby. Francouzský dokument (Premiéra). Renom ...celý článek


Jarní hvězdy České filharmonie živě III

Jarní hvězdy České filharmonie živě III

Jarní hvězdy České filharmonie živě III
Česká filharmonie v čele s dirigentem Jakubem Hrůšou a gruzínsko-ně ...celý článek


Z první řady... Eva Urbanová

Eva Urbanová

Eva Urbanová – Galakoncert
Koncert českých a italských árií operní hvězdy, která v těchto dnech oslav ...celý článek


Životy slavných... Igor Stravinskij

Coco Chanel & Igor Stravinskij

Coco Chanel & Igor Stravinskij
Milostné vzplanutí ruského umělce a pařížské královny módy. Od úmrtí slavnéh ...celý článekČasopis 15 - sekce

HUDBA

Morcheeba - Blackest Blue

Přebal alba

Blackest Blue je desátým studiovým albem britské skupiny Morcheeba, jež působí na hudební scéně bezmála tři de celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Válečný snímek Kód Navajo

Nicolas Cage (Kód Navajo)

Kód Navajo
Kdo zná šifru, nesmí padnout do rukou nepřátel. Rozhodně ne živý. Nicolas Cage v hlavní roli ame celý článek

další články...