zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Prázdninové putování za výstavami III

Z tvorby Salvadora Dalího

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Při cestách za výstavami stojí za to pozdržet se i v západních Čechách. Přímo v Plzni se po Váchalovi a Kubinovi nabízí další lákadlo – Salvador Dalí v Západočeském muzeu. Do 30. srpna si mohou návštěvníci prohlédnout přes sto litografií – ilustrací k Dantově Božské komedii, menší bronzové plastiky, keramické talíře a malované kachle, celkem 200 prací katalánského surrealisty a jednoho z nejproslulejších uměleckých exhibicionistů, Salvadora Dalího (1904 – 1989). Jak známo vytvářel Dalí ovlivněn Freudem nejen surrealistické obrazy vyznačující se skvělou kreslířskou a malířskou technikou renesačních mistrů ale také grafiku, bronzovou plastiku, keramiku, fotografie a zasahoval i do filmu - s Luisem Bunuelem se podílel v roce 1928 na vzniku kultovního „Andaluského psa“.

Do plzeňského muzea byla díla zapůjčena ze soukromé galerie v Domě U Bílého jednorožce v Praze na Staroměstském náměstí – kde mimochodem jsou k vidění i k zakoupení další Dalího grafiky- jejíž majitel Zdeněk Kočík pochází z Plzně a v Plzni už minulý rok pomáhal organizovat výstavu Andy Warhola. V expozici se nachází Dalího práce s typickými náměty jako je slon na pavoučích nohách, roztékající se hodiny a všudypřítomní mravenci, květiny, jídla i malované kachle s koňmi.
Další část výstavy představuje dvacet fotografií Salvadora Dalího od Václava Chocholy. Dalí si pronajal v Paříži luxusní apartmá v hotelu Meurie, kde celoročně pobýval a pracoval. V roce 1969 dovolil Václavu Chocholovi, aby s ním zde strávil jeden týden a fotografoval ho. Něco podobného už se žádnému fotografovi nepodařilo a fotografie Dalího, které takto vznikly, jsou považovány za jedny z nejlepších.

Když už budete v budově Západočeského muzea a zajímá vás divadlo, nezapomeňte se podívat na „Na scénu“ - výstavu plzeňské scénografie v průběhu století v levé části 1. patra. Výstava sleduje vývoj scénických řešení v plzeňském divadle v průběhu století na výtvarných návrzích a maketách, nejstarší exponát pochází z roku 1914 a nejnovější ze současných inscenací.
„Divadelní zákusek“ ke kávě je přichystán v muzejní kavárně – návrhy kostýmů bývalého tanečníka a od roku 1998 kostýmního výtvarníka Romana Šolce, který vytvořil např. garderobu pro místní balety Někdo to rád horké, Dáma s kaméliemi a Čachtická paní, pro pražské muzikály Golem, Kleopatra, Kladivo na čarodějnice a další a který spolupracuje vedle plzeňského Divadla J.K. Tyla rovněž s Národním divadlem a Státní operou v Praze. Obě divadelnické výstavy potrvají do 30. září.

V objektu barokního kláštera v Mariánské Týnici vystavuje Václav Fiala své sochy jako „Poctu Santininu“.
V Pošumaví v galerii na hradě Klenová u Janovic nad Úhlavou začíná 1. srpna pravidelná přehlídka evropských diplomantů Start Point 2009.

3.8.2009 23:07:40 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Hádka o umění v divadle Reduta

Petr Kubes, Petr Bláha a Pavel Čeněk Vaculík (Obraz)

Slavná komedie Yasminy Rezy Obraz slaví 30 let. A nemohla si dopřát lepší oslavu než premiéru26. 4. 2024 od 19 celý článek

další články...

HUDBA

Anna K. představila svoje Údolím včel

Anna K. ve Fóru Karlín

Dlouholetá populární stálice na české hudební scéně, zpěvačka Anna K., po šesti letech opět vystoupila a to 25 celý článek

další články...