zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Studentský snímek Graffitiger nominován na Oscara

Z filmu Graffitiger

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Absolventský film GRAFFITIGER režiséra Libora Pixy byl nominován na prestižní ocenění studentský Oscar. Oznámila to americká Akademie filmového umění a věd. Animovaný Graffitiger se prosadil do výběru pěti nejlepších zahraničních snímků v konkurenci více než padesáti filmů z 32 zemí z celého světa. Vítěz bude vyhlášen na závěrečném ceremoniálu 11. června 2011 v Beverly Hills.

Kvalitu animovaného filmu Graffitiger, který vznikl v koprodukci mladé producentky Pavly Kubečkové ze společnosti nutprodukce a FAMU, potvrzují i další ocenění. Na podzim vyhrál animovanou sekci festivalu FAMUFEST, následovala Cena Magnesia – Český lev za nejlepší český studentský film roku 2010. V současné době je Graffitiger s velkým ohlasem u diváků i kritiky uváděn na několika tuzemských a zahraničních festivalech.

Film vypráví příběh namalovaného osamělého graffiti-tygra, jehož domovem jsou zdi a fasády pražských domů. Město plné posprejovaných špinavých uliček a zákoutí je divokou džunglí, kde tygr hledá cestu ke své ztracené lásce. Graffitiger nabízí netradiční pohled na Prahu, objevují se v něm jak známá panoramata, tak i místa většině lidí skrytá. Natáčelo se celkem v šesti pražských čtvrtích, na více než padesáti různých lokacích, což je na desetiminutový animovaný film velmi nezvyklé.

Příprava a tvorba tohoto snímku byla poměrně náročná, Libor Pixa na něm pracoval déle než rok. Film je zpracován atraktivní kombinovanou technologií 2D - kreslené animace a reálně natočených záběrů s herci. Nejprve tedy bylo nutné veškeré záběry natočit na digitální kameru s vysokým rozlišením (4K) a teprve poté začít animovat. Neméně obtížné bylo najít dostatečné finanční zdroje. Možnosti FAMU neodpovídaly náročnosti a rozpočtu projektu, takže bylo nutné hledat jinde. To se nakonec podařilo díky spolupráci s producentkou Pavlou Kubečkovou ze společnosti nutprodukce, která se v Česku snaží objevovat nové filmové talenty a pomáhat jim s realizací jejich projektů. Vznik filmu podpořil i Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie.

A jak vzpomíná na realizaci filmu režisér Libor Pixa? „Natáčení mého absolventského filmu Graffitiger bylo velmi zajímavou zkušeností. I když jde o animovaný film, strávili jsme mnoho času natáčením venku, v pražských ulicích a snažili jsme se zachytit atmosféru, život velkoměsta se všemi radostmi a strastmi. To byl také jeden z mých cílů při psaní scénáře - nesedět pouze před obrazovkou počítače, ale jít ven, do ulic a vyzkoušet si, jaké je to točit v exteriérech s větším štábem. Myslím, že natáčení si všichni užili, což se projevilo i na výsledné podobě filmu. Jsem hrdý, že Graffitiger sbírá body jak u laické, tak i odborné veřejnosti. Zároveň jsem si jistý, že to není pouze má zásluha. Skvělou práci na filmu odvedl celý štáb v čele s producentkou Pavlou Kubečkovou, precizním kameramanem Janem Šustrem, trpělivým a nápaditým střihačem Otakarem Šenovským, ostříleným zvukařem Markem Musilem či talentovanou skladatelskou dvojicí Michal Reynaud a Luka Křížek. Jsem rád, že jsem měl k dispozici tyto talentované tvůrce, kteří ochotně naslouchali a profesionálně zhmotňovali mé představy."

Graffitiger je aktuálně k vidění na festivalu Anifilm v Třeboni, kde soutěží v rámci přehlídky česko-slovenských filmových škol. Na přelomu května a června se představí na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

9.5.2011 11:05:06 Redakce | rubrika - Filmová scéna