zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřel Umberto Eco

Umberto Eco

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

(5. ledna 1932 - 19. února 2016)
Osobnost italského sémiotika, estetika, spisovatele i novináře Umberta Eca jsem poznala zprostředkovaně přes českého profesora Ivo Osolsobě, který byl jeho přítelem a překladatelem. Do té doby mi byla známa jen jeho proslulá historické detektivka Jméno růže. Ta ostatně pro většinu čtenářů a filmových diváků proslavila Eca nejvíce. Především díky nakladatelství Argo jsme ovšem měli po roce 1989 možnost seznámit se s velkou částí jeho díla, románového, publicistického i odborného. Má tedy u nás mnoho příznivců, a zdá se, že i on měl k Čechám, resp. Praze vztah (dvakrát ji navštívil) a také jedno z jeho děl má Prahu v názvu (Pražský hřbitov).

Umberto Eco se narodil v městě Alessandria. Po maturitě začal v Turíně studovat práva, ale vzápětí ho více zaujal obor středověké filozofie a literatury. V tomto oboru také vynikl, získal doktorát za dizertační práci o estetice Tomáše Akvinského (1954). Po univerzitních studiích se stal nakladatelským redaktorem a podílel se na rozvoji avantgardního literárního hnutí v Itálii, psal a věnoval se lingvistickým experimentům, od roku 1964 se pravidelně věnoval pedagogické činnosti na různých univerzitách, nejprve v Miláně, poté ve Florencii a v roce 1971 definitivně zakotvil na univerzitě v Bologni jako profesor sémiotiky. Kromě toho přednášel na univerzitách v Paříži a New Yorku. Zajímavostí je, že většinu života žil ve zrušeném opatství nedaleko San Marina.

Román Jméno růže vyšlo, když bylo Ecovi 48 let. A dá se říci, že nebýt jeho zůstalo by jeho jméno patrně jen v univerzitních kruzích, i když osobně jsme dost ocenila jeho novinářské sloupky a eseje (např. knihy Skeptikové a těšitelé a Poznámky na krabičkách od sirek). Vraťme se ale ještě k románu Jménu růže (u nás přeložen a publikován v Odeonu 1985), jehož se prodalo ve světě na 14 milionů, získala za něj množství literárních cen v celém světě a byl podle něj natočen stejnojmenný film se Seanem Connerym, který pro mnohé dodal tomuto tématu na důležitosti. Jen připomeňme, že u nás byla dvakrát uvedena dramatizace díla z pera Clause J.Frakla a úpravě a režii Petra Kracika.

Z dalších Ecových próz jmenujme Foucaltovo kyvadlo, Ostrov včerejšího dne, Baudolino, Pražský hřbitov, Nulté číslo. Ale odborných publikací z oborů sémiotiky, estetiky a literární vědy bylo samozřejmě mnohem více, mj. Teorie sémiotiky, Meze interpretace, Dějiny krásy, Dějiny ošklivosti.

Dílo Umberta Eca se stalo důležitou součástí kulturního vývoje Evropy, je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitel evropské postmoderny.

Umberto Eco odešel po dlouhém boji s rakovinou 19. února 2016, zemřel v Miláně.

22.2.2016 10:02:07 JaSop | rubrika - Zprávy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Anna K. představila svoje Údolí včel

Anna K. ve Fóru Karlín

Dlouholetá populární stálice na české hudební scéně, zpěvačka Anna K., po šesti letech opět vystoupila a to 25 celý článek

další články...