zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Walter J. Ciszek SJ: S Bohem v Rusku

Walter J. Ciszek SJ: S Bohem v Rusku

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Kniha S Bohem v Rusku mapuje 23 kněžských let v sovětských vězeních a sibiřských pracovních táborech Waltra J. Ciszka. Jeho autentické vyprávění je poutavé. Teeneger by knihu charakterizoval např. jako „trhák“. K podtržení musím přiznat, že se čte skutečně jedním dechem. Napětí, strádání, boj o holý život, ale také dostatečně hluboká reflexe vypravěče, to jsou patřičné ingredience, které dokáži přitáhnou a upoutat čtenářovu pozornost.

Titul S Bohem v Rusku vystihuje podstatu příběhu. Ve zvukové podobě zní také jako Sbohem, v Rusku. I takto má svůj význam. Walter J. Ciszek chce naplnit misijní poslání, proto můžeme zvukovou znělost vnímat jako loučení se svými přáteli a spolubratry. Cesty předurčené Bohem skýtají mnoho nástrah a zkoušek. Nejinak je tomu i v případě Ciszkově.

Čtenáře zaujmou už jeho začátky. V mládí ani v době středoškolských studií nic nenasvědčovalo o jeho kněžském předurčení. V tomto je nutné ocenit určitý Otcův humor. Autorova mladistvá rebelie se postupně přetavuje v cílevědomost a vytrvalost. Vedle zmíněného thrilleru, kterým příběh bezesporu je, vystupuje do popředí další silná deviza knihy – víra, pokora a oddanost Bohu.

Postupně se ukazuje, že veškeré nástrahy jsou ze strany Boha míněny dobře. Překonávání překážek víru utvrzuje a prohlubuje. Ciszek prochází několikaletými pobyty ve vězeních a následně v sibiřských táborech. Seznamuje čtenáře s jednotlivými spoluvězni, vyšetřovateli a následně i přáteli, věřícími. Právě působení Ducha Svatého na upevnění víry v těžkých podmínkách je důležitým poselstvím. Víra je podle mého na prvním místě.

Absurdity, které ho na jeho cestě potkávají, nejsou zase až tak důležité. Tvoří doplněk příběhu, dodávají trochu tepla a jara v drsných sibiřských podmínkách. A okamžiky, kdy nejvíce mrazí? Důkladnost KGB, neúprosná mašinérie a systém udavačů a práskačů. Neúprosnost vězeňského systému, zejména existence druhých pravidel mezi vězni.

Příběh vrcholí v okamžiku, kdy autor má možnost odjet do Moskvy coby V.I.P. Netuší o jakou hru se jedná. Doufá, že se setká se svými sestrami, s nimiž chce po několika letech navázat kontakt. Za zmínku stojí, že jeho úzká rodina se už domnívala, že je mrtvý.

„Náhle letadlo nabralo rychlost. Přežehnal jsem se, a když jsme začali stoupat, obrátil se k okénku. Letadlo zakroužilo v mohutném kruhu a v dálce jsem zahlédl věže Kremlu! Pak jsem pomalu a pečlivě udělal znamení kříže nad zemí, kterou jsem opouštěl.“

Požehnání pro Rusko. Konec knihy. Domnívám se, že pro autora bylo těžké rozhodnutí, kdy příběh ukončit. Ponechal na čtenářově fantazii pocity ze setkání se svými blízkými. Přijímací procedury v USA. Zdravotní rekonvalescence. Další duchovní působení.

S Bohem v Rusku, kniha svědectví o neústupnosti ve víře, o misijním poslání v místech, kde mrzne člověk, ale ne Bůh.

Walter J. Ciszek SJ, Daniel L. Flaherty SJ: S Bohem v Rusku, Nakladatelství Paulínky 2014, ISBN 978-80-7450-124-1, první vydání.

14.7.2014 20:07:14 Josef Meszáros | rubrika - Recenze