Třetí hudební rezidence v broumovském klášteře

autor: archiv
zvětšit obrázekŘíjen bude v broumovském klášteře ve znamení třetích hudebních rezidencí. Hosty Vzdělávacího a kulturního centra Broumov budou český skladatel, pozounista a herec Jan Matásek a norská skladatelka Ann-Mari Pettersen Magga. Hudební rezidence jsou součástí projektu Hortus Musicalis Broumov – rezidence, kulturní výměna, komunita, který byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP 2014–2021, z programu KULTURA, a potrvá do dubna 2023.
Oba hudebníci stráví v broumovském klášteře celý měsíc a čeká je nejen skládání nové hudby, ale třeba i společné tvoření, do kterého se zapojí děti z Broumova. Cílem rezidence je nabídnout oběma autorům inspirativní prostor pro tvorbu a zapojit je do spolupráce s místní komunitou.
Jan Matásek
Jan Matásek je český hudební skladatel, pozounista a herec, který působí též jako pedagog hudebních seminářů na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy a na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU nebo lektor divadelních festivalů. Komponuje scénickou hudbu pro česká divadla a spolupracuje s řadou významných divadelních režisérů.
„V broumovském klášteře se budu věnovat hudebně-zvukovému plánu pro dokudrama o životě Vlasty Kálalové-di Lottiové a kompozici pokračování klavírní sbírky „Co jsem našel v podkroví“. Také bych se chtěl zaměřit na přípravu témat a skic pro balet Geisha. V plánu je i spolupráce s ředitelem broumovské ZUŠ Štěpánem Přibylem a pomoc při výrobě hudebního klipu ve spolupráci s pedagožkou Evou Kroupovou a jejími žáky k písničce Bubák,“ uvedl Jan Matásek.
Ann-Mari Pettersen Magga
Ann-Mari Pettersen Magga je norská hudební skladatelka, která se věnuje klasické, současné i filmové hudbě. Experimentuje s různými žánry a často využívá také elektroakustiku. Složila mnoho děl pro vokály, sólové nástroje, smyčcová kvarteta a orchestry. Vytvořila také hudbu pro mnoho krátkých filmů a dokumentů, včetně filmů „The culture“ a „Danderion mum“, které byly promítány na filmových festivalech po celém světě.
„Aktuálně pracuji na svém vlastním projektu „Conciliation“ a ráda bych se práci na tomto díle věnovala i během hudební rezidence v Broumově. Výsledkem této práce by měla být série koncertů pro sbor i sólové umělce, které využijí norský nástroj Langeleik a budou inspirovány také mou sámskou národní identitou. V Broumově bych ráda vytvořila také hudbu pro místní taneční třídu, která by byla součástí jejich tanečního vystoupení,“ sdělila Magga.
Partner projektu z Norska
Partnerem projektu je asociace NOPA (Norská společnost skladatelů a textařů), která do Broumova vyšle na hudební rezidence své členy, podělí se o své know-how z oblasti autorských práv aj., a zajistí českému projektovému týmu program pracovních pobytů v Norsku.
Hortus Musicalis Broumov
Projekt “Hortus Musicalis Broumov – rezidence, kulturní výměna, komunita” rozšiřuje nabídku Vzdělávacího a kulturního centra Broumov o nové programy, posiluje kapacitu instituce, včetně posílení spolupráce a kulturní výměny mezi Českou republikou a Norskem, a zároveň přispívá k rozvoji regionu a k posílení soudržnosti místní sociálně různorodé komunity.
TIP!
Časopis 27 - rubriky
Články v rubrice - Zprávy
NdB hlásí nejúspěšnější sezonu v historii!

Národní divadlo Brno zažilo letos opravdu mimořádnou a úspěšnou sezonu! I když v kamenných budovách skončilo s ...celý článek
Academy Kroměříž otevírá obor zaměřený na management

Osmý ročník letní hudební akademie se zaměřuje také na kulturní manažery a pořadatele akcí. Obor povedou osob ...celý článek
Časopis 27 - sekce
DIVADLO
Divadlo Husa na provázku se zaměří na téma strachu

Dramatický debut oceňovaného prozaika Petra Šestáka, adaptace strhujícího historického románu nositele Nobelov celý článek
HUDBA
New Kids On The Block - Still Kids

New Kids on the Block, často zkracováno jako NKOTB, jsou americká popová skupina, která byla vytvořena v Bosto celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Sváteční víra tipy

Večer lidí dobré vůle – Velehrad 2025
Přímý přenos tradičního benefičního koncertu. Na prostranství p celý článek