zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Muzeum v Jesenici představí Karty osudu

Vykládací karty Emy Destinnové

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Do říše tajemna, smrti, falše, žárlivosti ale i naděje, lásky a nenadálé radosti, do světa velkých pánů, milenek, vojáků a vdov vstoupíte, navštívíte-li výstavu „Karty osudu – Z historie vykládacích karet“ ve Vlastivědném muzeu v Jesenici u Rakovníka. Ojedinělou výstavu pořádá občanské sdružení Club sběratelů hracích karet v spolupráci s Městským muzeem TGM v Rakovníku. Otevřená bude od 13. července do 23. září 2012.

„Výstava nás zavede do tajemné oblasti magie a věštění budoucnosti, kterou představují právě vykládací karty. Pozoruhodné jsou třeba karty nesoucí jméno nejslavnější francouzské vědmy Mademoiselle Lenormand, ale i karty lidového vykladačství a také díla naprosto svébytná, které se zaškatulkování brání,“ říká Petr Bílý, předseda Clubu sběratelů hracích karet. K největším raritám výstavy patří ručně malované originály vykládacích karet od Emy Destinnové, které jsou v Jesenici vystaveny úplně poprvé. Světoznámá operní pěvkyně je vytvořila patrně v krušných letech 1916-1918, kdy jí coby údajné špiónce rakouská policie nařídila domácí vězení. Překvapením bude určitě i ukázka různých variant astrologických vykládacích karet Giovanniho Babtisty Seniho, osobního astrologa Albrechta z Vajdštejna.

Výstava zahrnující přes 100 vybraných exponátů se zaměřuje zejména karty českého původu. Ty reprezentují hry z dílen Antonína Bernáška a Filipa Fischla v Praze, Josefa Landfrase z Jindřichova Hradce nebo bratrů Willnerových z Teplic. Kromě karet inspirovaných krásnou a obratnou Slečnou Lenormand výstava zahrnuje i půvabné karty lidového vykladačství. Nechybějí ani unikátní návrhy tarotových karet A. R. Svobody z roku 1947, které se po změně poměrů už nestihly dočkat vydání. Expozici doplňuje také zajímavá informace o vývoji českých tarotových karet.

„Návštěvníci se mohou projít se časem 200 let nazpátek a sledovat vývoj vykládacích karet od pouťových planetek z 19. století až k dílům současných autorů jakými jsou třeba Iva Hüttnerová nebo Inka Delevová,“ říká Petr Bílý, znalec karetní historie a aktivní sběratel. Jeho sbírka čítající přes 3000 balíčků hracích i vykládacích karet patří dnes k největším kolekcím u nás i v Evropě.

V červenci a v srpnu je výstava otevřena od úterý do pátku od 8.30 do 15.30, v sobotu a v neděli od 9.00 do 17.00. V září je v uvedených hodinách otevřeno v úterý, ve čtvrtek, v pátek a o víkendech. Vstupné je 30 Kč pro dospělé a 15 Kč pro děti.

9.7.2012 13:07:37 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Patrik Lančarič: Zlín už ke mně přirostl

Patrik Lančarič

Setkání s Patrikem Lančaričem, uměleckým šéfem činohry Městského divadla Zlín, nebylo náhodné. Portál Scena.cz celý článek

další články...

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...