Blodkova opera V studni ve stereofonní verzi

autor: Supraphon
zvětšit obrázekU příležitosti 150. výročí úmrtí slavného českého skladatele Viléma Blodka připravil Supraphon pro milovníky opery skutečnou lahůdku. Poprvé v historii vychází na CD nahrávka komické opery V studni ve své původní stereofonní verzi z roku 1959. Tento vzácný snímek, který nebyl dosud nikdy vydán na žádném fyzickém nosiči, byl krátce publikován pouze v monofonní verzi na dlouhohrajících deskách v první polovině 60. let. Poté nahrávka na dlouhá desetiletí zmizela z katalogu. Teprve nyní, po téměř 66 letech a důkladné zvukové rekonstrukci z originálních pásů, vychází tato unikátní rarita z počátků stereofonní éry ve své původní zvukové podobě.
Na této nahrávce excelují sólisté Milada Šubrtová, Štěpánka Štěpánová, Ivo Žídek a Zdeněk Kroupa. Sbor a orchestr Národního divadla v Praze dirigoval František Škvor, pro něhož je tento snímek zároveň jedinou kompletní operní nahrávkou v katalogu Supraphonu. Toto výjimečné vydání je současně připomenutím nedávného 100. výročí narození významné pěvkyně Národního divadla v Praze Milady Šubrtové. Nahrávka vychází v pátek 24. ledna 2025 na CD i v digitálních formátech Hi-Res, FLAC a MP3.
Skladatel, dirigent, sbormistr, flétnista, klavírista a hudební pedagog z období českého hudebního romantismu Vilém Blodek se narodil roku 1834 v Praze. Díky svému mimořádnému hudebnímu nadání byl již ve 12 letech přijat na Pražskou konzervatoř, kde absolvoval v letech 1846–52 studium hry na flétnu. Proslavil se především svou komickou operou V studni, která se dokonce po svém uvedení stala na čas v českém prostředí nejhranější operou a od konce 70. let 19. století začala pronikat i do zahraničí. Věnoval se také komponování písní, duchovní hudby, komorních i orchestrálních skladeb a skladeb pro klavír. Vedle opery V studni složil ještě operu Clarissa a nedokončil operu Zítek. Trpěl duševní nemocí a poslední čtyři roky svého života strávil v ústavu pro choromyslné. Zemřel v roce 1874 ve věku 39 let.
www.supraphonline.cz
TIP!
Časopis 12 - rubriky
Časopis 12 - sekce
DIVADLO
Festival Divadelní svět Brno zve na 16. ročník

Od 17. do 28. května 2025 se Brno znovu stane hlavním městem nejen českého divadelního světa. Mezinárodní fest celý článek
HUDBA
DJ Muggs předvede svou sólovou show poprvé v Praze

Rap má za sebou kulatý půl století a víc. Ten dodal hlas, ten výraz, ten lyriku, ten sociálně politickou kriti celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Tajně naživu: perspektivy vtělené zkušenosti v taneční improvizaci

Nová kniha z Nakladatelství AMU v českém kontextu poprvé podrobně přibližuje téma taneční improvizace nebo tak celý článek