zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy 45. týden

Jiří Macháček (Toman)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Stříbrný vítr
Oslava mládí a lásky ve filmovém přepisu stejnojmenného románu Fráni Šrámka podle Václava Kršky, od jehož úmrtí v těchto dnech uplyne 50 let (1954). Hrají: E. Cupák, J. Rybářová, R. Lukavský, J. Vinklář, F. Šlégr, M. Brožová, V. Ráž, B. Vrbský, I. Racek a další. Kamera F. Pečenka. Scénář a režie V. Krška. V malém jihočeském městě, mezi kamarády z gymnázia a v úzkoprsé společnosti dospělých, prožívá septimán Jan Ratkin (E. Cupák) první platonickou lásku k mladé Aničce Karasové (J. Rybářová). Citlivý chlapec se bouří proti krutosti a omezenosti dospělých, z nichž jen někteří mají pro jeho pocity pochopení. Ratkin se nechává unášet bohatstvím svých citových zážitků. Ani zlá vůle místního katechety, pomluvy bytné, svody neukojené vdovy ze sousedství a nakonec ani nemilosrdný osud nemohou přehlušit hlas "stříbrného větru", zpívajícího píseň mládí a lásky... Lyrický román Stříbrný vítr byl již druhým "šrámkovským" filmem režiséra Václava Kršky, od jehož úmrtí v těchto dnech uplyne 50 let. První byl Měsíc nad řekou z roku 1953. Fráňa Šrámek byl básníkem mládí. Jeho díla jsou křehkou lyrickou písní mladých smyslů, jemné psychologie, postřehu a náladové sugesce. K atmosféře filmové přepisu přispěly i procítěné výkony nesmírně citlivě vedených herců, z nichž zaujala hlavně tehdejší mladší generace, reprezentovaná lyrickým Eduardem Cupákem, ale i Janou Rybářovou a dalšími představiteli Ratkinových spolužáků. Na úspěchu tohoto filmu má velký podíl i lyrická hudba Jiřího Srnky a nostalgicky laděná obrazové kompozice kameramana Ferdinanda Pečenky. Uvedením tohoto snímku si taktéž připomínáme 100 let od narození herce a pedagoga Radovana Lukavského, který zde ztvárnil jednu z vedlejších postav, a to strýce Jiřího.
Vysílání: 09.11., 15.25 hod., ČT1
Opakování: 10.11., ČT1

Toman (1/2)
Jiří Macháček ve filmovém dramatu z poválečného Československa, zachycujícím na osudech šéfa československé zahraniční rozvědky přípravu komunistického puče v únoru 1948 a manipulaci kolem prvních poválečných voleb. Premiéra první části koprodukčního snímku ČT. Dále hrají: K. Winterová, K. Boková, M. Taclík, S. Majer, R. Luknár, T. Pauhofová a další. Scénář Z. Šimandlová. Kamera T. Sysel. Režie O. Trojan. Příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana (J. Macháček), šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem: sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho. Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká. Film odkrývá období tzv. třetí republiky, temné roky 1945–1948, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo. Zdeněk Toman, šéf Československé zahraniční rozvědky v období tzv. třetí republiky (1945–1948), šmelinář, podvodník a bezskrupulózní manipulátor s osudy mnoha lidí i z nejvyšších politických pater Československa a zahraničí, který se jak pro osobní profit tak i získávání financí nezbytných pro úspěch komunistického puče v roce 1948 neštítil kšeftovat s kýmkoli a s čímkoli. Byl osobou organizující odchod východoevropských Židů přeživších holocaust přes Československo do Palestiny, samozřejmě za tučné a neustále se zvyšující provize od židovských organizací. Stal se prvním vězněným vysokým komunistickým pohlavárem, který věděl příliš mnoho, a snad právě proto se mu podařilo celkem pohodlně uprchnout z vězení a dostat se do americké zóny v Německu. První díl zahrnuje období od roku 1945 do prvních poválečných voleb v květnu 1946, kdy komunisté obchodovali se zabaveným majetkem, aby získali peníze na blížící se volby. Režisér a producent Ondřej Trojan přináší na plátno nejen napínavý thriller, ale i co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí opírající se o nezvratná archivní a očitá svědectví.
Vysílání: 10.11., 20.05 hod., ČT1

Akumulátor 1
Pozor! Neuniká vám někde zbůhdarma energie? Svěží komedie režiséra Jana Svěráka a Český lev za divácky nejúspěšnější film roku 1994. Hrají: P. Forman, E. Brychta, Z. Svěrák, M. Labuda, jehož nedožité 75. narozeniny jsme si nedávno připomněli, B. Polívka, T. Pergnerová, J. Kodet, D. Kolářová, L. Smoljak, D. Koller, R. Kodym a další. Scénář: J. Slovák, J. Svěrák a Z. Svěrák. Kamera F. A. Brabec. Filmová komedie dvojice otce a syna Svěrákových, originální parodie nejen na dobové akční filmy. Akumulátor 1 vznikl v době amerických, dodnes populárních blockbusterů a jejich parodií typu Žhavé výstřely a vytvořil svět naprosto nový, fantaskní, a přesto reálný. Svěrákovsky český. Přírodnímu léčiteli Fišárkovi (Z. Svěrák) se dostává do péče zeměměřič Olda (P. Forman), který trpí záhadnou slabostí. Postihuje ho zvláště vleže, u televizní obrazovky. Jak se později zjistí, televizor z něj vysává energii. Tu totiž potřebuje jeho dvojník žijící v jakémsi paralelním světě televizních hvězdiček, na Titaniku ze skutečného světa odstavených celebrit a jejich obdivovatelů. Hrdina se s pomocí léčitele a jeho originálních metod sběru energie (například ze dřeva) a především zásluhou lásky k půvabné zubařce Anně (E. Brychta) vymaní z nástrah tohoto polosvěta a ve finále získá nejen nezávislost na modrém svitu televizní obrazovky, ale i energii žít vlastní život. Postavu učitele vytvořil populární slovenský herec Marián Labuda, jehož nedožité 75. narozeniny jsme si právě v těchto dnech připomněli. Film přinášíme v nové, digitalizované verzi, která vznikla pod dohledem samotného režiséra J. Svěráka.
Vysílání: 05.11., 22.55 hod., ČT2

28.10.2019 11:10:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Bílá Voda míří na prkna naší první scény

Jana Pidrmanová (Evarista), Magdaléna Borová (Žofia Burdová)

Činohra národního divadla chystá dramatizaci románu Bílá voda od spisovatelky Kateřiny Tučkové. Premiéra 9. kv celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...