zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Finále Plzeň uvede pocty Ester Krumbachové, Pavlu Kohoutovi

Ester Krumbachová (Zdroj: M. Fikejz)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Filmový festival Finále Plzeň, který je největší bilanční a soutěžní přehlídkou českého filmu, letos uvede pocty třem významným domácím osobnostem spjatým se světem stříbrného plátna: režisérce, scenáristce, výtvarnici a ženě mnoha dalších profesí Ester Krumbachové, která by se letos dožila 90 let, spisovateli Pavlu Kohoutovi, který oslaví 85. narozeniny, a výtvarníkovi a režisérovi filmů pro děti Břetislavu Pojarovi, kterému by letos bylo také 90 let. Návštěvníci se tak během sedmidenního festivalu, který proběhne od 21. do 27. dubna 2013 tradičně v krásném secesním prostředí Měšťanské besedy, setkají jak se snímky, na kterých se uvedené osobnosti podílely, tak i osobně s Pavlem Kohoutem při projekcích a debatách.

Další z velkých programových bloků bude tvořit retrospektiva dvou výrazných českých dokumentaristů Filipa Remundy (letos 40. narozeniny) a Víta Klusáka, v rámci níž diváci uvidí ve festivalové premiéře tři dokumenty ze série Český žurnál a kromě známých provokativních snímků jako Český mír a Český sen také řadu raných děl, zajímavostí, perliček a bonusů.
Celkově bude na festivalu uvedeno cca 170 filmů – kompletní česká hraná produkce za rok uplynulý od dubna 2012 do dubna 2013 (v soutěži nebo mimo soutěž), výběr toho nejlepšího a nejzajímavějšího z dokumentů roku 2012 (opět v soutěžní i nesoutěžní sekci), dále unikáty z archivů, které jinde nejsou k vidění, či další retrospektivy. Díky mezinárodním porotám nabízí festival pohled na český film zahraničníma očima.
V sekci Křídla slávy, která také vzdává hold významným jubilantům, se letos na Finále objeví filmy Juraje Jakubiska a Jiřího Menzela.
„Budeme také pokračovat v sekci ZOOM, která se zaměřuje na zahraničí,“ uvádí ředitel festivalu Ivan Jáchim. Po loňském Polsku se dostane do centra pozornosti Německo. „Naším cílem je seznámit diváky s tamější kinematografií a zdůraznit její kvality, umožnit srovnání české a německé tvorby a v neposlední řadě v rámci odborných panelů i neformálních setkání poskytnout tvůrcům prostor pro výměnu zkušeností,“ pokračuje Ivan Jáchim. V mezinárodních porotách, které hodnotí nové české dokumentární a celovečerní hrané filmy a udílejí cenu Zlatý ledňáček, také zasednou německé osobnosti. Pro zahraniční a domácí profesionály se stane součástí tradičních Industry Days i vydání „industry guide“ zaměřeného na Německo.
Součástí programu jsou také besedy s mnoha tuzemskými filmovými osobnostmi, projekce krátkých filmů, venkovní promítání zdarma, autorská čtení, projekce pro děti či výstava. Festival poprvé proběhl v roce 1968, po několika ročnících se na 20 let odmlčel. Na původní tradici se podařilo navázat po sametové revoluci. Vstupenky na letošní ročník budou v prodeji cca měsíc před zahájením.

18.2.2013 13:02:13 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Filmová scéna

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...