zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Národní klenoty

Český Krumlov – od řeky k nebesům

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Český Krumlov – od řeky k nebesům
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa – památkách zařazených na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie J. D. Novák. Malebné jihočeské městečko leží v ohybu řeky Vltavy, v podhradí původně gotického hradu. I když v městě narazíme na otisky řady architektonických epoch, společně s velkolepým komplexem hradu a zámku představuje jedinečný a půvabný příklad středověkého města střední Evropy. Jeho architektonické bohatství totiž zůstalo po několik století nedotčeno úpravami, jež změnily tvář mnoha dalších kdysi rovněž tak malebných českých měst. I proto již na počátku dvacátého století uhranulo nonkonformního malíře Egona Schieleho, jenž se v Krumlově nakrátko usadil. Zdejší památková rezervace dnes zahrnuje přes tři sta vzorně udržovaných gotických a renesančních budov, a právě proto je Český Krumlov hlavním lákadlem pro zahraniční návštěvníky, kteří se rozhodnou opustit náruč Prahy. V dokumentárním cyklu o památkách na českém území, které jsou zařazeny do seznamu kulturního dědictví UNESCO, máme možnost seznámit se s architektonickými skvosty i s historickým pozadím jejich vzniku. Všechny zachycené památkové stavby či jejich soubory se vyznačují výjimečně cennou stavitelskou, uměleckou i urbanistickou hodnotou. Světově zaštítěná ochrana se netýká pouze měst, jako jsou Třebíč, Telč, Kutná Hora, Kroměříž, Litomyšl, Olomouc a samozřejmě Praha. Do seznamu samozřejmě patří i Lednicko-valtický areál, který se řadí mezi největší kulturně přetvořené krajinné celky v Evropě. Strážci kulturního dědictví ani filmaři neopomenuli zohlednit i tradiční obraz českého venkova. Zavítali do jihočeských Holašovic, kde lze spatřit nejzachovalejší jihočeskou lidovou architekturu 18. a 19. století.
Třináctidílným cyklem nás provede herec Miroslav Táborský.
Vysílání: 19.12., 18.15 hod., ČT2,
Opakování: 22.12., ČT2

Telč – jezerní růže
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa – památkách zařazených na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie O. Kallus. Městečko Telč získalo světový věhlas díky unikátní architektonické čistotě a harmonii, která přetrvala několik staletí. Po velkém požáru koncem 14. století bylo město znovu postaveno. Z tohoto období jsou zachovány pozůstatky pozdně gotického opevnění s branami. Náměstí Zachariáše z Hradce je lemováno souborem gotických a renesančních měšťanských domů s podloubími. Harmonický soubor členitých fasád působivě dotvářejí renesanční, barokní a klasicistní štíty. Na místě původně gotického hradu dnes najdete půvabný renesanční zámek s rozlehlou zahradou a anglickým parkem. Mezi další významné památky, jež dominují stísněnému prostoru mezi dvěma rybníky, patří areál bývalé jezuitské koleje s kostelem Jména Ježíšova, pozdně gotický kostel sv. Ducha, farní kostel sv. Jakuba ze 14. století či dvě barokní kašny na náměstí.
Vysílání: 20.12., 18.15 hod., ČT2, Národní klenoty
Opakování: 22.12., ČT2

Holašovice – odkaz středověku
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa – památkách zařazených na seznam světového dědictví UNESCO (2011). Režie J. D. Novák. Holašovice malebně položené v mírně zvlněné jihočeské krajině představují takřka archetypální obraz tradiční české vesnice. Počátky obce se datují již do druhé poloviny 14. století a dodnes tomu nasvědčuje její nezměněný půdorys tvořený usedlostmi, k nimž náležejí chlévy, stodoly, maštale, výměnky či sýpky. I samotné interiéry chalup si zachovaly původní středověké prvky (klenby, oblouky atd.). V průběhu staletí procházely stavby vývojem a dnešní obdivovanou podobu si obec získala v 18. a 19. století. V tomto období byla dvacítka usedlostí lemující rozlehlou náves doplněna o nová štítová průčelí se štukovou výzdobou, jež patří k nejkrásnějším příkladům tzv. selského baroka. Dnešní Holašovice nejsou navzdory své přísné památkové ochraně mrtvým skanzenem, naopak stovka zdejších stálých obyvatel může sloužit jako příklad sousedské pospolitosti, jež se bohužel v posledních desetiletích z mnoha obcí vytratila. I to je tak trochu návrat do starých časů, do nichž vás návštěva této vesničky zaručeně přenese.
Vysílání: 21.12., 18.15 hod., ČT2
Opakování: 23.12., ČT2

