zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Marianne Golz-Goldlust - Spravedlivá mezi národy

Marianne Golz-Goldlust

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Na plakátu avizujícím akce Rakouského kulturního fóra v areálu františkánského kláštera u Panny Marie Sněžné v Praze se objevila fotografie mladé dámy s kyticí, podle vizáže snad umělkyně, emancipovaná žena v době mezi válkami. Její zásluhy jsou ale jiného druhu než jak činí povrchní dojem a jak dokládá nová komorní výstava.
Marianne Golz-Goldlust (1895 - 1943) "typická" Vídeňačka, dcera české matky a polského otce, byla opravdu umělkyní, vystudovala herectví a tanec a také se tím nějakou dobu zabývala. Později se provdala za Hanse Goldlusta a odstěhovala se za ním do Berlína.

Hans Goldlust byl židovského původu a když začaly perzekuce nacistického režimu, pokusil se změnit identitu a přijal jméno Golz, které používala i Marianne. V roce 1934 se vydali do Prahy, kde doufali najít relativní bezpečí. Po obsazení Československa v roce 1939 se rozhodli emigrovat do Londýna. Hansovi se to zdařilo, ale Marianne vzhledem k určitým okolnostem zůstala v Praze. Připojila se k odbojové skupině a pomáhala Židům a dalším pronásledovaným k útěku tím, že jim obstarávala dokumenty nebo je nechávala u sebe bydlet. Skupina byla ale v roce 1942 vyzrazena, její členové zatčeni a odsouzeni k smrti. Marianne byla popravena v Praze na Pankráci v říjnu roku 1943.

Výstava zahrnuje fotografie Marianne v různých fázích života s úryvky z její korespondence. Stejný snímek je zde vždy třikrát s textem v češtině, němčině a angličtině. Proti vstupu jsou fotografie spoluvězňů a ve vitrínách pár nenápadných předmětů, které svou autentičností působí jako vykřičníky. Vězeňská miska se lžící, nůž vyrobený z kování boty, krabice - šachová deska a papírové válečky - figurky, motákový vězeňský časopis, čepice uniformy, pouta, dopis na rozloučenou. Poslední fotografie znázorňuje Marianninu neteř s izraelskými představiteli v Yad Vashem, kde byl Marianne in memoriam udělen titul "Spravedlivá mezi národy" - nejvyšší vyznamenání, které stát Izrael uděluje osobám nežidovského původu za nasazení života pro záchranu Židů.
Výstava věnovaná Marianne Gloz- Goldlust probíhá v Rakouském kulturním fóru na Jungmannově náměstí do 9. ledna příštího roku.

24.11.2014 08:11:04 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...