zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cesty víry

Pouť na svatou horu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vzestup a pád kněze Jana
Násilí a touha po moci provázely život Jana Želivského. Po stopách husitského radikála se v dokumentu k šestistému výročí první pražské defenestrace vydají herec Jiří Dvořák spolu s historikem Petrem Čornejem. Režie I. Macharáček (Premiéra). Už současníci ho přezdívali „krvavý kněz“. Jan Želivský se jakoby odnikud vynořil v Praze v roce 1418. Z jeho života známe bezpečně jen poslední čtyři roky. Jsou naplněny násilím a touhou po moci. V červenci 1419 přivedl rozvášněný dav před Novoměstskou radnici. Událost, která skončila vyházením části konšelů a radničního personálu z oken, vstoupila do dějin jako první pražská defenestrace. Jan Želivský nastoupil cestu vůdce pražských radikálů, ale zároveň vykročil vstříc svému tragickému osudu. Po stopách kněze Jana se v dokumentu vydá herec Jiří Dvořák v doprovodu historika Petra Čorneje.
Vysílání: 17.9., 20.55 hod., ČT2
Opakování: 18.9., ČT2

Hledání ztraceného času: Milénium (1)
Tisíc let od smrti knížete Václava bylo podnětem k mohutným oslavám (1999). Režie P. Vantuch. Že byl svatý Václav zavražděn bratrem Boleslavem 28. září, v tom se historici shodnou. Přou se však o rok této události. Dnes se má za to, že slavit svatováclavské milénium v roce 1929 bylo předčasné, protože historické důkazy svědčí spíše o tom, že ke smrti panovníka a budoucího světce došlo až r. 935. Nicméně stalo se a slavné výročí bylo také nafilmováno. V první části uvidíme dokončování Chrámu sv. Víta, které bylo naplánováno přesně na svatováclavské oslavy, a jeho velmi pečlivé vysvěcení. Kameramani nechyběli ani na velkolepých oslavách Svatováclavských dnů tělovýchovné jednoty Orel, jichž se zúčastnil prezident Masaryk. Z celovečerního filmu se dodnes zachovalo jen pár minut, které zachycují slavnostní průvod Prahou a některé z výstupů cvičenců na strahovském stadionu.
Vysílání: 22.9., 09.15 hod., ČT2

Cesty víry: Pouť na svatou horu
Janusz Klimsza se vydává na Grabarku, nejposvátnější místo polského pravoslaví. Připravili J. Slomiany a P. Všelichová (Premiéra). Grabarka je místem, jehož nejhlubší historie není přesně zmapována. První písemný záznam o této hoře najdeme v kronice v roce 1710, kdy je Grabarka zmiňována v souvislosti s epidemií cholery. Jistému starci bylo totiž zjeveno, že záchranu mohou lidé nalézt právě na hoře. Věřící následovali hlas Boží, vzali kříže a vydali se na vrchol, kde se modlili, omývali a pili vodu z pramene. Podle legendy se tak před jistou smrtí zachránilo na deset tisíc lidí. Z vděčnosti Bohu pak na místě vystavěli dřevěnou kapli Proměnění Páně. Od té doby sem přicházejí věřící s modlitbami a prosbami o pomoc, zanechávají zde své kříže, představující osobní starosti a rány, aby našli útěchu, pokoj a radost.
Vysílání: 22.9., 13.15 hod., ČT2
Opakování: 23.9., ČT2., 24.9., ČT2

9.9.2019 11:09:15 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Velikonoční víra tipy

Poslední den Ježíše z Nazareta

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos liturgické slavnosti z Farního sboru Českobratrské církve evangelické ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Cesta dlouhým dnem do noci v Dlouhé

Matyáš Řezníček (Cesta dlouhým dnem do noci)

V sobotu 23. března 2024 uvedou v Divadle v Dlouhé druhou premiéru letošní sezony Cestu dlouhým dnem do noci E celý článek

další články...

HUDBA

Muzikál Beetlejuice uvedou na podzim v HDK

Marek Lambora a Tereza Rychlá

Na letošní podzim Hudební divadlo Karlín chystá 12. listopadu 2024 premiéru muzikálu Beetlejuice podle stejnoj celý článek

další články...