zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velikonoce v Lužici

Velikonoce v Lužici

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Velikonoce v Lužici a pod Lužickými horami (1/2)
Velikonoční zvyky a obyčeje v minulých i dnešních životech tří národů, které obývají historický region na pomezí Čech a Německa (2010). Kamera A. Barla. Scénář a režie Z. Flídr. Tématem dvoudílné dokumentární eseje Zdeňka Flídra jsou lidové zvyky a obyčeje v oblasti, kde se odedávna stýkaly tři národy: Češi, Němci a Lužičtí Srbové. Toto území zahrnuje český Šluknovský výběžek a německé historické regiony Horní a Dolní Lužice, kde dosud žije nejmenší ze všech slovanských národů. Na rozdíl od českých Sudet, kde byla po druhé světové válce násilně přerušena kulturní tradice, nebo od německých končin, kde se dnes velikonoční zvyky omezují už jen na symboly, jako jsou barvená vejce, zůstávají v Lužici Velikonoce stále živou tradicí. Zejména v katolické Horní Lužici dodnes přetrvávají zvyky, jejichž původ je zjevně předkřesťanský, ale díky dějinným zvláštnostem a pevné katolické víře se staly nedílnou součástí oslavy svátků vzkříšení.

Dokumentární film je rozdělen podle velikonočních dnů a zvyků, které se k nim váží. Postupně tak sledujeme lidové zvyky, u nás už pěstované jen národopisnými soubory, a jejich vazbu k jednotlivým dnům velikonočních svátků. Bohatý obrazový materiál, rekonstrukce i vzpomínky nejstarších pamětníků nás zavádějí i do doby ne až tak dávno minulé – do časů násilně přervaných nástupem fašismu a druhou světovou válkou. Dokument skrze lidovou tradici proniká k identitě Lužických Srbů a vrací se k náročným zkouškám, kterými musela projít v minulém století. Stranou ale neponechává ani současnou tvář Střední a Dolní Lužice s převážně evangelickým obyvatelstvem, kde slovanské etnikum žije v podstatně složitější situaci. Ta je dána jak historicky, tak moderní průmyslovou těžbou hnědého uhlí, která devastuje nejen krajinu, ale i slovanské etnikum a jeho kořeny. Projekt podpořený Česko-německým fondem budoucnosti tak není jen působivým zachycením vytrácející se kultury našich předků, ale také portrétem jednoho národa, který je nám blízký nejenom svým jazykem a jenž se téměř vytratil z našeho povědomí – a to i navzdory tomu, že mnoho nescházelo a mohl se stát v předválečné době součástí Československa.
Vysílání: 25.3., 06.35 hod., ČT2
Vysílání: 25.3., 07.30 hod., ČT2

14.3.2016 08:03:55 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí K. Rózsová. Novogotická budova Nového proboštství na P ...celý článek


Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Multimediální dekonstrukce expedice na Blaník

Vizuál divadla DISK k inscenaci

3. května 2024 vstupuje do divadla DISK s autorským tutulem Až bude nejhůř studentstvo 3. ročníku Katedry alte celý článek

další články...

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního celý článek

další články...