zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jonas Mekas ...Pokračuji v cestě

Jonas Mekas ...Pokračuji v cestě

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Centrum současného umění DOX připravilo výstavu tvorby Jonase Mekase, legendární postavy americké filmové avantgardy. První obsáhlejší přehlídka tohoto autora v ČR se otevírá měsíc potom, co se dožil devadesáti let. Přináší díla z autorova posledního tvůrčího období spolu s projekcemi jeho filmů z předešlých desetiletí. Výstava potrvá do 22. dubna 2013.

Jonas Mekas pochází z Litvy a svou uměleckou dráhu začal jako básník. Po několika letech v utečeneckých táborech po 2. světové válce emigroval do New Yorku. Brzy se zde zapojil do hnutí amerického avantgardního filmu a stal se jeho přední osobností jako organizátor, kritik, vydavatel i filmový tvůrce. Roku 1954 začal se svým bratrem vydávat časopis Film Culture, který se stal záhy nejdůležitějším periodikem o filmu v USA. Roku 1958 začal psát svůj legendární sloupek Movie Journal v týdeníku Village Voice. Je zakladatelem Anthology Film Archives, jedné z nejvýznamnějších světových sbírek avantgardních filmů s archivem a kinem. Během svého života uveřejnil také přes dvacet knih prózy a poezie, jež byly přeloženy do dvanácti jazyků. Mekas je považován za průkopníka deníkové formy ve filmu a jeho filmy jsou k vidění ve sbírkách předních světových muzeí. Od roku 2000 rozšířil své dílo o videoinstalace, jež vystavoval v řadě institucí po celém světě.

Výstava v Centru současného umění DOX klade důraz na Mekasovu tvorbu z nedávné doby. Vrchol expozice představuje umělcovo poslední dílo Nepoužité záběry z života šťastného muže (Out-Takes from the Life of a Happy Man, 2012) a videoinstalace nazvaná Projekt 365 dní (365 Day Project, 2007). Tato práce, která vznikla původně pro internet, obsahuje tři stašedesát pět krátkých filmů, jeden pro každý kalendářní den v roce. Součástí videoinstalace je také interaktivní verze projektu, ve které si divák pomocí QR kódů může prohlédnout video v mobilním telefonu. Projekt 365 dní tak představuje reakci na nové komunikační možnosti internetu a sociálních sítí. Mekase přivedla k práci s internetem snaha najít pro svou tvorbu nové publikum. Poprvé se o to pokusil dílem nazvaným Prvních 40 (The First 40, 2006), v němž použil materiál z dřívějších filmů, speciálně sestříhaných pro internet.

Výstava je doplněna pěti speciálními projekcemi, mezi nimiž jsou klasické šestnácti-milimetrové filmy jako Walden: Deníky, poznámky a skici (Walden: Diaries, Notes and Sketches, 1969), Vzpomínky na cestu do Litvy (Reminiscences of a Journey to Lithuania, 1972) a Ztracen, ztracen, ztracen (Lost Lost Lost, 1976).

Pražská výstava navazuje na přehlídky Mekasova díla uspořádaných k jeho devadesátinám v několika předních mezinárodních institucích - Centre Georges Pompidou v Paříži, Serpentine Gallery v Londýně a British Film Institute Southbank Gallery v témže městě. Výstava se koná za laskavé podpory Velvyslanectví Litevské republiky v Praze. Kurátorem výstavy je Jaroslav Anděl. K výstavě vychází katalog s texty Jonase Mekase, Benna Northovera a Jaroslava Anděla.

4.2.2013 22:02:45 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...