zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mezinárodní projekt StartPoint má svého vítěze

Z tvorby Mately Bakuly

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na zahájení 11. ročníku projektu STARTPOINT, přehlídky diplomových prací studentů z 35 uměleckých škol z 16 evropských zemí, vybrala mezinárodní porota z 18 finalistů celkového vítěze a udělila pět dalších ocenění. Výstava projektu StartPoint v Centru současného umění DOX je pro veřejnost otevřena do 28. října 2013.

Hlavní cenu projektu StartPoint získala absolventka HKU Utrecht Matea Bakula, která porotu zaujala svými neokázalými sochařskými objekty, jejichž materiály na první pohled klamou svým vzhledem - pryskyřice je ve skutečnosti karamel, šedá plastová roura je plexi. „Drobná přesmyčka má tak někdy efekt kouzelnického triku,“ komentuje dílo jeden z členů poroty Radek Váňa. Vítězka výstavy má nyní možnost realizovat vydání autorského katalogu.

Porota udělila celkem čtyři čestná uznání autorkám Charlotte Dualé (KH Weissensee Berlin), Karen Kramer (Goldsmiths London), Abigail Sidebotham (RCA London) a autorovi Jaakku Pallasvuovi (KUVA Helsinki). Odměnění umělci v příštím roce absolvují měsíční rezidenční program v Praze, který má za cíl podpořit setkávání nadějných umělců a odborníků napříč zeměmi, tradicemi a žánry.

Charlotte Dualé zaujala porotu svou rozměrnou instalací barevných keramických objektů POWER, STABILITY, COORDINATION, kterou volně odkazuje na svět dostihů a závodních koní. Další tři ocenění umělci si jako formu diplomové práce zvolili video, každý k němu však přistupuje po svém. Karen Kramer ve svém tajemném sci-fi filmu propojuje svět vědy a fantazie. Dílo Jakka Pallasvua se naproti tomu hlásí k vlivu radikální francouzské esejistické filmové tradice, jeho video má však estetiku aktuální internetové kultury. Návštěvníci uvidí i skutečný příběh zneškodnění nevybuchlé německé bomby na území Walesu, který je pro autorku videa Abigail Sidebotham spouštěčem mnoha dalších interpretací.

Cenu Českých center, která umožňuje poznávací rezidenci v jednom z Českých center v zahraničí, získala Tereza Fišerová z VŠUP Praha za svou netradiční videoperformanci, kterou díky iluzi v zrcadle přenáší i do prostoru samotné výstavy, StartPoint během své existence přerostl z národní přehlídky diplomových prací studentů uměleckých škol v rozsáhlý projekt, který se zaměřuje na nastupující umělecké talenty po celé Evropě. Organizátoři projektu se snaží rozvíjet sbližování umělců i odborníků stále rostoucím počtem evropských repríz. Na výstavu v Centru současného umění DOX navážou další výběrové výstavy, které se letos budou konat v prostoru Zwarte Zaal na Královské akademii v Gentu, ve Victoria Art Center v Bukurešti a v Open Gallery, spravované Nadací Centrum současného umění v Bratislavě.

Výstava je pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech 6. září – 28. října 2013.

9.9.2013 17:09:45 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek


Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...