zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Večer na téma: Vycpaní a vytesaní

Pomník Sv. Václava

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Večer na téma Vycpaní a vytesaní tentokrát představí v kratších dokumentech nejrůznější pomínky, event. jejich autory na území České rpeubliky. Divákům mohou posloužit jako dobrý tip k osobní návštěvě některých míst.

Příběh bronzového patrona (Vysílání: 01.8., 20.00 hod., ČT2)
„Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, nedej zahynouti nám ni budoucím“ – hlásá nápis na jezdecké soše svatého Václava, která je dominantou stejnojmenného náměstí a byla němým svědkem všech převratných událostí v dějinách naší země. Její vznik provázely skandály a technicky se jedná o vskutku unikátní dílo. V roce 1912 je vytvořil Josef Václav Myslbek. Kolem základny má rozestaveny sochy českých patronů: svatou Ludmilu, svatou Anežku Českou, svaté Prokopa a Vojtěcha.

Pomník a město (Vysílání: 01.8., 20.15 hod., ČT2)
Pomníky jsou zcela samozřejmou součástí městského prostředí. Spoluvytvářejí genius loci, splývají s městem do neoddělitelného celku. U nás již od středověku známe příklady monumentálních pomníků oslavujících světce i panovníky. Skutečná pomníková vlna však začala až v 19. století. Pomníky připomínají významné osobnosti a události, a jsou chápány pouze jako díla vynikajících českých sochařů - Myslbeka, Suchardy, Šalouna, Štursy, Kafky, Pokorného a dalších. Již méně je známo, že na všech pomnících měli významný podíl i architekti. Řešili totiž většinou nejenom sokl pomníku a jeho dekorativní část, ale měli rozhodující slovo při koncepci celé skupiny, stanovení měřítka a situování pomníku v rámci městského prostoru. Úspěch pomníku totiž závisí na jeho situaci, urbanistickém kontextu, měřítku, horizontu sochy, tvaru a formě soklu apod. Na některých významných pražských příkladech si tak můžeme doložit dílo Aloise Dryáka (sv. Václav, František Palacký), Antonína Pfeiffera (Jan Hus), Josefa Gočára (Hana Kvapilová), Pavla Janáka (Svatopluk Čech), Jaroslava Fragnera (Alois Jirásek, Božena Němcová), Jana Sokola (Jaroslav Vrchlický), bratrů Štursových (Stalinův pomník).

O J. V. Myslbekovi (Vysílání: 01.8., 20.25 hod., ČT2)
V dokumentu z roku 1969 vypráví profesor Václav Vilém Štech o velkém sochaři Josefu Václavu Myslbekovi. Seznamuje s uměleckým procesem zrání až k symbolu trvání Myslbekovy tvorby - jezdecké soše svatého Václava.

Prace (Vysílání: 01.8., 20.50 hod., ČT2)
"Třeba tady byli pracovití lidé," špitla paní Marie těsně předtím, než utekla do kuchyně chytit utíkající polévku. Je to krásná krajina. A byla by i líbezná, kdyby člověk nenarážel všude na pomníky, masové hroby, na válečné mapy, portréty generálů a vojevůdců, uniformy z časů Napoleona I. Je to zakrvácená krajina zvaná od města Austerlitz. Aby tady u Slavkova, ve vesnici Prace, mohla vyrůst Mohyla míru, museli tu za mlhavého prosincového dne umírat mladíci nejméně čtyř národů. Vesnice se totiž původně jmenovala zřejmě Práče. Ves Práčů, tedy rodiny pana Práče, nebo ves práčů. To byli buď lidé, kteří prali prádlo, anebo se prali. Pak by tedy práč, byl vlastně rváč. Možné je podle jazykovědy obojí, protože slova "prát" a "prát se" se v češtině liší jen tím zvratným zájmenem. Tudíž mohli vesnici klidně založit pradleny, rváči ale třeba - a to je novější výklad - i vojáci. Ani ne tak proto, že o vojácích lze s klidným svědomím prohlásit, že se perou, ale spíš kvůli jiné souvislosti mezi práči a vojáky: "práči" se říkalo tzv. prakostřelcům, tedy určitému druhu vojáků - střelcům z praku.

Příběh kamenných bot (Vysílání: 01.8., 20.55 hod., ČT2)
Přírodní plastiky mají u nás tradici. U Kunštátu na Moravě místní amatér J. Rolínek vytesal do skály hasičskou sekerkou patnáctimetrový pomník T. G. Masaryka. Monumentální dílo se stalo předmětem zloby německých okupantů i komunistických tajemníků. Proto bylo systematicky ničeno, až zbyly jenom boty v mnohonásobně nadživotní velikosti, na které nezasvěcený divák užasle zírá...

Stalinův pomník 1962 (Vysílání: 01.8., 21.10 hod., ČT2)
Bourání Stalinova pomníku bylo nesporně osudovým okamžikem. Byla to naděje, že se společnost symbolicky rozloučí s totalitním kultem. Dokument zachycuje nejen tři hlavní odstřely tohoto "vykřičníku století", ale obsahuje i záběry z jednání kolaudační demoliční komise, která odstřely připravovala. Při likvidaci a odstřelu pomníku Stalina v Praze na podzim roku 1962 zahynul jeden člověk.

Gottwald - Odkud a kam (Vysílání: 01.8., 21.20 hod., ČT2)
Dokument Radima Procházky se zamýšlí nad paradoxy počátku a konce života "dělnického prezidenta" Klementa Gottwalda. Pátrá po jeho rodném domě a toto hledání konfrontuje s megalomanským monumentem socialistické moci, Památníku na Vítkově.

Příběh vycpaného poručíka (Vysílání: 01.8., 21.40 hod., ČT2)
Hlídací psi slouží člověku od nepaměti, v Čechách pak od doby Koziny a Psohlavců patří k jejich povinnostem střežit i státní hranici. V depozitáři Policejního muzea je dnes mírně od molů prožraný exponát - vlčák Argo - který se ze všech svých kolegů nejvíce proslavil v boji s narušitelem, byl několikrát raněn, kázeňsky odměněn před nastoupenou jednotkou i služebně povýšen, o kterém byly natáčeny filmy a jemuž se chodily obdivovat školní výlety i tématické zájezdy pracujících. Dneska to zní jako absurdní anekdota, ale ještě před pár lety to kolem "železné opony" zas až tak velká legrace nebyla.

25.7.2010 21:07:10 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin celý článek

další články...