zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pohledem romantika

Pohledem romantika

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Návštěvníci galerií s dušemi unavenými všemožnými koncepty a syrovostí současného umění se bez pochyb občerství na nové výstavě Národní galerie v Praze POHLEDEM ROMANTIKA.
Potěšující atmosféru navazuje hned instalace. Harmonie děl nevelkých formátů holandských a belgických mistrů 19. století a komorních prostorů salónků Salmovského paláce s původními podlahami, štuky, kamny ale i průhledy na město jakoby vystihovala touhy zjitřených romantiků po něčem jistém, neotřesitelném. Ne na všech obrazech se ale neobjevují jen idylické krajinky a pastýřské scény koupající se ve světelných vlnách nebo výjevy rodinného štěstí, romantická rozpolcenost přichází ke slovu v dramatických scénách temných mračen a stromů zmítaných poryvy větru nebo jen ve zlověstném přísvitu nadcházejících bouří.

Na výstavě zaujmou nejen dokonale a do nejmenších detailů realisticky propracované obrazy ale také takřka romantická osobnost jejich majitele, belgického sběratele Jefa Rademakerse. Tento velice úspěšný podnikatel v televizním průmyslu si našel vztah k umění až po své čtyřicítce, kdy jej jeho dosavadní život přestal uspokojovat. Opustil své povolání a začal jezdit po světě a studovat umění 19. století. Od toho již nebylo daleko k tomu, aby si obrazy začal také kupovat. Dnes jeho sbírka obsahuje na stovku děl belgických a holandských romantiků a patří k nejproslulejším soukromým kolekcím svého druhu na světě.
Výběrem exponátů vznikl před nedlouhou dobou soubor určený k poutím po evropských galeriích. První zastávkou byla v roce 2010 Ermitáž, dále například Umělecké muzeum v Tallinu, Národní muzeum v Rize, Gemeetmuzeum v Haagu a nyní Národní galerie v Praze. Umělecké instituce projevují o zapůjčení obrazů velký zájem nejen kvůli jejich výjimečnosti ale také kvůli tomu, že osvícený Jef Rademakers nevyžaduje za své obrazy žádné poplatky.
Záliby soukromých osob v roli sběratelů - takových jako Jef Rademakers - společně s nově probuzeným zájmem badatelů způsobily, že romantismus je opět ve fóru. Je spíše pravidlem v kunsthistorii, že opovrhované "nemoderní" styly v jakési přímé úměrnosti ke zrychlování doby začínají být po určitém čase opět objevovány a oceňovány (podobně jako např. historismus v architektuře).
Romantismus jako odklon od osvícenského racionalismu se projevil v širším evropském měřítku, v každé zemi měl však svá specifika. Pro holandské romantiky je příznačný návrat ke krajinomalbě Zlatého věku malířství v 17. a 18. století., zatímco pro Belgii je typická historická malba a návaznost na Rubense.
Současný český návštěvník na rozdíl od našich předků žádný z obrazů ještě vidět nemohl. Zásluhou Krasoumné jednoty totiž některé z nich navštívily Prahu už v době jejich vzniku ve 40. letech minulého století.
Výstava obsahuje mimo historických maleb celou škálu romantického repertoáru Je dělena do pěti sekcí. Hned v první místnosti začínají Zimní krajinou Andrease Schelfhouta "Krajiny". Dýchá z nich klid a vlahost letního dne jako např. z "rokokového" Odpočinku pod stromem J.G. Van Ravenswaye nebo z Měsíce žatvy Frederika Mariuse Krusemana ale i něco přízračného jako ze Stromů v bouři Pietera Kluyvera. "Mariny" jsou zastoupeny např. Ztroskotáním Christiana Kaunnemanse, mistrem "nokturn" byl Jacob Abels např. v obraze Za svitu měsíce, tajuplnou noční náladu zachycuje také Mnich meditující v noci u zříceniny F.M.Krusemana. Dalšími oddíly jsou " pohledy na města" a "figurální malba belgického biedermaieru", kde je nepřehlédnutelná ironická skica Starý zhýralec Basila de Loose.
Po prohlídce je možné pohodlně se usadit v přilehlých místnostech a věnovat se listování knihami o Holandsku či Belgii, podívat se na video, na němž se namalované krajiny promítají do současného holandského prostředí nebo si polámat hlavu v kvízu a sestavit si zátiší. V doprovodném programu přirozeně nechybí chybět komentované prohlídky, malířské dílny pro malé a o muzejní noci 8. června něco speciálního - výuka tanců 19. století.
Výstava "Pohledem romantika" probíhá v Salmovském paláci v Praze na Hradčanech do 1. září 2013.

28.5.2013 00:05:59 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...