zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 14. týden

Edvard Munch

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Brána poznání Edvard Munch (Vysílání: 06.4., 16.05 hod., ČT2)
Norský malíř E. Munch 1863–1944), dodnes vlivný představitel soudobé moderny Norska, střední Evropy a Německa.
Vyrostl z duchovní atmosféry secese a jeho malířské dílo má některé charakteristické rysy tohoto slohu. Studoval na kreslířské škole v Oslu, kde byl ovlivněn naturalismem, francouzskými impresionisty a postimpresionisty (zvláště Gauguinem a Seuratem). Jeho vyhraněné poetické dílo inklinuje k symbolismu a stalo se východiskem pro expresionismus.
Obraz Ráno - Dívka sedící na posteli z roku 1884 reprezentuje Munchovo naturalistické období a byl i vybrán jako reprezentant norského umění u příležitosti Světové výstavy v Paříži v roce 1889. Berlínskou výstavou v roce 1892 výrazně ovlivnil expresionistickou skupinu Die Brücke a přispěl k vzniku berlínské Secese. V českém prostředí se stal známým po výstavě v roce 1905, kterou se nechala inspirovat umělecká skupina Osma.
Jeho známé obrazy jsou: Nemocné dítě, Výkřik, Madonna, Smrt v pokoji nemocné nebo Tanec života.
Nacisty byly jeho obrazy v roce 1937 vyřazeny z německých muzeí jako „zvrhlé umění“. Celkem Edvard Munch ve svém odkazu zanechal 1 008 maleb, 15 391 grafických listů, 4 443 kreseb a akvarelů a šest soch.

Výtvarnické konfese Luděk Tichý (Vysílání: 06.4., 16.55 hod., ČT2)
Niterná vyznání, rekapitulace a úvahy nad životem a prací. Série exkluzivních portrétů českých výtvarníků ukazuje, jak mnohovrstevnaté může být uvažování o umění a jak spletité jsou cesty v jeho dosažení. Tento díl představuje sochaře Luďka Tichého.

Svět Ludvíka Bluma (Vysílání: 07.4., 12.00 hod., ČT2)
Malíř Ludvig Blum se sice narodil na Moravě, ale jeho životní pouť ho zavedla do Palestiny, pozdějšího Izraele. Po jeho stopách se vydal režisér Aleš Lowák.

Rajské zahrady II (13/13) Brněnské městské parky (Vysílání: 10.4., 16.20 hod., ČT2)
Poslední díl cyklu zavede Arnošta Goldflama a Josefa Poláška do Brna nejen z patriotismu. Staré brněnské městské parky představují unikátní kolekci stylů a přístupů k zahradní tvorbě. Park Lužánky založený již v 18. století na barokní osnově se proměnil v přírodně krajinářský park - v současnosti dotvořený umělou připomínkou říčky Ponávky, která tudy kdysi protékala. Jedná se o nejstarší veřejný park na území ČR, který má status národní památky již od poloviny 19. století. Také Denisovy sady vznikající těsně po Napoleonských válkách mají jedno prvenství: jedná se o nejstarší park založený zemskými stavy. Jeho podoba prošla mnoha rekonstrukcemi - ta poslední z počátku tohoto století získala cenu Obce architektů GRAND PRIX 2004. Arnošt Goldflam a Josef Polášek sice ztratí hned na počátku dílu své psy, ale nikoliv humor. S osobitým šarmem představí parkové úpravy hradu Špilberk, Tyršův sad a Kraví horu, ta byla vybrána jako zástupce všech zdánlivě obyčejných parků, které však mají obrovský význam pro život města. Konec dílu zastihne oba protagonisty s hlavou v oblacích: pouť balónem symbolicky uzavírá cestu po rajských zahradách současnosti.

Toulky s Ladislavem Smoljakem (2/7) (Vysílání: 10.4., 17.50 hod., ČT2)
Ladislav Smoljak milým způsobem připomíná některá historická fakta o slavných lidech na místech, kde prokazatelně pobývali. Chodí po hradech, zámcích, městech a vesnicích a vypráví... Jeho dnešní putování bude po Bečově nad Teplou, Krásně a Karlových Varech za skladatelem Josefem Labitzkým. Ten jako autor ve své době úspěšně konkuroval i rodině vídeňských Straussů. Jeho lázeňský orchestr úspěšně koncertoval po celé Evropě a byl ozdobou koncertních síní ve Vídni, Varšavě, Londýně i Petrohradu. Narodil se v létě roku 1802 v Krásně u Bečova. Již rok po narození se ale rodiče přestěhovali do Bečova, městečka ležícího v hlubokém údolí říčky Teplé, kudy vedly odedávna staré obchodní cesty. Po ukončení hudebního vzdělání a začátcích v kočovných kapelách nastoupil Josef Labitzký do proslulého orchestru v Mariánských Lázních. Jeho skvělá hra mu přinesla angažmá i ve švýcarském Bernu či v Mnichově v orchestru ruského vyslance Voroncova-Duškova. Jeho hudební dráha pokračovala v Karlových Varech, kde se v roce 1824 oženil s dcerou bečovského starosty. O jedenáct let později zde začal budovat svůj lázeňský orchestr i kariéru slavného skladatele. Více jak tři sta polek, kvapíků, pochodů, čtverylek a hlavně valčíků mu vysloužilo přídomek - král českého valčíku.

Památky na prodej Zámek Nemilkov (Vysílání: 10.4., 18.05 hod., ČT2)
Deset kilometrů jižně od Klatov stojí zajímavý historický zámecký areál, jehož hospodářská část nesloužila jako jinde k pěstování zemědělských plodin, ale fungovala jako slavná lesní školka, která zásobovala svými odolnými sazenicemi lesy v celé Evropě. Předváleční majitelé Nemilkova byli po 2. světové válce odsunuti do Německa a na zámku a statku hospodařilo družstvo. Areál zámku je dnes v držení několika majitelů - zmíněného družstva, obce i soukromých vlastníků. Ti všichni se však dohodli na společném prodeji.

5.4.2010 10:04:22 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin celý článek

další články...