zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jaroslav Hašek - 130 let

Dobrý voják Švejk

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Dobrý voják Švejk
Rudolf Hrušínský v titulní roli filmového přepisu slavného humoristického románu Jaroslava Haška (1956). Dále hrají: E. Svobodová, J. Hlinomaz, F. Filipovský, M. Kopecký, S. Beneš, E. Fiala, J. Kemr, M. Nedbal, B. Karen, V. Leraus, S. Neumann a další. Kamera R. Stahl. Scénář a režie Karel Steklý.

Kdopak by neznal hrdinu nesmrtelného románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka, prototyp české národní letory? Už po mnoho desetiletí přináší toto Haškovo dílo čtenářům u nás doma i za hranicemi dobrou náladu a smích. Švejk se stal i podkladem k několika filmům českým a zahraničním. Nejznámějším z nich je dvoudílná adaptace, kterou v letech 1956 a 1957 natočil režisér Karel Steklý s Rudolfem Hrušínským v titulní roli. Rudolf Hrušínský i další představitelé Haškových postav - Svatopluk Beneš, Miloš Kopecký, Josef Hlinomaz, František Filipovský - naplnili klasickou obecnou představu o podobě hrdinů, kterou známe z Ladových ilustrací. V Dobrém vojáku Švejkovi vycházel Karel Steklý z prvního dílu románu, nazvaného V zázemí. Sleduje Švejka od vyhlášení války až po přeložení k marškumpanii do Českých Budějovic.
Dobrý voják Švejk je jedním z mála filmů, které u nás kvůli práci s drahým barevným materiálem vznikly ve dvou verzích. Každý sestřih byl vytvořen s použitím jiných klapek. Výsledkem jsou dvě téměř nerozeznatelné verze, které se však odlišují v řadě drobných detailů i v celkové metráži. Druhý díl Poslušně hlásím již existuje pouze v jedné verzi.
Vysílání: 01.5., 14.05 hod., ČT1; Opakování: 02.5., ČT1.

Toulavé house
Dokumentární film s hranými prvky vznikl jako připomínka velkého spisovatele a kritického humoristy Jaroslava Haška, jenž má v roce 2013 sto třicet let od narození a devadesát let od smrti. Režie Vít Olmer (Premiéra).
V tomto filmu tvůrcům nejde o to „oprašovat bustu“ geniálního spisovatele a natočit obvyklý jubilejní medailon, ale spíš o to, pokusit se Haškův životní osud co nejvíce přiblížit současníkům a v hraných scénkách oživit jeho chytrý humor a ironii.
Součástí dokumentu jsou vedle archivních záběrů setkání s českými „haškology“ (Radko Pytlík, ing. Richard Hašek) i s originálními propagátory Haškova díla z Norska a Maďarska. Film v hraných pasážích nejen předvádí slavné scénky ze Švejka, ale rekonstruuje například údajnou schůzku Jaroslava Haška s Benitem Mussolinim v Tridentu. Nechybí také řada happeningů v Haškově duchu, mezi něž patří i Švejkovo hlášení se do současné české armády na vojenském velitelství. Osvěžením filmu by měly být rovněž prolínající se ukázky z nezapomenutelného loutkového filmu Jiřího Trnky o Švejkovi. Vysílání: 30.4., 20.50 hod., ČT2.

28.4.2013 23:04:29 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...