zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební rozhledy – říjen 2004

Repro obálky Hudební rozhledy č. 10

autor: Scena.cz   

„Ani jsme se nenadáli a podzim už kraluje s plnou parádou, a že je jí požehnaně. Příroda hraje snad všemi barvami, které jinak není možno nalézt ani na paletě šíleného malíře a hořká vůně tlejícího listí, vznášející se ve vzduchu, v nás pomalu ale jistě probouzí tesknou podzimní melancholii. Inu, máme tu opět říjen, jeden ze dvou nejhudebnějších měsíců roku v přírodě, jak říkával můj dědeček. Za první z nich považoval květen, kdy ptáci vítali s jásotem jaro a druhým byl právě říjen, kdy se z lesa ozývalo táhlé troubení jelenů.
Říjen, to je barva a zvuk. Slavný arabský lékař Ibn Síná Abú Alí al-Husajn ibn Abdalláh, který je v Evropě znám spíše pod latinizovaným jménem Avicenna, kdysi o zvuku napsal: „Zvuk je nutný pro naši existenci. Je spontánním projevem, jehož trvání je omezené. Máme k němu přirozený sklon. Má vliv na člověka i na zvíře, je na pomoc v případě nebezpečí. Má vlastnosti, které jsou mu dány lidským uměním,“ zdraví šéfredaktorka Hana Jarolímková v úvodu 10. čísla Hudebních rozhledů.

Ty mimo jiné přináší obsáhlou studii o Kryštofu Harantovi, Dále mapují festivaly a další. 13. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov přinesl i letos některé obsahové a formální inovace. Tak předně doba festivalu byla tentokrát prodloužena na šest týdnů, mezi exteriéry, zapojené do festivalového dění, se objevil další nový prostor – Pivovarská zahrada č. 2 a koncerty se co do stylu a zastoupených žánrů mohly chlubit ještě větší rozmanitostí než v minulých letech. Jejich dramaturgická linie tak sahala od skupiny Čechomor přes hlavní hvězdu jazzového večera, trumpetistu Jamese Morrisona, až ke slavnostnímu koncertu České filharmonie.
Státní opera Praha zahajuje od počátku 90. let své divadelní sezony cyklem s názvem Verdi festival. Hlásí se tím k tradici Nového německého divadla, kde poprvé před více než sto lety uspořádal jeho tehdejší ředitel Angelo Neumann tzv. Maifestspiele. Nejprve v nich byla pozornost soustředěna především na opery Richarda Wagnera, které však záhy vystřídala díla Giuseppe Verdiho. Letošní, od roku 1993 již 12. ročník, uvedl inscenace jeho oper Trubadúr, Rigoletto, La traviata, Maškarní ples, Nabucco a Aida.
Salcburské slavnosti, které se každé léto pravidelně konají už od roku 1920, patří i na počátku třetího tisíciletí k nejprestižnějším festivalům Starého kontinentu. I letos byla jeho největšími lákadly především operní představení, z nichž dramaturgie tentokrát vsadila na Krále Artuše Henryho Purcella, Mozartovy opery Únos ze serailu a Così fan tutte, Straussova Růžového kavalíra a Korngoldovo Mrtvé město. Pětici pak doplnily koncertně uvedené opery Sergeje Prokofjeva – Vojna a mír a Vincenza Belliniho – Kapuleti a Montekové.
Český chlapecký sbor Boni pueri, jehož sbormistry jsou v současnosti dr. Pavel Horák a Jakub Martinec, se již mezi kulturní veřejností doma i v zahraničí stal pojmem. Publikum si to mohlo uvědomit zejména letos v červenci, kdy těchto téměř 700 chlapců, mladíků a mužů z Hradce Králové vystoupilo v rámci Světového festivalu chlapeckých a mužských sborů ve Dvořákově síni Rudolfina. O měsíc později se však Boni pueri v Praze objevili znovu: při natáčení svého nového titulu pro firmu ArcoDiva ve studiu Domovina…

1.10.2004 10:10:32 Redakce | rubrika - Z médií

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje celý článek

další články...

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního celý článek

další články...