Kroměříž – plynutí času
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa – památkách zařazených na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie O. Kallus. Kroměříž je dnes nevelké a poklidné moravské město, jehož historické jádro nicméně svědčí o velkých dějinách sídla, které získalo vznešené přízvisko "Hanácké Athény". Předmětem ochrany UNESCO je především monumentální Arcibiskupský zámek, jenž byl v 18. století postaven na starých základech a je výjimečnou ukázkou středoevropského barokního zámeckého sídla. Poměrně střízlivý exteriér stavby sotva naznačuje, jaké bohatství skrývají zámecké komnaty a sály, při jejichž prohlídce oči přecházejí. Působivou scenérii zámku dotváří jedinečná Podzámecká zahrada, která jej obklopuje a patří k nejkrásnějším příkladům romantického parku na našem území. Další klenot, Květná zahrada, se rozkládá mimo historické jádro města a je pro změnu světovým skvostem mezi ornamentálními zahradami italského a francouzského stylu. V roce 2014 byla dokončena její náročná rekonstrukce, takže je dnes již možné si plnými doušky užívat harmonickou krásu tohoto místa.
Vysílání: 23.12., 18.15 hod., ČT2
Opakování: 23.12., ČT2

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci – v plnosti víry
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa – památkách zařazených na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie J. D. Novák. Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci byl postaven v letech 1716 až 1754. Dílo architekta Václava Rendera je spolu s Mariánským sloupem na Dolním náměstí a barokními kašnami nejen dominantou hlavních městských prostranství, ale především výraznou památkou vrcholného baroka. Sloup byl postaven jako díkuvzdání za ukončení morové epidemie, která město postihla na začátku 18. století. Jeho základnu, tvořenou třemi patry, zdobí 18 soch světců. Na vrcholu sloupu je umístěno pozlacené sousoší Nejsvětější trojice, která na město shlíží z úctyhodné výšky 32,2 m, díky níž je sloup nejvyšším v republice. Zdobnost Renderova monumentu dotváří řada překrásných reliéfů. Vydejme se s Miroslavem Táborským za historií i současností tohoto úchvatného díla, které bylo v roce 2000 zařazeno mezi památky světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Vysílání: 24.12., 17.55 hod., ČT2

Lednicko-valtický areál – zářící drahokam
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa – památkách zařazených na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie J. D. Novák. Mezi 17. a 20. stoletím proměnili Lichtenštejnové krajinu mezi jejich jihomoravskými sídly v Lednici a ve Valticích v jeden velký park. Jejich úctyhodné dílo se řadí mezi největší a nejzdařilejší krajinářské realizace v Evropě. Povolaní architekti vycházeli z principů anglických parků, které stíraly hranice mezi divokou přírodou a zahradou. V rozlehlém areálu se setkává barokní, klasicistní a novogotická architektura. Drobné stavby roztroušené mezi alejemi, rybníky a vodními kanály jsou postaveny v romantickém duchu. Patří mezi ně například Minaret v maurském stylu, umělá zřícenina Janohradu, antické ideály upomínající Apollonův chrám či lovecký zámeček Dianin chrám, jenž má podobu vítězného oblouku.
Vysílání: 25.12., 18.15 hod., ČT2
Opakování: 25.12., ČT2

12.12.2016 17:12:48 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek



Časopis 18 - sekce