zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmfest - festival německy mluvených filmů

Z filmu Kdo, když ne my

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Již po šesté se letos ve dnech 19. až 28. října 2011 uskuteční v Praze a Brně festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST, který pořádají Goethe Institut v Praze, Rakouské kulturní fórum a Švýcarské vyslanectví ve spolupráci s pražskými kiny Lucerna a Evald a brněnským kinem Art.

V sekcích REBELOVÉ, NA PRAHU, DIE DOKU a ZEĎ (u příležitosti 50. výročí stavby Berlínské zdi) uvidíte nové hrané a dokumentární filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska a opět se můžete těšit na zajímavé hosty.

Sekce festivalu REBELOVÉ představuje lidi, kteří našli odvahu stát si za svým přesvědčením a plout proti proudu. Oceněný hraný debut dokumentaristy Andrese Veiela s výmluvným názvem Kdo, když ne my je jedním z vrcholů této sekce. Film získal v letošním roce bronzovou Německou filmovou cenou a nabízí pohnutý náhled do života před tzv. Německým podzimem v roce 1977 a do extrémního milostného vztahu, který je úzce spjat s historickými událostmi předcházejícími útokům teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF). Rovnou ze soutěže letošního karlovarského filmového festivalu přichází snímek Lollipop Monster. Dvě blízké přítelkyně, které se společně vehementně brání mlčení a chladu okolí, jsou hlavními postavami příběhu o divokém dospívání prolnutého komiksovými vsuvkami a hudebními klipy. Velkodramatem z Německa je Poll v režii Chrise Krause vyprávějící o zvratech v Evropě v létě 1914, těsně před vypuknutím první světové války. Život na estonském statku Poll se navždy změní, když se 14letá aristokratka Oda rozhodne pomoci těžce raněnému estonskému anarchistovi a spisovateli. Dívka se řídí hlasem svého srdce a jedná tak proti přesvědčení své rodiny – až propukne boj na život a na smrt. Rakouská režisérka Marie Kreutzer pak přiveze do Česka svůj debut Bez otce promítaný letos v rámci soutěžní sekce festivalu Berlinale a v Grazu na Diagonale 2011, kde toto intimní drama ověnčily hned čtyři trofeje. Pohnutá cesta dodnes citově zmatených potomků obyvatel jedné hippies komunity do vlastní historie je poznamenána letitým tajemstvím jejich rodičů.
Filmy v sekci NA PRAHU vyprávějí o lidech, kteří se ocitají „ na prahu“ jiného světa – na prahu mezi štěstím a neštěstím, mezi realitou a fantazií, mezi životem a smrtí. Švýcarský snímek Nemocniční piráti vypráví o pětici teenagerů na oddělení pro léčbu rakoviny. Čtyři mají rakovinu, jeden čeká na určení diagnózy – jak se vypořádávají se situací, kdy se ocitají na prahu jiného světa? Ve snímku Smrt podle plánu se zase renomovaný švýcarský lékař rozhodne dát přednost smrti před životem s psychickou nemocí. Nově do českých kin přichází také úspěšný švýcarský thriller Pastýřova panenka režiséra Michaela Steinera. Příběh o chtíči a šílenství, důvěře a zradě je nervydrásajícím hororem odehrávajícím se v kulisách Švýcarských Alp. Dle švýcarské kritiky film působí jako lavina: strhující, brutální a neodolatelný. Ve filmu Můj nejlepší nepřítel úspěšného režiséra Wolfganga Murnbergera si vynikající herci Moritz Bleibtreu a Georg Friedrich hrají na kočku a myš a jejich hon za pravdou, uměním a láskou je velice působivý.

Sekce ZEĎ má připomenout 50. výročí stavby Berlínské zdi. Filmy v této sekci ovšem rozhodně nepřinášejí zjednodušující nebo úlevné pohledy na německou minulost, nýbrž naopak představují široké spektrum filmových zpracování tématu stavby zdi. DAS FILMFEST tak uvede neobvyklou satirickou road-movie Sváteční řidiči režiséra Gerharda Kleina, který s ironickým podtónem vykresluje absurdity života v 60. letech minulého století na východní straně Berlínské zdi. Autor scénáře Wolfgang Kohlhaase loni získal na Berlinale cenu Zlatý medvěd za celoživotní dílo (Léto v Berlíně, Whisky s vodkou atd.).

V sekci DIE DOKU představuje DAS FILMFEST výběr nejzajímavějších dokumentárních filmů. Sekce již má v rámci festivalu tradici a filmy v této sekci patří každoročně k magnetům pro publikum. Letos bude uveden např. rakouský dokumentární film Bock for President o Vídeňance Ute Bock, která ukazuje, jak mnoho lze dosáhnout díky angažovanosti jednotlivce. Snímek Tinguely zachycuje strhující životní osud velkého švýcarského umělce Jeana Tinguely. V nekonvenčním filmu Naše rajská zahrádka nahlíží režisér Mano Khalil do multikulturního soužití ve švýcarské zahrádkářské kolonii, kde žijí se starousedlíky přistěhovalci z 20 různých zemí.

17.10.2011 23:10:02 HelKo | rubrika - Filmová scéna

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Filmová scéna

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Hádka o umění v divadle Reduta

Petr Kubes, Petr Bláha a Pavel Čeněk Vaculík (Obraz)

Slavná komedie Yasminy Rezy Obraz slaví 30 let. A nemohla si dopřát lepší oslavu než premiéru26. 4. 2024 od 19 celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...