zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Česká centra ve světě oslavují výročí Jiřího Trnky

Z filmu Jiřího Trnky Ruky, 1965

autor: archiv   

zvětšit obrázek

U příležitosti 100. výročí narození Jiřího Trnky, které bylo zařazeno do oficiálního seznamu výročí UNESCO pro rok 2012, připravila Česká centra ve spolupráci s partnery prezentační projekt pod názvem: „JIŘÍ TRNKA: VE SLUŽBÁCH IMAGINACE“. Kurátorky Lucie Vlčková z UMPRUM a Michaela Mertová z NFA vytvořily panelovou výstavu představující reprezentativní výběr z Trnkovy rozsáhlé tvorby. Výstava začala v Mnichově 21. února a potrvá do 9. března 2012. Trnkovo významné jubileum bude v rámci sítě Českých center a zastupitelských úřadů připomenuto díky projektu v různých formách (výstava, filmové retrospektivy, jednotlivé projekce, účast na festivalech animovaných filmů, přednášky, workshopy) po celém světě.

Přehledová expozice připravená pro Česká centra představuje reprezentativní výběr z Trnkovy rozsáhlé tvorby. Tematický průřez napříč výtvarnými obory, ve kterých se umělecky realizoval, poskytuje komplexní pohled na jeho mnohovrstevnatou tvorbu prostřednictvím obrazových panelů s doprovodnými texty, zdůrazňujícími obsahové a formální aspekty díla. Skenované originály a kvalitní fotografie divákům přibližují klíčové návrhy a realizace knižní tvorby a užité grafiky, volné tvorby (kresbu, malbu, plastiku) a samozřejmě loutkářské, divadelní a filmové tvorby. Opomenuty nejsou ani Trnkovy významné příspěvky v oboru výstavnictví, reprezentované instalacemi na světových výstavách Expo’58 Brusel a Expo’67 v Montrealu. Zvýšenou pozornost prezentace zaslouženě věnuje Trnkově filmové tvorbě a poukazuje k jeho zásadní roli ve světově proslulé tradici české animace. Na dokumentačních fotografiích, technických scénářích, návrzích, loutkách a rekvizitách je sledován vývoj od Trnkových začátků v oblasti kresleného filmu (Zasadil dědek řepu, Zvířátka a Petrovští, Pérák a SS), přes objevování možností technologie loutkového filmu (Špalíček, Císařův Slavík)) a zpracování literárních adaptací (Staré pověsti české, Román s basou) až po vrcholná díla z poslední dekády Trnkova života (Sen noci svatojanské, Kybernetická babička, Archanděl Gabriel a paní Husa, Ruka). Součástí výstavy jsou i filmové projekce vybraných filmů, včetně krátké autobiografické smyčky.

„Na rozdíl od Karla Zemana je Jiří Trnka v Německu prakticky neznámý. Proto jsem ráda, že můžeme u příležitosti stého výročí jeho narození prostřednictvím výstavy a filmových projekcí představit tuto zakladatelskou osobnost českého animovaného filmu širší veřejnosti, a nepochybuju o tom, že obojí vzbudí velký zájem,“ říká Zuzana Jürgens, ředitelka Českého centra Mnichov.

Kromě výstavy připravilo České centrum Mnichov od 9. do 11. března ve Filmmuseu Mnichov projekci výboru Trnkových filmů, mj. Kybernetické babičky, Snu noci svatojánské anebo Ruky.

5.3.2012 17:03:14 Redakce | rubrika - Z Českých center

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Divadlo LETÍ představí příběh Olive Oylové

LÁSKA/Argumentační cvičení (zkouška)

Nekompromisní text izraelské autorky Sivan Ben Yishai LÁSKA/Argumentační cvičení, bourá veškerá tabu týkající celý článek

další články...

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa celý článek

další články...